Електричниот автомобил Tesla Model S наеднаш се запалил во подземниот паркинг на еден од трговските центри во Шангај. Ова е видеото од камерата за видео надзор, а снимката јасно покажува како чадот одеднаш почнува да се појавува од под автомобилот. За среќа нема повредени луѓе, а неколкуте автомобили што беа околу целосно изгореа.

Од компанијата Тесла веднаш излегоа со соопштение дека нивни експерти веќе отишле на местото на несреќата, за да дознаат што го предизвикало пожарот.

Сподели на Facebook
пати видено