Може да се каже дека 2014 беше напорна година. Сега е време да се осврнеме наназад на неа како на една година од човечката историја – нашите колективни подеми и падови, а вие проценете што е позитивното, што негативното од сето ова.

Киевскиот плоштад пред и после протестите и револуцијата која доведе до падот на претседателот Виктор Јанукович (февруари).

d01

Вивијан Бојак и Алис Дјудс од Ајова, на возраст од 91 и 90 години, се венчаа после 72 години заеднички живот. Двете се запознале во 1947(септември).

d02

По грабнувањето на 276 девојчиња од училиште во Нигерија од страна на милитантната група Боко Харам, се поведе глобална кампања под називот „Вратете ги нашите девојчиња“ (април).

d03

d04

d05

Калифорнија продолжува да страда од најлошата суша во последното илјадалетие. Овие слики се од истиот резервоар во 2011 и 2014г.

d06

d07

Ѕвездата на Робин Вилијамс на плочникот на славата, украсена со цвеќиња и свеќи по неговата смрт.(август).

d08

Наредникот Брет Барнум го гушка 12-годишниот Девонти Харт на демонстрација по повод на застрелувањето на афроамериканецот Мајкл Браун од страна на полицаец.

d09

Стјуардеси за време на лет од Западна Африка носат полна заштитна опрема од ебола – болест која од која до сега се заразија 17.000 луѓе, главно од Либерија, Сиера Леоне и Гвинеја, а 6.500 починаа.

d10

Протести во Мексико Сити по грабнувањето и убиството на 43 студенти од страна на корумпирани полицајци и нарко картел (ноември).

d11

Украински војник, заробен во неговата база за време на руската анексија на Крим е посетен од неговата ќерка (март).

d12

Спасувачи се искачуваат до храмот покриен со пепел на врвот на Онтаке, Јапонија, после вулканската ерупција која уби 56 луѓе (септември).

d13

Малала Јусафзаи ја освои Нобеловата награда за мир. Оваа 17-годишна девојка од Авганистан ја продолжува својата кампања пред ОН против насилството и сиромаштијата и се застапува за поголемо право на образование на жените и покрај тоа што замалку ќе била застрелана в глава од страна на Талибаните(октомври).

d14

Експлозии го тресат појасот Газа во воената операција на Израел од која настрадаа 2200 луѓе (јули и август).

d15

Луѓе се редат за прв пат да купат легална марихуана во Колорадо, САД (јануари).

d16

Алан Хенинг, британски добротворен работник кој отиде во Сирија да достави храна и намирници за бегалците. Одбил да спие во хотел за време на неговото патување, за да останат повеќе пари за неопходните намирници. Беше убиен заедно со други заложници од страна на милитантите (октомври).

d17

Американската амбасада во Берлин е осветлена од протестанти поради тврдењата дека НСА го прислушувала телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел (јули).

d18

Илјадници протестанти се собираат да го кажат својот глас против намерата на кинеската влада да постави ограничувања за тоа кој може да се кандидира за градоначалник (септември)

d19 d20

Вооружени војници ги чуваат преостанатите шест северни бели носорози.

d21

Студенти од колеџот Морхаус учествуваат во протестот наречен „умри“ по убиството на 12-годишниот Ерик Гарнер од страна на американската полиција и решението да не се гонат законски полицајците одговорни за неговата смрт (ноември).

d22

Песочна скултура на плажата Пури во Индија по исчезнувањето на летот МН370 над Индискиот океан (март).

d23

Огорчена од бавната реакција на властите од универзитетот Колумбија по силувањето сторено врз неа, студентот Ема Сулковиц објавува дека својот душек ќе го носи насекаде со себе додека не се превземат мерки (септември).

d24

Конвој од мртовечки коли ги пренесуваат неидентификуваните тела на некои од 298-те луѓе кои загинаа по соборувањето на летот МН17 над Украина (јули).

d25

Стотици луѓе чекаа на ред на аеродромот Схипхол за да се потпишат во меморијалната книга, поставуваат цвеќиња и свеќи за жртвите. Во меѓувреме, западните влади и Русија се обвинуваат едни други за трагедијата (јули).

d26

Ким Кардашијан го покажува својот гол задник за насловната на списанието „Пејпер“ (ноември).

d27

888.246 керамички булки летаат од Лондонската кула на стогодишнината од Првата светска војна во чест на загинатите британски војници (август).

d28 d29

Снимка на кометата 67Р/Чурјумов-Герасименко од вселенското летало Розета. Патуваше 4.8 милијарди километри до оваа мала комета и успешно ја спушти сондата Филае на нејзината површина (ноември)

d30

Секоја година по нападите на 11. септемвр, Елизабет Стрингер Кив се обидувала да ги најде сопствениците на оваа фотографија која ја нашла во рушевините на Светскиот трговски центар. Оваа година успеа во тоа, благодарение на Твитер. Фред Мае, младоженецот на сликата, кој работел на 77 кат на втората кула, откако ја видел сликата на Твитер, потврдил дека сите шест луѓе се живи и здрави (септември).

d31

Светскиот куп во Бразил се одржува и покрај гневот што се одржува во земја со толку многу сиромаштија. Се верува дека 250.000 луѓе биле изгонети од нивните домови за да можат да се изградат стадионите (јуни).

d32

Зимските олимписки игри во Сочи, Русија, го восхитуваат светот, и покрај контроверзите кои ги проследија првите денови (февруари).

d33

d34

d35

Сподели на Facebook
пати видено