Пол Фронзак, или Џек Розентал (ова е неговото вистинско име), се обидува да ги пронајде своите роднини повеќе од 50 години. Го слави својот роденден два пати годишно – 26 април и 27 октомври (вистинскиот датум на раѓање). Киднапиран е 36 часа по неговото раѓање, а бил пронајден по две години.

Сепак, ниту родителите, ниту тој долго време не се сомневале дека не се во крвно сродство. Денес Пол се обидува да го пронајде човекот чиј живот го живее и неговите вистински роднини. Оваа приказна ја предизвикала полицијата и американските медиуми.

Во 1964 година, во една од болниците во Чикаго, сопружниците Честер и Дора Фронзак добиле син. Сепак, радоста на новите родители не траела долго: неколку дена подоцна детето било киднапирано од жена која била маскирана како медицинска сестра. Во потрага на бебето биле сите полицајци во Чикаго.

Во текот на истрагата биле интервјуирани 30 илјади лица и биле испитани 10 илјади деца, а фактот за киднапирање станал национална сензација. Детето било пронајдено дури 2 години подоцна во една од прометните улички на Њуарк (Њу Џерси).

Тој бил идентификуван преку специфична форма на увотои бил однесен кај семејството Фронзак, кое било пресреќно. Момчето растело во семејство исполнето со љубов и среќа и никогаш не се посомневало дека можеби не е нивен син.

За прв пат размислувал за тоа на 10-годишна возраст, кога случајно нашол кутија со исечоци од весници. Сите биле посветени на исчезнувањето на Пол Фронзак. Тогаш сомнежите со кои тој живеел многу години му влегле во главата на момчето. И како Пол растел, толку појасно ја забележал неговата различност со своите родители.

Пол спровел ДНК тест против волјата на неговите родители во 2012 година. Тогаш тој дознал дека Честер и Дора не се неговите вистински родители. Пол најмил „Генетски детектив“ за да му помогне да ги пронајде родителите. Тој дознал дека неговото вистинско име е Џек Розентал, тој е шест месеци постар и бил еден од 5-те деца на мајка алкохоличар и ментално неурамнотежен татко ветеран, кои веќе починале. Пол исто така дознал дека има сестра близначка која се води за исчезната.

Некои роднини со кои Пол се сретнал му кажале дека неговиот татко забранил споменување на близнаците, многу членови на семејството дури и не знаеле дека тие постојат. Некои страници во семејниот албум биле искинати, каде што најверојатно биле фотографии од Џек и неговата сестра Џил.

Во архивата има записи за раѓањето на Џил Розентал, но не се спомнува смрт, што му дава надеж на братот да ја пронајде својата сестра. Тој исто така решил да го најде вистинскиот Пол Фронзак. Специјалистите дури и се обиделе да го пресоздадат неговиот портрет.

Денес, Пол е среќен семеен човек. Тој има сопруга, ќерка и мајка која го одгледала (татко му починал во 2017 година). Тој ја создал организацијата The Foundling, која го бара вистинскиот Пол и прифаќа пријави од други луѓе чии роднини исчезнале.

Фронзак објавил книга со исто име, која во САД стана бестселер и освои многу позитивни реакции.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено