Американскиот лекар Мајкл Грегер се занимава со темата исхрана уште од детството. Кога имал 6 години, на неговата баба ѝ била дадена разочарувачка дијагноза – срцеви заболувања во последната фаза. Постарата жена не се согласила со тоа дека ѝ остануваат најмногу уште неколку години од животот и решила сама да се справи со ситуацијата.

Таа започнала растителна исхрана и вежби. По некое време Мајкл повторно можел да се игра со својата баба и решил својот живот да го посвети да им помага на луѓето.

За време на неговата медицинска кариера, Мајкл Грегер сфатил дека најчестите болести може да се избегнат. Тој е сигурен дека да се живее 100 години не е фантазија, туку реалност за луѓето кои се придржуваат кон здрав начин на живот. За да го направите ова, откажете се од пушењето, шетајте барем 22 минути на ден, јадете главно растителна храна, исклучете ја преработена храна од вашата исхрана, одржувајте ја тежината и одржувајте го холестеролот, шеќерот во крвта и крвниот притисок нормално.

Мајкл Грегер посветува особено внимание на храната. Американецот состави список на производи што ни се потребни секој ден. Се разбира, малку луѓе ќе бидат изненадени од советите да јадат овошје, зеленчук и ореви. Но, колкумина од нас размислуваат за тоа секој ден?

Во својата книга, Мајкл Грегер ветува дека сите што се придржуваат кон неговите препораки во исхраната, ќе можат да сметаат на здрав и долг живот.

Со цел да состави список на производи потребни за секое лице, Американецот ги проучувал најчестите заболувања. Тој објасни дека храната е најдобрата превенција. Еве што го советува Грегер за спречување на опасни болести:

  • Коронарна срцева болест: јадете јаткасти плодови т.е бразилски ореви (со само 4 јаткасти плодови месечно ќе имате понизок холестерол во крвта); изберете храна богата со калиум (зелен зеленчук, банани, кајсии) – тие ги зајакнуваат крвните садови и срцевиот мускул; јадете агруми – тие содржат фитонутриентиум хесперидин, со што се подобрува функционирањето на кардиоваскуларниот систем.
  • Болести на белите дробови: не пушете (Мајкл Грегер дава ваков совет за превенција на секоја болест, но во овој случај, присуството на оваа зависност е клучно); додајте куркума во храната – зачин кој го блокира дејството на канцерогените клетки и спречува формирање на канцерогени тумори; јадете брокула, зеленчук што помага да се блокира формирањето на метастази.
  • Болести на мозокот: пијте сокови од зеленчук и овошје – поради содржината на полифеноли тие го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест; за време на готвењето, додадете зачини во јадењата – тие содржат многу антиоксиданти; обрнете внимание на шафран – според студиите, може да ги подобри когнитивните функции на дури и веќе болните луѓе.
  • Заболување на црниот дроб: откажете се од алкохол; јадете овесна каша; додадете брусница во исхраната – спречува акумулација на маснотии во црниот дроб.
  • Депресија: јадете повеќе зелен зеленчук и бобинки – поради содржината на фитонутриенти, тие делуваат како лесни антидепресиви; додајте семе од сусам и семки од тиква во исхраната – тие имаат триптофан, што помага серотонинот да влезе во мозокот.
  • Хипертензија: консумирајте ленено семе – ова е еден од најефикасните начини за намалување на крвниот притисок.

Се разбира, сервирањето на брокула или 1 бразилски орев не е гаранција за отсуство на болести, но избалансираната и осмислена исхрана која ги содржи сите производи од списокот на Мајкл Грегер е голема инвестиција во вашата иднина.

Сподели на Facebook
пати видено