Кога станува збор за чевли, повеќето од нас би сакале да носат патики цело време. Тие се лесни и удобни. Единствениот проблем е што патиките не се многу издржливи, ниту пак нудат голема заштита за нозете.

Тоа значи дека тие не се многу погодни за поминување време во природата или за работа околу куќата, а камоли за работа во градежништвото, безбедноста или услугата за храна. Сепак, луѓето во Indestructible Shoes (Неуништливи чевли) користат високо-технолошки ткаенини и други напредни материјали за да го променат сето тоа. И со револуционерниот Рајдер, тие постигнаа полн погодок.

Како што имплицира нивното име, неуништливите чевли се специјализирани за обувки кои можат да истрпат голема штета. Со Рајдер тие го создадоа совршениот хибриден чевел кој ја комбинира заштитата и издржливоста на тешките работни чизми со стил и удобност на патиките. Можеби звучи невозможно но е точно.

Горните делови се изработени од ткаенина изработена од кевлар од воените чевли , што значи дека тие овозможуваат кожата да дише колку што се издржливи. И додека секој чевел тежи помалку од 300 гр, тие сѐ уште имаат европски челични прсти кои нудат целосна заштита.

Челичните прсти не се единствената заштита што ја нудат овие чевли, иако – Ryders се отпорни на прободување. Ѓоновите се изработени одматеријал кој е екстремно флексибилен и удобен, но во исто време речиси целосно непробоен. Тие содржат технологија на апсорпција на шок и изолација на електричен шок.

Рајдер имаат систем за затворање различен од класичните врвки за погодност, стил и извонредна поддршка. Тие доаѓаат во четири стилски бои, вклучувајќи ја сивата што ја гледате тука, плус црна, зелена и розова и моментално чинат 79 долари, иако редовната цена им е 160 долари.

Сподели на Facebook
пати видено