Катја е девојка која решила да си купи евтини авионски билети до Будимпешта и заедно со нејзините пријатели да заминат на мала авантура. Откако ги купила картите се запрашала дали може да има „нискобуџетен“ одмор и во рок од 5 дена да потроши само 100 евра.

Будимпешта не е познат како многу скап град, па затоа решила да си ја проба среќата. Прочитајте како да „преживеете“ во ваков град на најевтин можен начин, а доколку не ѝ верувате на Катја, прашајте го Никола Груевски 😉

Ден 1: Само извлечете нѐ од аеродромот!

„Студирајќи тони статии за Будимпешта пред патувањето, бев свесена за тоа како да купам билет за секаков вид на превоз, вклучувајќи ги и автобусите што ќе нѐ одведат од аеродромот до метро станицата што ни е потребна. Ова видео беше најкорисно. Решивме да не носиме пари со нас и да плаќаме со картичка насекаде. Сепак, киоскот за билети имаше други планови – некако се заклучи и не можевме да платиме за нашите билети 20 минути. Дури и се обидовме да добиеме помош од еден од вработените во аеродромот, но моравме да користиме гестови за да зборуваме со него, бидејќи тој не зборуваше англиски. Ова е финатата: картичката што ја користите треба да се вметне и да се извлече брзо. Ако ја оставите внатре подолг период, плаќањата автоматски ќе бидат откажани.“

„Важна забелешка! Можете да купите еден билет, билет за 3 возења, билет за една недела, и така натаму (повеќе детали тука). Но, ако купите Туристичка картичка за Будимпешта, трошоците за сите јавни превоз ќе бидат вклучени во неа. Оваа картичка Будимпешта има и други предности: слободен влез во некои музеи и попусти за посета на термални бањи, манифестации, набљудувачки палуби и други атракции. Ако планирате да посетите неколку музеи и да користите јавен превоз, купувањето на оваа картичка ќе ви заштеди пари.

„Бевме 3-ца на патувањето во Будимпешта и изнајмивме стан на Airbnb. Се покажа дека е многу поевтино од хостел. Исто така имаше кујна и посебна бања, што е уште една голема предност во хостелот. Ние плаќавме € 120 за стан за 4 лица за 4 ноќевања. Овој износ беше поделен на еднакви делови, што значи дека секој од нас плати 40 евра (10 евра за вечер). Станот изгледаше точно како изгледаше на фотографиите на страницата – беше многу компактен, но удобен. Како што разбравме, студијата на 2 нивоа се нормална работа во Будимпешта.“

„Откако се пријавивме во станот, отидовме на прошетка. Првата вечер, решивме да одиме до зградата на Парламентот и да имаме убава вечера. Ние не направивме листа на места за јадење однапред и затоа го одбравме местото за нашата прва вечера според коментарите на мапите на Google. Ние пробавме класичен гулаш и гулаш со бубрежиња, кои беа донесени кај нас во смешни кофи (види ја сликата подолу). Тие содржеа толку многу супа што тешко можевме да се движиме по завршувањето на вечерата.“

„Потоа отидовме да ја разгледаме зградата на Парламентот. Тука речиси немаше туристи (околу 8 часот), така да можевме да уживаме во импресивните погледи без да гледаме големи толпи.“

„Вечерта, го посетивме локалниот супермаркет и купивме неколку чоколади, кроасани и вода за пиење. Цените во супермаркет не се разликуваа многу од цените во мојот роден град.“

Пари потрошени во текот на денот:

 • 24-часовна туристичка картичка во Будимпешта – 1.650 форинти / € 5.20
 • Гулаш – 1.100 форинти / € 3.50
 • KitKat чоколадо – 179 форинти / € 0.50
 • Вода – 125 форинти / 0,40

Ден 2: Изморени од шетање

„Наутро ни останаа слатки од претходната вечер, а од дома си понесовме овесна каша и тоа појадувавме. Потоаа, имавме план да гопосетиме едно од најпознатите туристички места во Будимпешта – Рибарските кули. Ние ја сфативме нашата маршрута со помош на Google Maps и откривме дека треба да смениме 2 автобуси за да стигнеме таму. Целото патување траеше 30 минути.“

„Постои Starbucks лоциран во близина на Рибарските кули и отидовме таму за да уживаме и да добиеме енергија пред да ја посетиме следната локација. Цените на овој Starbucks беа повисоки отколку во другите – и ние намерно ги посетувавме другите кафулиња од овој синџир на патот до следната дестинација за да ги споредиме цените. Можеби тоа е затоа што се наоѓа во туристичката област.“

Потоа Катја и нејзините пријатели се прошетале во парк и го посетиле островот Маргит. Кога се измориле и сакале да јадат и да пијат нешто успеале да најдат само едно мало кафуле кое што не примало кредитни картички. Затоа Катја строго препорачува со себе да носите и кеш, а не само картички. За среќа на крај успеале да дојдат до Кинески ресторан со прифатливи цени.

„Мојот сопруг и јас нарачавме соја сос, пилешко со ориз за двајцата. Тоа беше добра одлука, бидејќи ние едвај успеавме да го завршиме она што беше на нашите чинии. Сите порции во Унгарија се многу големи. Пред да си одам дома, го посетивме Шеќер! – една од најпознатите слаткарници во Будимпешта. Просечната цена за торта варира помеѓу 700 и 1.300 форинти (2-4 евра). Секој од нас купи едно парче торта за појадок.“

Пари потрошени во текот на денот:

 • Кафе, кроасан и чоколадни колачиња на Старбакс – 3.180 форинти / 10 евра
 • Вафли од супермаркет – 219 форинти / € 0,70
 • Сушени колбаси – 219 форинти / € 0,70
 • Вечера во кинескиот ресторан – 1.000 форинти / 3.15 евра
 • Парче торта од Шеќер! – 890 форинти / € 2.80

Ден 3: Многу вкусна храна

„Утрото тргнавме на пат кон замокот Вајдахуњад, кој го пронајдовме на Google. На нашиот пат до ова место, видовме кафуле и си земавме кафе, бидејќи веќе се чувствувавме многу гладни поради 30-минутната прошетка. Во кафетериите кои се наоѓаат малку подалеку од центарот на градот, кафето чини околу 350 форинти (1,10 €), а еден сендвич чини околу 500-600 форинти (1,60-1,90 €).“

„Одејќи кон паркот, се упативме кон “For Sale Pub” – едно од најпопуларните места во Будимпешта. Овој дел од посетата го планиравме однапред.“

„Мојот сопруг и јас нарачавме еден дел за нас и плативме 4,390 форинти (14 евра). Тоа не беше најевтината опција, но во менито се вели дека една порција вклучува компири, салата и 3 видови на месо. Келнерот весело праша дали правиме нарачка за 2 и кимнавме со тоа што добивме позитивен одговор. Ни донесе огромна количина на храна. Сè што го гледате на сликата подолу во нашите раце, вклучувајќи половина од зелката со другиот зеленчук е еден дел поделен на 2 чинии.“

„Тоа е сметка за 3 лица: 2490 форинти за тестенини, 660 форинти за чаша пиво, 4,390 форинти за јадњето на мојот сопруг и моето јадење. На враќање видовме кафуле кое понуди сладолед во облик на рози и не можев да се спротивставам.“

Пари потрошени во текот на денот:

 • Кафе + сендвич – 1150 форинти / € 3,50
 • Оброк во For Sale Pub – 2.195 форинти / € 7
 • Сладолед – 800 форинти / € 2,50

Ден 4: Спа ден!

„Четвртиот ден, наутро отидовме во термалните бањи во Сечени. Овие бањи се сметаат за најпопуларни, но исто така има и многу други од кои можете да изберете. Патем, можете да ја посетите Лукач термалната бања бесплатно ако ја купите Туристичката картичка на Будимпешта.“

Влезот во термалните бањи „Сечении“ чини 5.200 форинти по лице (околу 16 евра). Крпи и прекривки не се вклучени во цената.

„Поминавме околу 7 часа во термални бањи и ги пробавме речиси сите сауни и базени. Дадете не помалку од 3 часа за оваа активност. За време на пливањето огледневме и решивме да јадеме во локалната кантина со пристапни цени“

„Друга работа на нашата листа на задачи за време на ова патување беше да се прошетаме со ферибот. Платените патувања на фериботите чинат околу 30 евра, но, благодарение на рецензиите од други туристи во мрежата, дознавме за бродовите, кои се сметаат за јавен превоз. Станува збор за фериброт D11. Возењето беше бесплатно затоа што имавме Туристичка картичка.“

„Нашето патување заврши на траектската станица што е најблиску до Szimpla Kert – еден од првите и најдобрите руинирани пабови во Будимпешта. Овие пабови биле изградени во напуштени згради, бидејќи биле евтини. Денес тие станаа дел од националното наследство и изгледаат многу импресивно.“

„Вечерта отидовме во супермаркет и купивме кроасани за појадок и вечерни закуски. Наредното утро тргнавме кој аеродромот околу 11 часот.“

Пари потрошени во текот на денот:

 • Билети за термални бањи – 5.200 форинти / 16 евра
 • Travelcard – 1.650 форинти / € 5.20
 • Ручек во термални бањи – 1.836 форинти / € 5.80
 • 2 кроасани – 340 форинти / € 1,60

„Вкупно потрошив 70 евра за 4 дена. Ако додадеме 40 евра за изнајмување на сместување, добиваме нешто повеќе од 100 евра. Би било можно да не се надмине буџетот од 100 евра, но доколку не отидовме во Старбакс тоа немаше да се случи. Ние би можеле да купиме еден сендвич и капучино од супермаркет, наместо сезонски и поскап пијалок со пена и шлаг. Како и да е, 110 € е прилично добар резултат имајќи предвид дека бевме во можност да направиме се што планиравме.“

Сподели на Facebook
пати видено