Железницата е главното транспортно средство за патниците во Јапонија. 45 од 51 најпрометни станици во светот се наоѓаат таму. И тоа не е изненадувачки.

Напредокот на Јапонија не престанува со технологијата, исто така влијае на нивото на удобност на животот на луѓето, а јапонските возови се живописен пример за погодност. Ние откривме дека јапонските возови се неверојатни и сакаме да ви го покажеме тоа и вам.

Изгрејсонце Експрес (Sunrise Express)

Изгрејсонце Експрес е јапонски ноќен воз за спиење. Се состои од Изгрејсонце Изумо и Изгрејсонце Сето. Овие 2 возови се споени на патот од Токио до Окајама, каде што се делат и одат на различни дестинации. Изгрејсонце Изумо оди до Изумоши додека Сето оди до Такамацу. По враќањето назад, возовите повторно се спојуваат во Окајама и продолжуваат кон Токио.

Патувањето во овој воз е возбудливо културно искуство на впивање на јапонскиот живот, како и можност да се видат прекрасни пејзажи.

Прва класа

За разлика од многу современи возови, овој воз има дури 6 вида на сместување.

Делукс, или А класа, изгледа како пријатна соба за едно лице. Има маса со стол и личен мијалник покрај креветот. Има дури и радио и патникот добива влечки, бањарка и ролни тоалет. Исто така, употребата на овие оддели дава бесплатен пристап до тушот.

Овој вид на сместување прави да се чувствувате како да сте во движечка, убава хотелска соба, додека се восхитувате на локалната убавина низ широк прозорец. Ако ви се допаѓа максимална удобност и приватност, тогаш дефинитивно ќе се допадне ова посебно купе со врати со заклучување.

Втора класа

Другите видови на сместување припаѓаат на Б класа: Изгрејсонце Твин, Поединечна Двојна, Поединечна и Соло. Тие се наменети за еден човек или двајца луѓе. Ова не значи дека овие видови се многу полоши од прва класа. Вратите, исто така, може да се затворат, што создава атмосфера на изолација и погодност. Предноста е што неколку луѓе можат да престојуваат тука одеднаш.

И што може да биде подобро отколку да патувате во мала соба со вашите пријатели? Знаеме што! Нобиноби.

Нобиноби

Последниот тип е Нобиноби област за спиење. Таа претставува единствен простор на две нивоа со рамна, цврста површина. Секој простор за спиење е поделен од другите со мали дрвени ѕидови и има прозорец за да се гледа природата и градовите низ кои се поминува. Седиштата се доволно долги за удобно спиење.

Тоа е одлична можност да се чувствувате како локалец, да запознавате нови луѓе и да ви помогне да ја научите културата. И дури и во возот се почитуваат традициите на земјата. Ќе треба да ги тргнете чевлите пред да влезете во вашиот простор.

6 минути под туш

Исто така има и тоалети, кабини за пијалоци, кабини за пушење и салони во возот. Еден вагон има преградна просторија за инвалидска количка.

Невообичаена и интересна работа се случува под туш. Туширањето се наплаќа, па треба да се купи специјална картичка за да се истуширате. Водата тече 6 минути додека одбројувањето се прикажува на тајмерот. Тоа е мал предизвик за измивање на сите шампони и сапуни пред да истече времето.

И во најдобрите јапонски традиции за чистење, откако ќе завршите, треба да притиснете на копчето за автоматско чистење.

Сподели на Facebook
пати видено