Досега луѓето веруваа дека само хороскопот може да им го определи карактерот и иднината што ги очекува, но научниците имаат своја верзија на толкување.

Тие открија дека датумот на раѓање, поточно годишното време во кое сте родени, може многу да каже повеќе работи за вашето здравје и карактер.

Истражувањата започнаа со шизофренија

Откако научниците забележале дека луѓето кои страдаат од шизофренија почесто се раѓаат во јануари, февруари и март. Истата ситуација била и со биполарно растројство: луѓето со зимски и пролетни родендени имаат најголеми шанси да ја добијат оваа болест. И тогаш научниците помислиле, зошто да не дознаеме како датумот на нашето раѓање влијае на судбината и карактерот.

Во почетокот, биохемичарите вообичаено започнале на глувци и докажале дека потомците родени во зима, кога речиси и да нема сончева светлина, се помалку активни и имаат лоши навики во исхраната. Тогаш инспирирани од глувците за пример ги зеле луѓето.

Зима (22 декември – 20 март)

 • Тенденција на сезонско афективно нарушување. Поради ниските нивоа на серотонин и допамин во зима, сакаат да се замотаат во ќебе, да легнат на каучот и да пијат какао. Психолозите велат дека тенденцијата на сезонска тага се наследува. Ако мајката искусила симптоми на САН за време на бременоста (поспаност, депресија, намален мускулен тонус), тогаш детето може да ги наследи.
 • Предиспозиција на вишокот тежина. Професорот Филипс открил дека мажите родени во зима имаат тенденција за дебелина. Патем, кај жените, нема таква особина. Според теоријата, влијанието на ниските температури на самиот почеток на животот го прилагодува телото на акумулацијата на масното ткиво.
 • Ниска усогласеност. Мажите од зимски пролетни родендени се помалку зависни од мислењата на другите.
 • Флегматичен темперамент. Луѓето кои се родени во зима се обично мирни, темелни и не подлежат на ненадејни промени во расположението.

Пролет (21 март – 21 јуни)

 • Подложност на шизофренија. Луѓето родени во пролетта имаат 11% поголем ризик да станат шизофренични од другите. Научниците веруваат дека вирусот е виновен за сè: во зима и пролет, е полесно да се разболиме од било кога. Една болест на бремена жена може негативно да влијае на фетусот и да предизвика тенденција на ментални болести. Значи, според една теорија, шизофренијата корелира со вирусот Коксаки.
 • Карактеристики на раст. Австрискиот антрополог спроведел голема компаративна студија и открил чудна шема: највисоките луѓе се родени во април, а најмали – во октомври. И повторно, виновни се хормони: мелатонин, кој се произведува под дејство на сончева светлина, влијае врз хормоните за раст.
 • Децата кои се родени во пролет и почетокот на летото учат да читаат и да бројат побрзо. Така мислат американските научници.
 • Ризикот од добивање мултиплекс склероза (МС) е поголем. Се разбира, оваа болест не се случува само затоа што сте родени во пролет. Сепак, најголем процент на пациенти со МС е забележан кај овие лица.
 • Способност за управување со гнев. Јапонските научници спроведоа студија меѓу децата и сфатија дека родендените во пролет се посмирени.

Лето (22 јуни – 22 септември)

 • Меѓу нив има повеќе левичари. 40% од сите левичари се родени помеѓу март и јули. Научниците не знаат зошто ова се случува.
 • Стануваат ноќни птици. Луѓето кои се родени во лето легнуваат подоцна и трошат помалку време на сон. Нашите внатрешни часовници се прилагодуваат од многу рана возраст, а во лето сонцето сјае подолго, а навиката на спиење останува за цел живот.
 • Тие се среќни и самоуверени. Според истражувањето, луѓето кои се родени во текот на летото се пооптимистични и се сметаат себеси за среќни.
 • Ризикот од дијабетес тип 1. Шведската студија потврди дека децата родени во август имаат поголема веројатност да ја развијат оваа автоимуна болест. А американските истражувачи не се согласуваат со своите колеги.

Есен (23 септември – 21 декември)

 • Долговечни. Ако сте родени во есен тогаш имате повеќе шанси да срушите некој рекорд како стогодишници.
 • Алергии на храна. Но, веројатноста за појава на алергии кај луѓето родени на есен, исто така е поголема. Можеби ова се должи на дефицит на витамин Д во детството.
 • Најниско ниво на депресија. Научниците сé уште не сфатиле како тоа функционира. Можеби причина е тоа што во доцните фази на бременоста мајките јаделе многу овошје и зеленчук, што значи дека ги добиле неопходните витамини. Покрај тоа, бранот вирусни болести е далеку, а негативното влијание врз фетусот е помало. Но, оние кои се родени од септември до декември, речиси никогаш не паѓаат во депресија и имаат помала веројатност да страдаат од биполарно афективно нарушување.

Заклучок

Податоците за истражување не ги сфаќајте здраво за готово. Не заборавајте дека многу фактори влијаат на вашето здравје и карактер: генетика, воспитување, екологија и многу други работи што се уште не се познати на науката. Покрај тоа, во различни климатски зони, резултатите од истражувањето може да варираат.

Сподели на Facebook
пати видено