Веб-страницата World of Reel ги објави резултатите од анкетата на филмот: 250 критичари и филмски творци именуваа 5 од нивните омилени филмови направени во изминатите 10 години. Врз основа на одговорите, организаторите избраа 75 филмови кои беа споменати најмногу.

Половина од филмовите можеа многу лесно да се предвидат, но некои од нив сепак ги изненадија сите. Ние ги анализиравме 10-те финалисти, а како бонус можете да ја погледнете и целосната листа.

10. Внатре во Левин Дејвис (2014)

Овој филм ви овозможува да почувствувате што значи да се биде човек кој не може да се најде во овој свет. Главниот лик е полн со амбиција се обидува да биде добар фолк музички уметник, но неговиот сон не го води кон ништо. Се чини дека филмот не е оригинален, но не заборавајте дека тоа е снимено од браќата Коен. Во филмот, се гледа портокалова мачка во скоро секоја сцена, Џастин Тимберлејк има улога и невообичаен крај на приказната.

9. Разделба (2011)

Многу критичари неочекувано се сеќаваат на иранскиот филм, Разделба, кој доби неколку награди, меѓу кои и Оскар за најдобар странски филм. Приказната е центрирана околу правен случај каде што нема виновни луѓе, само двајца брачни другари кои се во тешка ситуација. Солидното пишување и одличното глумење им овозможуваат на гледачите да се замислат како ликови и да се обидат да замислат дали би можеле да останат смирени во оваа ситуација.

8. Фантомска нишка (2017)

Главниот лик, Рејнолдс Вудкок, е перфекционист кој ги потиснува емоциите на сите околу него. Една жена, за него, е само модел за елегантни фустани што ги прави. Тој ќе се раскине со жена само затоа што става џем на тост на начин што не му се допаѓа. Но, тој добива нова муза која е силен женски лик што не живее во согласност со неговите правила.

7. Рома (2018)

Ова е многу предвидлив избор. Рома од Алфонсо Куарон доби повеќе номинации за Оскар од кој било друг филм во оваа година. Овој црно-бел филм ни прикажува тежок живот на една жена во овој свет. И покрај фактот што сите настани се случија во Мексико во 70-тите, приказната во филмот е лесен за поврзување. Луѓето кои ја ценат кинематографијата треба да го гледаат овој филм.

6. Господарот (2012)

Ова е комплициран психолошки филм кој ја раскажува приказната за двајца мажи: чуден месија и човек кому му е потребен ментор. Вториот е маргинален човек кој не може да се контролира, но сака да стане подобра личност барем за жената што ја сака. Филмот ја истражува длабоката филозофија зад тешката врска помеѓу наставникот и ученикот.

5. Социјалната мрежа (2010)

Овој филм е базиран на вистинската приказна за создавањето на Фејсбук. Има некои мали промени во споредба со оригиналот, но основите се вистинити. Ќе ги видите неверојатни успеси на креаторите и сите подеми и падови што ги имаат на патот. Во филмот може да ужива секој, од бизнисмените и програмерите до луѓето кои ги сакаат приказните.

4. Детството (2014)

Фактот дека оваа продукција траеше 12 години со истите актери, го заслужува вашето внимание сам по себе. Ова им овозможи на креаторите да ги прикажат природните промени во настапите на ликовите. Ова беше првпат овој стил на снимање да се направи во историјата на киното. Филмот е речиси три часа и ја раскажува приказната за тешко семејство. Фокусот е во процесот на тоа како главниот лик станува возрасен. Кога започнало пукањето, момчето имало 7 години и до крајот на работата имало 18 години. Овој филм е толку реален што ни овозможува да чувствуваме дека сме лично дел од него.

3. Светлината од Месечината (2017)

Многу луѓе не го гледале овој филм иако доби Оскар. Филмот ги истражува важните теми како што се љубовта, растењето и што значи да се разберат другите. Како резултат на тоа, добивме мултидимензионална драма за формирањето на личноста. Ова е причината зошто овој филм доби толку многу номинации и доби толку многу награди.

2. Дрвото на животот (2011)

Овој филм го пронајде совршениот баланс помеѓу библиската приказна и драмата на традиционалното семејство. Таа зборува за секојдневните проблеми и за прашањето на вечното постоење во врска со природата на луѓето и на Бога. Но, не само што експертите ја ценеа филозофијата на филмот, туку и уживаа од визуелно гледиште, бидејќи покажа многу убави, природни пејзажи.

1. Лудиот Макс: Пат на бесот

Малку е невообичаено да се види овој блокбастер меѓу листата на навистина драматични филмови. Но, тој целосно го заслужува своето место: 1/4 од луѓето кои учествуваа во анкетата мислеа дека заслужува да биде најдобар. Дури и придружните ликови во него се одлични – изгледаат исто толку големи колку и Макс.

Бонус: филмовите што се на листата од 11-50

 1. Get Out (2017)
 2. Under the Skin (2013)
 3. Carol (2015)
 4. Margaret (2011)
 5. Toni Erdmann (2016)
 6. Uncle Boonmee (2010)
 7. Twin Peaks: The Return (2017)
 8. Her (2013)
 9. Call Me By Your Name (2017)
 10. The Act of Killing (2012)
 11. Inception (2010)
 12. Holy Motors (2012)
 13. La La Land (2016)
 14. 12 Years a Slave (2013)
 15. Certified Copy (2010)
 16. The Florida Project (2017)
 17. Amour (2012)
 18. Ida (2013)
 19. Melancholia (2011)
 20. Once Upon a Time in Anatolia (2011)
 21. No Home Movie (2015)
 22. Dunkirk (2017)
 23. Zama (2017)
 24. The Wolf of Wall Street (2013)
 25. Phoenix (2014)
 26. Inherent Vice (2014)
 27. Inside Out (2015)
 28. Blue Is the Warmest Color (2013)
 29. Timbuktu (2014)
 30. Silence (2016)
 31. The Assassin (2015)
 32. Tinker Tailor Soldier Spy (2011)
 33. The Turin Horse (2011)
 34. Drive (2011)
 35. Only Lovers Left Alive (2013)
 36. The Grand Budapest Hotel (2014)
 37. Manchester by the Sea (2016)
 38. It’s Such a Beautiful Day (2012)
 39. Son of Saul (2015)
 40. Leviathan (2014)

Сподели на Facebook
пати видено