Дали сте знаеле дека филмот кој постигнал најголема заработка во историјата сѐ уште е „Однесено од виорот“, чија премиера била во 1939 година? Однесено од виорот може да се пофали и со голема заработувачка од 400.176.459 долари, од неговото прикажување во кината, а до 2010 сумата е приближна до 2.984.000.000 долари, што го прави филм со најголема заработувачка на сите времиња.

Во овој период драмата била главен жанр, но денес сите добро знаеме дека има огромен избор на филмови за кои ретко можеме да се одлучиме кој е најдобар. Затоа погледнете кој филм се сметал за хит во годината во која што сте се родиле.

2001: Хари Потер и Каменот на мудроста

2000: Невозможна мисија 2

1999: Војна на ѕвездите Епизода 1: Фантомската закана

1998: Армагедон

1997: Титаник

1996: Денот на независноста

1995: Приказна за играчките

1994: Кралот Лав

1993: Паркот Јура

1992: Аладин

1991: Терминатор 2

1990: Дух

1989: Индијана Џонс: Последната крстоносна војна

1988: Дождовен човек

1987: Фатална привлечност

1986: Топ Ган

1985: Назад кон иднината

1984: Индијана Џонс: Храмот на проклетството

1983: Војна на ѕвездите, Враќање на џедајот

1982: Е.Т

1981: Индијана Џонс: Во потрага по изгубениот ковчег

1980: Војна на ѕвездите, Империјата го возвраќа ударот

1979: Мунрејкер

1978: Брилијантин

1977: Војна на ѕвездите, Нова надеж

1976: Роки

1975: Ајкула

1974: Жешки седла

1973: Егзорцист

1972: Кум

1971: Били Џек

1970: Историја на љубовта

1969: Буч Касиди и Санденс Кид

1968: Смешна девојка

1967: Книга за џунглата

1966: Библија. Почетокот

1965: Звукот на музиката

1964: Мери Попинс

1963: Клеопатра

1962: Најдолгиот ден

1961: 101 Далматинец

1960: Швајцарското семејство Робинсон

Сподели на Facebook
пати видено