Бугати успешно модификуваше една од своите Хирон модели за да ја пробие бариерата од 490.47 километри на час во тест-објектот „Ехра-Лесиен“ на VW. Подолу во видеото можете да видите како изгледаше возбудливото возење.

Важно е да се знае дека не е обичен Хирон кој помогна да се постигне овој подвиг. Овој посебен модел ќе има линии за брзина и е 25см подолг од обичните модели. Тие исто така ја намалија висината на автомобилот кој делува дека е залепен за земјата. Задното крило, воздушната сопирачка и патничкото седиште исто така беа отстранети во обид да ја надминат рекордната брзина.

Нов мотор исто така бил поставен во неверојатно брзото возило. Според „Топ Гир“ на автомобилот му била додадена моќност од 8,0 литарски квад-турбо W16. Тој успеал да реализира 1578 механички коњски сили што претставува зголемување од околу 100 коњски сили од оригиналниот Хирон.

Зад воланот на хиперавтомобилот се најде британскиот возач Енди Валас, кој победи на „Ле Манс 24 часа“ во 1988 година со Јагуар. Тој е сегашен официјален тест-возач на Бугати и го добива задоволството да ги вози нивните возила со голема брзина од над 400 километри на час.

Сподели на Facebook
пати видено