Познатите јавни личности имаат пристап до сите врвни третмани за убавина за кои остатокот од светот може само да сонува. Најчесто познатите личности се првите кои ги тестираат најновите откритија во козметичката технологија. Сепак, понекогаш нивните тајни за убавина можат да изгледаат сосема чудни за обичните луѓе, бидејќи вклучуваат чудни состојки или необични техники. Ова се некои од најбизарните третмани за убавина од кои се зависни познатите личности.

9. Златна маска за лице

Израелскиот модел Бар Рафаели става 24-каратно течно злато на лицето за да ја одржи кожата сјајна и здрава. Овој луксузен метален третман е познат по своите анти-воспалителни, анти-акни и анти-стареечки бенефиции.

8. Вампирско затегнување на лицето

Омилениот вид затегнување на лицето на Ким Кардашијан се состои од земање на сопствената крв и инјектирање во лицето со многу мали игли во форма на плазма богата со тромбоцити. Се вели дека процедурата го подмладува ткивото на лицето и ги спречува брчките.

7. Тајландски шлаканици по лицето

Тајландски шлаканици по лицето е редок третман за убавина базиран на терапија со шлаканици и е предводен од Мавин и Tata New Series World. Се вели дека невообичаената процедура ги заострува мускулите на лицето, ги брише брчките и ги препознава знаците на стареење. Една 15-минутна сесија чини околу 350 долари за една страна од лицето.

6. Операција-Пепелашка

Пепелашка процедурата, или “bunionectomy” во медицински термини, е остеотомија со фиксација на завртка за корекција на hallux valgus. Со други зборови, оваа популарна козметичка процедура ги менува стапалата така што жените лесно можат да одат во високи потпетици.

Д-р Нил Блиц, од Менхетен, вели дека овој тренд е предводен од Маноло Бланик, Кристијан Лубутин и чевлите на Николас Кирквуд, кои денес се навистина популарни кај познатите личности.

5. Пчелин отров

Маската која содржи пчелин отров ги има сите ефекти на ботокс без употреба на игла. Ова е омилен третман на Кејт Мидлтон бидејќи токсините на пчелиниот отров и помагаат да се намалат брчките. Војвотката од Кембриџ потврдува дека оваа маска ја крева, зајакнува и обезбедува анти-стареење нега на кожата без никакви други козметички процедури.

4. Велетерапија

Велетерапија или „сечење со свеќа“ е популарен бразилски третман за коса кој користи оган за да се ослободи од распуканите врвови на косата. Оваа техника е широко популарна меѓу Victoria’s Secret супермоделите како Алесандра Амбросио и Барбара Фиалхо.

3. Слуз од полжав

Додека Французите јадат полжави, познати личности од Холивуд ги размачкуваат на кожата. Кејти Холмс често ги користи производите од слуз од полжав за да ја одржи нејзината кожа мазна, мека и блескава. Слузта од полжав се состои од еластин, гликолна киселина и протеини, а оваа комбинација има многу предности – помага да се регенерира оштетеното ткиво, да се исчистат акните, да се намали пигментацијата и да се победат брчките.

2. Капење во црвено вино

Речиси сите знаеме дека пиењето чаша црвено вино е всушност добро за нашето здравје, но не и сите се свесни за придобивките што овој пијалок може да ги обезбеди за нашата кожа. Тери Хачер обично додава чаша вино кога се капе. Ова помага кожата да биде помека и ги обновува клетките на кожата.

1. Гејша третманот за лице

Uguisu no fun, што во буквален превод значи „измет од славеј“ е омилен третман на Викторија и Дејвид Бекам, кои редовно ставаат на нивните лица измет од славеј, ориз и малку вода. Оваа древна јапонска техника базирана на птичјиот измет помага во намалувањето на појавата на акни и ја прави кожата на лицето помазна, посветла и поздрава.

Сподели на Facebook
пати видено