Елементи од јапонската култура се имплементираат и во нашите животи. Како на пример некои луѓе сакаат да јадат суши, или обожаваат караоке, кое всушност потекнува од Јапонија.

Сепак, сè уште има некои работи што можат да се видат само во Земјата на изгрејсонцето.

На некои пешачки премини во Јапонија, нема да видите зелен човек. Наместо тоа, ќе го видите зајакот Мифи – лик создаден од Дик Бруна, холандски детски автор на книги. Но, како овој лик заврши во јапонската култура? Одговорот е едноставен: Мифи изгледа многу како Hello Kitty – „лицето“ на познатиот бренд.

Ние сме навикнати да седиме на столици во локални кафулиња и барови. Но, Јапонците се навикнати на високо ниво на удобност каде и да се. Значи, столици во јапонските кафулиња изгледаат многу повеќе како ниски фотелји на кои може да се „прилегне“. Европејците го нарекуваат ова парче мебел Изакаја.

Со цел да го намалиме стресот и да се ослободиме од главоболки, ние често ги користиме специјалните масажери кои имаат многу едноставен дизајн. Во Јапонија, постои покреативна и „мрзлива“ варијанта – електрични уреди кои изгледаат како разнобојни октоподи.

Чипсот Pringles е многу популарен во голем број земји веќе многу години. Но, во Јапонија, Pringles е бренд на тестенини што луѓето во оваа земја јадат многу често.

Се чини дека е сосема нормално да застанеме од најблиското кафуле да пиеме кафе или само да седиме сами на масата за време на паузата за ручек. Но, во јапонските кафулиња, посетителите кои се сами добиваат огромни кадифни Moomins, така што тие не се чувствуваат тажни.

Повеќето кафемати во целиот свет се многу слични – сите имаат неколку копчиња за избор на пијалок и традиционални хартиени или пластични чаши. Во Јапонија, услуга која ви овозможува да нарачате кафе преку апликација и да си го земете во одредено време станува се повеќе и повеќе популарна. Наместо хартиени или пластични чаши, има шишиња со разнобојни ознаки кои можете да ги прилагодите.

Дали сте јаделе колачиња во форма на животни? Во Јапонија имаат исти такви но во форма на покемони.

Во остатокот од светот, на Нова Година и на Божик, луѓето готват многу вкусна храна и приредуваат огромна забава. Тоа е она што го одделува редовниот оброк од прославата. Ова е чудно, но во Јапонија, луѓето имаат поинаков став кон овие работи: за Божиќната ноќ, тие сакаат да јадат пилешко од KFC.

Ако често јадете суши, можеби сте забележале дека оризот често паѓа од парчиња риби откако ќе го соберете со стапчиња за јадење. Сепак, не постои таков проблем во Јапонија, бидејќи тие имаат посебен рецепт: ориз се меша со сос кој содржи шеќер, сол и оцет од ориз.

Сподели на Facebook
пати видено