Деветгодишно момче е обвинето за пет обвиненија за убиство од прв степен како различни точки на пожар по смртта на петмина членови на неговото семејство.

На сослушувањето во Окружниот суд во округот Вудфорд, обвинителите рекле дека Кајл Алвуд од Илиноис намерно го запалил мобилниот дом на неговото семејство и како резултат довело до смртта на мнозинството од неговото потесно семејство.

Детето наводно било во солзи кога неговиот дедо го донел во судницата. Пожарот ги убил двете полусестри на Кајл, едногодишната Ариел и двегодишната Даемон, како и неговата двегодишна братучетка Роуз Алвуд. Очувот на Алвуд, 34-годишниот Џејсон Вол и 69-годишната прабаба од страна на неговата мајка исто така ги загубиле животите во пожарот.

Мајката на Алвуд, Катрина Алвуд, била во приколката за време на пожарот, но успеала да избега. „Стоев пред прозорецот и им кажав на моите деца дека ми е жал што не можев да ги спасам, мама е тука и ве сака. Знаете, така, барем со надеж дека го слушнаа тоа. Му реков на Џејсон дека го сакам. Тогаш него ми кажа дека повеќе ги нема. Не знам што беше полошо, што го слушнав Џејсон кога врескаше или кога престана да вреска.“, вели Катрина.

Катрина изјавила дека неодамна на Кајл му бил дијагностициран вид шизофренија, нарушување со хиперактивност и дефицит на внимание и биполарно нарушување. Таа вели дека иако нејзиниот син направил нешто страшно, треба да му се даде втора шанса бидејќи семејството претрпело премногу.

Додека сестрата на Катрина, Саманта вели дека 9-годишното момче е чудовиште, кое ќе стане само поголема опасност за општеството кога ќе порасне.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Сподели на Facebook
пати видено