Овие луѓе живееле обичен живот и оделе на работа. Но, во еден момент, тие се соочиле со ситуација кога животот на другите, па дури и сопствениот, зависел од нивната одлука.

Тие разоружале криминалец, си го оствариле сонот и станале херои.

8. Еден ученик ги спасил своите соученици за време на престрелка

Ентони Борхес е 15-годишен ученик во средното училиште „Маџори Стонман Даглас“, каде што 17 лица загинале во престрелка. Тој спасил 20 соученици со барикадирање на вратата за да се обиде да го задржи напаѓачот да влезе во училницата. Момчето било застрелано 5 пати, но тој преживеал и сега се опоравува во болница. Корисниците на интернет веќе собрале 743.000 долари за да го поддржат.

7. За 20 години стаж, полицаец одвратил 200 луѓе од извршување на самоубиство

Полицаецот Кевин Бригс патролирал на мостот Голден Гејт повеќе од 20 години. За жал, овој мост е едно од најпопуларните места за самоубиство. Неговите колеги проценуваат дека Кевин ги предомислувал луѓето кои сакале да стават крај на својот живот двапати месечно.

6. Хирургот извршил 5 операции во 28 часа

Секој знае дека да се биде лекар е исцрпувачка и тешка работа. Хирургот Луо Хенг извршил 5 операции за време на неговата 28-часовна смена. Тој извршил две итни операции во текот на ноќта, а потоа уште 3 следно утро. По неговата исклучително долга смена, Хенг заспал на подот на болницата.

5. Едно 16-годишно девојче отпатувало на Северен и Јужен Пол, иако пред тоа не ни скијала

16-годишната Џејд Хамистер ги исполнила нејзините соништа: девојчето отпатувало на Северниот Пол, движејќи се 90 милји низ областа со тешки услови и екстремно ниски температури и со санки. Таа потоа го преминала Гренланд, го посетила Јужниот Пол и станала една од 140 од историјата која успеала да го стори тоа.

По нејзиното интервју за TED, каде што Џејд ги поттикнувала жените да бидат храбри и го прават она што го посакуваат, мажите пишувале многу понижувачки коментари велејќи: „Еј, направи ми сендвич“, што значи дека жените треба да останат во кујната. На нејзиниот профил на Фејсбук, Џејд објави слика со духовит коментар: „Еве ти направив сендвич (шунка и сирење), сега скијај 37 дена и 370 милји на Јужниот пол и можеш да го изедеш“.

4. Жена стопирала училишен автобус кој бил надвор од контрола

Во Ново Мексико, Ронда Карлсен и нејзината ќерка чекале училишен автобус кога забележале дека нешто не е во ред со возачот (имал напад). Ронда трчала заедно со автобусот што се движел и ги убедила учениците во автобусот да го притиснат копчето што ја отвора вратата. Тогаш жената успеа да ги притисне сопирачките и да го запре автобусот. Благодарение на нејзината брза реакција, никој не бил повреден.

3. Бармен работел во луксузен хотел 15 години и никој не знаел дека е речиси 100% слеп

Салија Кахавате отсекогаш сонувал да стане шанкер. Но, како дете, тој загубил 90% од својот вид. Тој одлучил да го оствари својот сон и да почне да работи во луксузен хотел, криејки ја неговата состојба. Тој останувал до доцна на работа за да научи да ја открие разликата помеѓу шишињата со пијалаци со помош на допир. Салија бил под стрес и живеел со хронична грижа и страв дека неговата тајна може да се открие, но тој успеал да ја надмине својата депресија и напиша книга наречена My Blind Date with Life. Исто така постои и филм со исто име, базиран на приказната на Салија.

2. Спортист во инвалидска количка го запрел крадецот кој украл женска торба

Александар Ронис е спортист во одбојка кој е во инвалидска количка. Еднаш видел крадец кој само што украл торба на жена: Со помош на друг човек, Александар го фатил криминалецот и ѝ ја вратил чантата на жената. Филмски режисер од Русија бил навистина инспириран од оваа приказна и одлучил да сними филм, кој подоцна ја освоил наградата на филмскиот фестивал Manhattan shorts.

1. 15-годишна ученичка разоружала криминалец со нож

Екатерина од Русија се враќала дома кога забележала тројца мажи кои се бореле: еден од нив ги прободувал 2 други. Девојката веќе 2 години практикувала боречки вештини, па таа не се двоумела, тргнала кон криминалецот, го зграпчила ножот, му ја превртела раката (иако се спротивставувал) и ја чекала полицијата.

Сподели на Facebook
пати видено