Милијардерите наводно се натпреваруваат меѓу себе кој ќе ги купи најскапите па и најоткачените работи. Тоа е разбирливо: кога имате неверојатно голема сума на пари, можете само да ги трошите на нешто што не е за продажба.

И тука сè зависи од фантазијата, која е ограничена само со законите на физиката. Па дури и тогаш не е така.

1. Клајв Палмер – „Титаник II“

Австралискиот политичар Клајв Палмер во 2013 година објави дека ќе го изгради Титаник II. Тоа ќе биде точна копија од најпознатиот брод во историјата, но усовршена во согласност со современите технички способности и безбедносни барања: на пример, ќе има поцврст труп и доволен број чамци за спасување. Крајот на изградбата е закажан за 2022 година.

2. Ричард Бренсон – вселенското летало

Ричард Бренсон, основач на Virgin Group, потроши 200 милиони долари за изградбата на вселенското летало. Во блиска иднина, тој планира да организира орбитални патувања за сите приврзаници кои имаат 250.000 долари за билет. Леталото сè уште не започнало да носи туристи, но повеќе од 900 билети веќе биле продадени.

3. Стивен Коен – Тигар ајкула

Милијардерот Стивен Коен сака да собира невообичаени работи. Затоа, во 2004 година, тој купил ајкула во транспаренентен аквариум за 12 милиони долари. Ова е уметничко дело од страна на уметникот Демиен Хирст наречено „Физичката невозможност на смртта во умот на живите“.

4. Шеик Хамад – натписот на земјата

Кога бевме мали ги потпишувавме нашите работи за да знаеме што на кого му припаѓа. Така, арапскиот шеик Хамад, кој го купи својот остров во 2004 година, го напиша своето име на неа. Надписот HAMAD, чија големина е 1.700 × 500 m, може да се види од вселената. Сепак, по 2 години, не му се допаѓал веќе натписот, и тој одлучил да го покрие со песок.

5. Биџина Иванишвили – дрвја

Бизнисменот и поранешниот премиер на Грузија Биџина Иванишвили се восхитува на стогодишни дрвја. Примероците од ретките примероци се ископуваат за него во крајбрежните територии на Грузија за да бидат засадени во приватниот арборетум на претприемачот. Еднаш за да се пренесе едно дрво до него бил ископан канал, изграден пат и биле исечени други дрвја.

6. Бил Гејтс – современ град

Бил Гејтс потроши 80 милиони долари за купување на 100 квадратни км земјиште во Аризона за да го изгради таму неговиот „паметен“ град Белмонт, во кој ќе живее прогресивна заедница на луѓе. Главната карактеристика на градот ќе биде користењето на сите можни напредни технологии: жителите ќе имаат на располагање „паметни“ куќи, беспилотни возила, автономни служби, центри за податоци, прогресивни училишта, добра инфраструктура и неверојатна брзина на интернетот.

7. Џеф Безос – „вечен“ часовник

Најбогатиот човек во светот и основачот на Амазон потрошил 42 милиони долари на часовник кој ќе работи 10 илјади години. Развојот на оваа технологија се одвивал 12 години. Часовникот ќе биде во планината Дијабло во Западен Тексас. И не толку одамна започна неговата инсталација.

Сподели на Facebook
пати видено