Летото продолжува, што значи дека многумина од нас се наоѓаат во жешка сезона на одмори, рекреација на отворено, нови емоции и авантури.

Сепак, во овој период се појавуваат нови стресни фактори за телото (промена на вообичаени климатски зони, диета), што може сериозно да влијае на нашето здравје.

Нарушување на дигестивниот тракт

Патничка дијареја, дисбиоза, гадење и металоиди, цревни инфекции – сето ова не е комплетен список на опасности што можат да го засенат дури и најпријатниот престој. За да ги избегнете, почитувајте ги правилата за хигиена, каде и да сте:

  • пијте само флаширана вода;
  • ако се сомневате во квалитетот на храната, подобро е да го напуштите на ова место, да пронајдете добро познати, докажани ланци за храна или да одберете познати јадења;
  • носете со вас антисептици за третман на рацете и производите;
  • во случај на непријатна реакција на дебелото црево, понесете корисен лек за брзо решавање на проблемот.

Проблемот на аклиматизација

За време на патувањето, телото е под стрес поради остра промена на климата, летот. Аклиматизацијата може да не се манифестира веднаш, туку по неколку дена, уништувајќи го остатокот од одморот. Процесот на аклиматизација трае околу 5 дена. Во тоа време, лицето може да почувствува поспаност, емоционален замор, нарушување на дигестивниот тракт, варење, гадење. Во првите денови на одмор, воздржете се од долг престој на сонце, пливајте во морето не подолго од 15 минути.

Проблеми со кожата

Честопати кога патуваме, наидуваме на појава на проблеми со кожата: егзацербација на акни, зголемување на бројот на осип. Потење, солена вода, топло сонце – сето ова може да предизвика проблеми со кожата. Затоа секогаш користете крема за сончање, марамчиња за лице, мицеларна вода.

Алергиски реакции

Ризикот од алергиска реакција се зголемува на моменти. За да ги минимизирате ризиците, треба да се занимавате со докажан лек за алергија и да испуштите токсини и алергени од цревата.

Егзацербација на хронични заболувања

Наспроти позадината на аклиматизацијата и промената во исхраната, можат да се појават хронични заболувања како што се:

  • панкреатитис
  • гастродуоденитис;
  • синдром на нервозно дебело црево.

Сподели на Facebook
пати видено