На почетокот на новата година, секој од нас чека мало чудо. Благодарение на вообичаеното верување дека првите денови од годината ќе ја претставуваат целата година ние имаме тенденција да веруваме дека има нешто магично и во најмалите „парчиња среќа“. Ова се 26 луѓе на кои среќата им се насмевна уште во првите денови од новата година.

Еден фотограф случајно ја направил оваа фотографија од неговиот дом.

„Мојата девојка и мајка ми уживаат во огнометот преку прозорецот.“

Мајка на две деца освоила 5000 долари неделно до крајот на животот, затоа што по грешка купила лоз.

Пред една година, мојот iPhone 6 беше украден, а потоа пред една недела добив ова на лотарија на работа.

„Му се придружив на клубот на ‘Принцезите на Дизни’ оваа утро.“

„Ја намокрив камерата за оваа фотографија. Вредеше!“

„Татко ми има автоперална веќе 30 години, овие двајца пријатели се расправале која автоперална е најдобра во градот и на крајот заклучиле дека и двајцата одат во истата. Татко ми го доби ова по поша еден ден по Божиќ.“

„Најдобра Нова година! Син ми ги направи првите чекори!“

Џекпот од автоматот за храна.

„Стоев таму и го чекав вистинскиот момент и тогаш помина возот.“

Оваа куче го спасило животот на неговиот сопственик така што го греел 24 часа на студеното време, кога паднал и си го скршил вратот.

„Првата фотографија од Кијану Ривс од новата година.“

„Добив цел авион само за мене кога случајно ми резервирале лет кој бил наменет за екипажот.“

„Совршена снегулка на мојот шал.“

„Кога ги проверив џебовите на Нова Година, најдов пени од 1918 година. Точно 100 години!“

„Седнав во аниматор на видео игри на 6-часовно патување со воз. Тој одлучи да ја нацрта мојата ќерка. Одлични вештини за во воз кој се движи 300 километри на час. Тој ја чуваше и ја забавуваше за време на патувањето, а потоа неговиот татко нè однесе во нашиот хотел. Случаен странец, но заврши како пријател.“

„Имав среќа кога го фатив овој момент, случајно на улицата.“

„Таа е заљубена во малото човече.“

„Непозната личност ми даде ракавици кога се враќав дома од работа на студеното време.“

Среќата, кога прв пат ќе видиш снег.

Неочекувано, пријатен бонус.

Десетици жители на Нова Шкотска, Канада, спасиле кит што се нашол на брегот на 1-ви јануари.

Сопствениците на оваа куќа беа евакуирани поради шумски пожари, но тие го оставија вклучен системот за наводнување на тревниците.

Добриот сосед ме виде како го чистам снегот со лопата и ја искористи неговата „нова играчка“ за да ми помогне.

„Ја изненадив баба со нова печка.“

Теретана во Турција му дала доживотно членство на момче, бегалец од Сирија кое тажно гледало од прозорецот.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено