Најмалку еднаш во животот секој се обидува да изгуби тежина, да се откаже од пушењето или да ја совлада новата вештина. Сите знаеме колку е тешко. Но, не дозволувајте тоа да ве одврати, бидејќи позитивните промени може да се случат исто толку често како и неуспесите. Најдовме неколку впечатливи докази за тоа. Ова се приказните на луѓето кои направиле големи промени во животот.

„Изгубив многу, тежина, многу тага и малку брада.“

„Ја зголемив мојата тежина од 40 на 54 килограми, откако се борев со нарушување во исхраната.“

„Поминаа 500 дена откако престанав да пијам алкохол и 1 година откако почнав да вежбам.“

„Решив дека ќе научам како да цртам и ова е напредок од 6 години.“

„Престанав да пијам кога мојата ќерка имаше една година, веќе 5 години сум трезен.“

„30 сантиметри од мојот струк.“

„Од денес 4 години како не се дрогирам. Имам, кариера, куќа, куче и вереница. Беше борба, но вредеше.“

„Се борев со депресија и ниска самодоверба. Решив да ја скратам косата која ја пуштам 10 години како мрзлив хипик. Ништо не е поосвежувачко од ова.“

„Ова е мојот пријател Ленс, тој има церебрална парализа. Тој сака луѓето да знаат дека без разлика колку е тежок живот, никогаш не треба да се откажуваат.“

Маж од Кенија се оттргна од дрогата и бездомништвото благодарение на неговата пријателка од детството.

„Решив да направам операција. Поминаа три недели и се чувствувам како нова жена.“

„Се откажав од алкохолот пред 3 години.“

„Јас и жена ми заедно изгубивме 73 килограми.“

Пред и по протезата

„Од 80 килограми на 53 килограми, никогаш не се враќам назад.“

„Една година трезен.“

„6 години се трудев да испијам што е можно повеќе, патев од депресија и имав преголема тежина. Денес сум 1,5 година трезен.“

„Пред 5 години имав суицидни мисли, но сега тоа е минато, благодарение на поддршката.“

„Откако цел живот се мразев, конечно можам да кажам за себе дека сум убава. Тешко е да се сакаш себе си, но чекорам по тој пат.“

„Сакав да пробам да бидат стендап комичар со години и конечно го совладав мојот страв и излегов на сцената. Добро ги насмеав!“

Сподели на Facebook
пати видено