Од каде доаѓа ненадејна главоболка? Зошто понекогаш не можеме да спиеме? Која е причината за вознемиреност и тага?

Многу луѓе го обвинуваат за сето ова променливото време, заморот по напорната работна недела или нешто друго. Но, воопшто не мислиме дека вообичаената храна може да влијае на нашата самоперцепција и здравје.

Производите кои влијаат негативно

Некоја храна што ја јадеме секој ден може да биде штетна за нашето расположение и благосостојба. Поради нив, можеме да се чувствуваме изморени и да ги извршуваме вообичаените дејства помалку ефикасно.

1. Рафинирано бело брашно

Ако тестенини или тостовите се направени од рафинирано брашно, тие можат да ја влошат депресијата. Ова се должи на фактот дека храната од таквото брашно има висок гликемиски индекс: кога ќе влезе во телото, тој се трансформира во шеќер. Остриот скок на нивото на гликоза кој се јавува во крвта, може да биде катализатор за анксиозност или депресија. Особено ваквите флуктуации влијаат на жените кои се во постменопаузален период.

2. Слатки пијалаци

Газираните сокови и енергетски пијалоци не се добри затоа што додаваат вишок килограми. Главната состојка на газираните сокови и слични пијалаци е сируп од пченка, кој се состои од 45% гликоза и 55% фруктоза. Со редовна употреба на фруктоза, крвниот притисок и содржината на маснотии во крвта се зголемува, ризикот од развој на хипертензија, Алцхајмерова болест, па дури и деменција се зголемува.

3. Скуша, ајкула и други видови риби

Кралската скуша, ајкулата, сабјарката, туната и неколку други видови на диви месојадни риба може да акумулираат жива во организмот. Металот се акумулира во ткивата на живите организми. Влегувајќи во човечкото тело, живата се движи кон мозокот, бубрезите и црниот дроб, со деструктивен ефект врз централниот нервен систем и мозокот.

Ако живата влезе во телото на една бремена жена, таа може да го наруши развојот на мозокот на бебето, па дури и да предизвика церебрална парализа. И покрај ова, постојат многу видови на риби кои се корисни за здравјето. Дивите риби се препорачува да се користат не повеќе од 1 неделно, додека оние одлгедувани во рибници можат да се јадат 2-3 пати неделно.

4. Зрнци

Домати, компири, пиперки, модри патлиџани и други растенија од семејството на зрнци произведуваат гликоалкалоиди, природни пестициди кои можат да бидат токсични во големи количини. Ова соединение придонесува за прекумерна стимулација на нервниот систем, поради што чувствителни луѓе може да страдаат од несоница. Гликоалкалоидите се акумулираат во телото и излегуваат од него за 5 дена. Затоа, за да го смирите спиењето, не треба да јадете зрнци навечер.

5. Ферментирани и пушени производи

Кисела зелка, одредени видови на сирење и пушеното месо и колбаси го добиваат познатиот вкус преку ферментација која се одвива под дејство на бактериите. Во текот на овој процес, тие ги разбиваат протеините во биогените амини: колку повеќе има, толку е постар производот. Еден од најмоќните амини е хистаминот. Тој ја зголемува анксиозноста и предизвикува проблеми со спиењето, бидејќи го зголемува нивото на адреналин во телото. Затоа, како деликатеси се препорачуваат да се јадат наутро.

6. Слатка пченка

Пченката и пченкарниот сируп се главни произведувачи на мигрена. Истражувања покажале дека кај избраната група главоболките се повлекле откако престанале да ја консумираат слатката пченка.

Производи кои позитивно влијаат на нашето тело

Храната може да влијае на телото и позитивно. Обидете се да го замените еден производ во вашата исхрана со друг за да ги забележите промените.

1. Брокулa

Брокулата содржи 100 гр од речиси дневна доза на витамин К. Ја подобрува меморијата и ако сакате да имате јасен ум до длабоката старост, вклучете брокула во неделната исхрана. Покрај тоа, во неа има голем број на антиоксиданси и микроелементи кои го штитат мозокот од оштетување.

2. Жен-шен чај

Овој чај го ослабува ефектот на допамин, кој се произведува во мозокот на пушачот по секоја испушена цигара. Така, едно лице не го добива вообичаеното задоволство од пушењето. Со редовна употреба на таков чај, атрактивноста на пушењето се намалува.

3. Сардини и лосос

Овие и други сорти на масна риба содржат големи количества омега-3 масни киселини, чиј недостаток го зголемува ризикот од развој на ментални болести. Се препорачува да се јаде најмалку 140 грама мрсна риба неделно.

4. Бразилски ореви

Ако има премногу мал селен во телото, лицето станува нервозно и поизморено. Еден од најдобрите извори на селен се бразилските ореви. Се препорачува да се консумираат 3 ореви на ден.

5. Банани

Овие плодови се богати со железо, фосфор и витамини. Особено, витаминот Б6 му помага на организмот да го синтетизира серотонинот. Јаглехидратите ја промовираат апсорпцијата на триптофан во мозокот, а витаминот Б6 го претвора во добар хормон на расположение.

6. Боровинки

Боровинки се природен извор на витамин Ц (100 g содржи 24% од дневните потреби), како и калиум, магнезиум, манган и антоцијани. Употребата на боровинки го спречува менталниот пад поврзан со староста и ја подобрува краткотрајната меморија. Покрај тоа, плодовите придонесуваат за нормализирање на координацијата на движењата.

7. Јајца

Составот на јајцата вклучува холин, кој е вклучен во синтезата на ацетилхолин. Вториот го стабилизира мозокот, влијае на расположението и ја подобрува меморијата. Еден жолчка содржи 25% од дневниот внес на холин. Покрај тоа, јајцата содржат Б витамини, кои го забавуваат развојот на деменцијата и го спречуваат развојот на депресија.

8. Пилешко месо

Пилешкото и мисиркиното месо содржат триптофан. Ова е амино киселина, преку која човечкото тело го произведува серотонинот, хормонот на среќата. Подобро е да се јадат градите или крилјата бидејќи нозете содржат повеќе холестерол.

9. Леќа

Леќата и брашното од леќа се богати со витамини Б, железо, цинк, манган и магнезиум. Последното не само што ги обновува мускулите, туку и штити од стрес и помага во борбата против лошото расположение. Витаминот Б, цинкот и фосфорот ја подобруваат циркулацијата на крвта и го забрзуваат пренесувањето на импулси на мозочните клетки. Поради ова леќата ја намалува главоболката, ја намалува вознемиреноста и промовира добар сон.

Сподели на Facebook
пати видено