Мона Лиза, Нутела, Емпаер Стејт Билдинг и надуено Горило. Сите овие работи имаат нешто заедничко: сите се прилично скапи и биле украдени во одреден момент од своето постоење. Можеби ќе се запрашате како би можеле да бидат украдени овие многу заштитени предмети или зошто некој би сакал да украде надуено горило.

Па, некои криминалци се многу решени, а други сакаат да изберат неконвенционални патеки. Значи, ништо не може да ги спречи да го добијат она што го сакаат. Дури и ако сакаат цела соба!

13. Надуено Горило – 6000 долари

Надуено горило пд 10 метри било украдено од застапништво за автомобили во Сими долина, Калифорнија во 2010 година. Подоцна било пронајдено во локално средно училиште.

12. Нутела 20.000 долари

Околу 5.000 кг Нутела биле украдени од Германија во 2013 год.

11. Надоградба за коса 30.000 долари

Иако звучи чудно неколку пати крадци украле надоградба за коса во вредност од 30.000 долари.

10. Сирење

Постојат „пирати за сирење“ украле сирење во вредност од 46.000 долари.

9. Ракетен мотор, 200.000 долари

Во 2012 година, НАСА конфискуваше украден ракетен мотор Сатурн РЛ-10 кога беше продаден на аукција. Продавачот тврди дека го купил од некој друг, и тоа лице тврдело дека вработен од НАСА му го продал.

8. Коски од диносауруси, над 1 милион долари

Ерик Прокопи, палеонтолог, украл фосили од диносаурусите од Монголија и ги шверцувал во САД. Откако се обидел да ги продаде бил уапсен.

7. Црвените чевлички на Дороти, од 2 до 3 милиони долари

Оригиналните чевли од Волшебникот од Оз биле украдени од Музејот Џуди Гарланд во Минесота во 2005 година. Крадците се обиделе да ги изнудат парите за нивно враќање, но во 2018 година ФБИ безбедно ги вратил и ги идентификувал осомничените.

6. Давидоф-Морини Страдивариус, 3,5 милиони долари

Оваа ретка виолина била украдена во 1980 година. Таа била одземена од станот на познатиот виолинист Ерика Морини од Њујорк. ФБИ успеале да ја пронајдат виолината 35 години подоцна.

5. Јаворов сируп, 20 милиони долари

Во Квебек, Канада во 2012 година биле украдени 720.000 галони јаворов сируп. За среќа подоцна биле пронајдени во друг објект иако сопствениците тврделе дека е купен легално.

4. Салиера, 57 милиони долари

Оваа скулптура била украдена од Музејот за историја на уметноста во Виена во 2003 година. Крадците се качиле на скеле надвор од музејот, го скршиле прозорецот и ја украле скулптурата. Неколку години подоцна, крадците се обиделе да бараат откуп од музејската осигурителна компанија и биле фатени.

3. Килибарната соба, 142 милиони долари

Килибарната соба била дизајнирана во Прусија од германски скулптор и била изработена од холандски занаетчија. Подоцна беше дадена како подарок за Русија и прво се преселила во Зимската куќа во Санкт Петербург, а потоа во Катерина палатата во Пушкин. За време на Втората светска војна, нацистите ја ограбиле просторијата. Во 1944 година беше уништена во бомбашки напад.

2. Емпаер Стејт Билдинг, 2 милијарди долари

Емпаер Стејт Билдинг не била физички украдена, но имотот бил. The Daily News сакале да покажат дупка во начинот на кој системот на градот ги евидентира трансакциите. Тие поднеле лажна документација за да го пренесат имотот, и со тоа ја „украле“ зградата за само 90 минути!

1. Мона Лиза, 2 милијарди долари

Познатото дело на Леонардо да Винчи било украдено од Лувр во 1911 година. Крадецот работел таму како магационер веќе некое време. Се скрил во плакарот и, кога музејот се затворил ја украл сликата. Кога музејот се отворил следното утро, тој едноставно излегол со сликата. Таа била пронајдена само 2 години подоцна кога криминалецот се обидел да ја продаде на уметничкиот дилер.

Сподели на Facebook
пати видено