За да се стане успешен и богат треба да се гради самодоверба, да се создава позитивен начин на размислување или да се усовршуваат одредени вештини. Сепак богатите прават одредени работи различно од другите луѓе, а ние ќе ви објасниме неколку од нив.

10. Зборувајте помалку, слушајте повеќе.

Ова правило е важно, дури и ако не разговарате со некој пријател. Слушањето на потребите на луѓето е клучна точка во бизнисот, исто така. Стив Џобс еднаш рекол: „Нема смисла да ангажираме паметни луѓе, а потоа да им кажеме што да прават, ангажираме паметни луѓе за да можат да ни кажат што да правиме.“

9. Излезете од канцеларијата.

Обидете се да преместите дел од секојдневните задачи надвор од канцеларијата, како на пример да разговарате со клиенти или да се сретнете со клиенти и експерти. Ова се одлични начини за промена на вашата перспектива, проширување на вашето знаење и мрежа.

8. Изберете ги пријателите мудро.

Може да биде тешко, но ако сакате да бидете успешни, треба да ги преиспитате пријателствата што ги имате. Ние сметаме дека многу луѓе се блиски со нас, па запрашајте се дали тие ви помагаат да бидете најдобри за себе или ве влечат надолу. Ако вашата цел е да станете богати, започнете да се дружите со луѓе кои можат да ви помогнат со тоа.

7. Знајте кога да престанете.

Притискање до границите, работата на доцните часови или носењето работа дома не е нешто што богатите ги прават. Тие знаат подобро. Многу е важно да ја одделите вашата работа од вашиот дом и личен живот.

6. Никогаш не престанувајте да учите.

Светот во кој живееме се менува цело време. Нови производи, иновации и технологија се појавуваат скоро секој ден. И ако сакате да останете на врвот на работите и да бидете успешни, треба постојано да се едуцирате за сè што се случува. Книгите, предавањата, видеата и објавите може да ви помогнат да останете во тек со настаните.

5. Имајте извор на пасивен приход.

Богатите луѓе не ги трошат сите свои пари на облека, скапи гаџети, накит или автомобили како што многу луѓе мислат. Тие не трошат пари, тие прават нивните пари да работат за нив. Приход врз основа на страничен бизнис, инвестиции, дивиденди или на недвижен имот може да биде заеднички извор на дополнителни пари меѓу богатите. Дури и да имате пари штедна книшка може да ве направи побогат без ваше непосредно учество.

4. Ценете го вашето време.

Дали некогаш сте размислувале за тоа колку време всушност губите лизгајќи низ социјалните медиуми или видеата од слатки животни? Обидете се да го скратите времето што го поминувате пред екранот и да го користите за да направите нешто за кое ќе бидете благодарни во иднина, без разлика дали тоа е личен развој, вашето здравје, волонтерство или вмрежување.

3. Читајте секој ден.

Според истражувањето на Том Корли, кое тој го опиша во својата книга Богати навики: Дневните успеси на богатите, богатите луѓе избираат читање наместо телевизија. Всушност, 88% од богатите луѓе читаат најмалку 30 минути на ден. Сѐ од литературата за самодоверба до вести може да помогне да го зголемите своето знаење, кое ќе ве натера да бидете поотворени и ќе ви помогне на работа.

2. Ставете се себе си во прв план.

Навистина е важно да се грижите за вашето тело и ум и да посветите време за тоа секој ден. Кревање тегови или играње на тенис, поминување на време со вашите сакани или медитација; направете го она што прави да се чувствувате одлично, надополнувате и релаксирате. Сето тоа, заедно со редовни здравствени прегледи и хранлива диета, може да ви помогне да не бидете преморени.

1. Имајте планер.

Не е важно дали тоа е тетратка или апликација на вашиот телефон. Запишете листи за задачи, краткорочни и долгорочни цели, па дури и соништа. Запишете сè што се случува како вашите дневни мисли и сите подеми и падови на вашиот ден. Исчистете ја главата за да имате повеќе простор за поголеми мисли и идеи и не заборавајте ништо важно.

Сподели на Facebook
пати видено