Верувале или не, постојат многу настани што се случуваат еднаш во животот и продолжуваат да нè зачувуваат дури и многу години подоцна. Еден од нив, на пример, беше нападот на смеа од 1962 година, кога повеќе од илјада луѓе не можеа да престанат да се смеат во исто време.

Тимоти Браун, кој се опорави од СИДА.

Еден американски државјанин, Тимоти Реј Браун, исто така познат како „Берлинскиот пациент“, се смета за прв човек на светот кој ја „убил“ сидата. Во 2007 година, Браун имал примитивна трансплантација на крвни клетки. Неговиот донатор имал ретка генетска мутација која му обезбедила отпор на вирусот на СИДА. 3 години по операцијата, вирусот не беше пронајден во крвните клетки и ткивата на Браун, иако тој престанал да прима терапија.

Нијагарините водопади во 1969 година останале без вода.

Во 1969 година, САД и канадските влади морале да преземат чекори за да ја спречат ерозијата на Нијагрините водопади. Во јуни 1969 година, Нијагарините водопади беа направени да течат низ вештачки тунели со цел да се создаде насип и да се зајакнат падините на врвот. Главниот настан, се разбира, бил водопад без вода. Илјадници туристи отишле таму за да ги видат сувите Нијагарини водопади со сопствени очи.

Напад на смеа во Тангањика (сега Танзанија) во 1962 година.

Овој случај на масовна хистерија не е единствениот во историјата на светот, но е единствениот што е детално опишан. Избувнувањето започнало на 30 јануари 1962 година, кога три девојчиња – христијански ученици – започнале неконтролирано да се смеат. Училиштето било затворено, но нападот патувал.

Феноменот траел 18 месеци, 14 училишта биле затворени, а повеќе од илјада луѓе ја „фатиле“ оваа епидемија. Некои научници веруваат дека причината за таков настан се должи на премногу строгите правила и наставниците. Овој излив на смеа се чини како некаков протест меѓу децата.

Несреќа на езерото Најос.

На 21 август 1968 година, езерото Најос станало убиец. Голем износ на јаглерод оксид бил ослободен во воздухот и отровна магла слегла по планинскиот рид. Како резултат на тоа, повеќе од 1.700 луѓе загинале, како и многу животни и птици. Гасот патувал на растојание од скоро 30 километри, не оставајќи никакви шанси ниту еден жив организам да преживее.

Научниците велат дека причината се најверојатно огромни количества гас од дното на езерото или од подводни вулкани. Денес езерото и неговите гасови редовно се исцрпуваат.

Исчезнувањето на полкот Норфолк.

Во август 1915 година, спасувачките екипи на Норфолк-полк го нападнале селото Анафарта (Турција). На нивниот пат војниците влегле во чуден „облак од магла“, а кога излегле од него, исчезнале 267 лица.

Во 1918 година, откако Турција била поразена, британската влада побарала полкот (кој, наводно, бил фатен) да биде вратен дома. Но, овие војници не само што биле слободни, туку тие дури и не биле видени на бојното поле. Оние што биле сведоци на овој феномен рекле дека облакот дури и не ја менувал својата форма и покрај ветрот.

Ѓаволски стапки во Девон.

Овој инцидент веројатно се случил во февруари 1855 година во Девон. Тука се појавиле некои чудни стапки во снегот. Овие отпечатоци биле во облик на копита, а коренот бил исто така необичен. Отпечатоците биле пронајдени дури и на некои покриви и оџаци од околните куќи. Дури и со сето тоа, граѓаните тврделе дека не слушнале никакви звуци, вклучувајќи ги звуците на одење по покриви.

Меѓутоа, ниту еден искусен научник немал шанса да го провери овој феномен, бидејќи снегот ги стопил отпечатоците. Постои заедничко мислење дека стапалата можеле да бидат оставени од некои високи скокачки животни, бидејќи постојат познати видови на глувци кои скокаат високо, оставајќи ги токму истите стапки во облик на копита. Сите останати биле направени од човечка имагинација. Луѓето создадле страшна легенда и ја поврзале со ноќната посета на Ѓаволот.

Девојче од Австралија ја сменило крвната група.

Деми-Ли Бренан, 9-годишно децојче од Австралија, станало првото регистрирано човечко суштество кое ја променило својоата крвна група. Тоа се случило по операцијата со трансплантација на црн дроб од машки донатор. За неколку месеци лекарите биле изненадени да видат дека нејзиниот Rh се сменил од негативен во позитивен.

Причината за оваа промена би можела да лежи во матичните клетки на црниот дроб на донаторот кои ги заменил постојните на девојчето. Ова веројатно било резултат на слаб имунолошки систем на девојчето кое било под влијание на вирусот во нејзината крв.

Случајот со маска од олово

Тоа се случило на 20 август во 1966 година. 32-годишниот Мануел Переира да Круз и 34-годишниот Мигел Хосе Вијана биле мистериозно пронајдени мртви во близина на Винтем Хил.

И двајцата биле формално облечени, но нивните лица беа обвиткани во оловни маски. Не е пронајден знак за смрт со насилство. Исто така имало едно шише со вода, шамиче и кратка белешка со следните фрази: „16:30 – биди на договореното место. 18:30 – земи капа. После тоа…“. Остатокот од текстот бил нечитлив, освен зборовите: „олово / заштити / почекај сигнал / маска“. Постои претпоставка дека целата фраза гласи: „Заштитете го лицето со оловна маска и почекајте го сигналот“.

Според резултатите од аутопсијата, не биле пронајдени траги од зрачење, знаци на труење или други смртоносни причини.

Нивните роднини тврделе дека и двајцата биле љубител на спиритуализам и не-научно истражување. Тие исто така биле членови на некое тајно друштво. Оваа тајна заедница се обидувала да воспостави контакт со вонземјани, што веројатно е токму она што двајцата го правеле во моментот на нивната смрт.

Белешките на Рики Мекормик

Рики Мекормик бил 41-годишен Американец чие мртво тело било пронајдено на 30 јуни 1999 година на пченкарно поле речиси 125 километри од неговиот дом. Ова било навистина чудно, бидејќи Рики немал автомобил, и се разбира, немал што да прави во поле со пченка во тоа време. Иако не успеале да ја откријат причината за неговата смрт, полицијата била заинтригирана од белешките пронајдени во џебовите на жртвата. Постојат нечитливи букви, за кои се верува дека се еден вид на код.

Белешките не можеле да се декодираат дури и сега, па ФБИ ги поканува сите луѓе да се обидат да откријат што значат буквите. Единствено правило е дека треба добро да го познавате англискиот јазик. Хроничните болести и заглавјето се меѓу можните причини за смртта на Рики. Сепак, не постои прецизно објаснување, бидејќи кога било пронајдено телото, веќе било сосема распаднато.

Д.Б. Купер

Ден Купер е еден од најпознатите криминалци во светот. Во 1971 година тој украл „Боинг 727“ и побарал 200.000 долари за него.

Во внатрешноста на авионот, Купер ѝ дал белешка на стјуардесата дека има бомба и дека бил подготвен да ја активира. Тој сакал само 200.000 долари и два пара падобрани. Ова било најнеобичното барање според ФБИ, бидејќи не можеле да разберат зошто му требаа четири падобрани. Имал ли соучесник на авионот?

Купер му наредил на пилотот да излезе од авионот, но скокнал сам. Тој никогаш не бил виден повторно.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено