Сите деца се посебни на свој начин. Некои од нив се повесели, а други се посериозни, но овие деца нè зачувуваат со нивниот убав и уникатен изглед.

Природата може да нѐ изненади и да создаде извонредни луѓе со посебни аномалии и вештини.

1. Наријана

Наријана е од Јакутија. Нејзиниот необичен изглед е базиран на фактот дека таа е албино. Таа е нормално девојче кое оди на училиште исто како и другите деца, но има само една разлика: таа не може да остане на сонце долго и треба да ги покрие очите со очила за сонце.

2. Милиана Ворти

Милиана Ворти е родена со сиви влакна. Таа има неверојатно ретка генетичка карактеристика. Нејзината мајка, 23-годишната Брајана Ворти од Јужна Каролина и нејзината ќерка Милиана, се родени со сива коса во предниот дел од нивните глави. Тие се веќе третата и четвртата генерација во нивното семејство со оваа генетска аномалија. Бабата на Милиана, исто така, имала сива коса од бебе.

3. Џуниор Кокс Нун

Ова неверојатно момче се вика Јуниор Кокс-Нун и е роден во болницата во Брајтон со тежина од 4,5 килограми.

Наскоро тој станал локална славна личност. Џуниор има многу густа коса и поради тоа тој бил наречен „мало мече“. Абнормалната должина и дебелината на косата на главата е знак за генетски дефект кој не го имаат многу луѓе.

4. Џамбулат Хатохов

Џамбулат Хатохов е рекордер во Гинисовата книга на рекорди како најтешко дете во светот.

Тој е роден во 1999 година во Терек, Кабардино-Балкарија. Џамбулат бил обично бебе високо 50 сантиметри со тежина од околу 3 килограми, но никој не можел да замисли дека ќе стане едно од најголемите деца во светот.

Кога момчето имало 1 година, тежело околу 17 кг, а по две години веќе имал 34 кг; додека просечната тежина на момчињата на неговата возраст била околу 25 кг. Џамбулат Хатохов станал познат откако се појавил на британско шоу во рамките на проектот BodyShock.

5. Муин Бахонаев

Муин Бахонаев е момче со најголеми трепки во Русија. Нивната должина изнесува 3,5 см.

Кога се родил, целата болница знаела за него. Неговата коса била многу долга и трепките му лажеле на образите. Според момчето, неговите трепки не му пречат воопшто, но тие привлекуваат големо внимание.

6. Ава Кларк

Кога се родила Ава Кларк, очигледно било дека таа е посебна. Нејзините очи биле сино-зелени, усните биле светло розеви, а косата и кожата биле бели. Ова било невообичаено бидејќи нејзините родители имаа кафени очи и потемен тен.

Ава е албино и има генетска аномалија. Како резултат на тоа, таа речиси и го изгубила својот вид. Девојчето имало операција и сега носи очила. Ава оди на училиште како нормално дете, учи балет, чита многу и е модел. Кларк се појавила на насловната страница на Деним.

7. Џулијано Строе

Џулијано е романски атлетичар и бодибилдер. Џулијано Строе започнал да се занимава со спорт кога имал две години. Неговиот татко почнал да го тренира со интензивна обука. Неговите родители сонувале да направат дете со супермоќи.

8. Јаре Ијалана

Еден фотограф од Нигерија, по име Мофе Бамујива, објавил слика од петгодишно девојче по име Јаре и добил најмногу лајкови досега.

Следбениците го нарекле девојчето „најубавото дете во светот“, но наскоро објавувањето бил нападнат од хејтери кои сметале дека сликата е експлоатација на детскиот труд, затоа што детето било претставено како возрасна личност.

9. Будатоки деца

Постои семејство Будатоки во планините на Непал, чии членови страдаат од синдромот на врколак. Мајката и нејзините деца имаат необични количества на влакна по целото тело, но не само за време на полна месечина, како што сугерира името.

10. Чахат Кумар

Едно мало девојче по име Чахат Кумар од Индија има извонреден апетит. На возраст од 8 месеци, таа веќе имала над 17 килограми. Нејзините родители веруваат дека Бог е одговорен за нездравиот апетит на нивната ќерка.

Сподели на Facebook
пати видено