Некои психолози тврдат дека фактот дека гледаме богата и детална слика на светот е само илузија. Затоа што ако не е интересно, не обрнуваме внимание. Во секој момент сме свесни за само еден мал дел од она што сега нè опкружува и не забележуваме што е скриено од нашата свест.

Ви претставуваме неколку места кои моеби сте ги посетиле, но не сте слушнале за нивните тајни.

1. Тајниот клуб 33 на Дизниленд

Во срцето на Њу Орлеанс дел од Дизниленд има ултра-таен ексклузивен ресторан – Клуб 33. На Волт Дизни му било потребно место за забава и посета на донатори, познати личности и политичари. За жал, официјално бил отворен само во мај 1967 година – неколку месеци по смртта. Има долга листа на чекање за да се плати надоместокот за приклучување од 25.000 долари и членарина од 10.000 долари за да се стане член.

2. Приватен стан на Густав Ајфел

Ајфеловата кула била завршена во 1889 година и наскоро стана добро познат објект, но дизајнерот Густав Ајфел не заборавил на себе и со изградил мал стан во близина на врвот на светот. Голем дел од париското високо општество се обидело да го изнајми неговото пријатно мало гнездо на небото, но Ајфел ги одбил сите нив. Тој претпочитал да го искористи за размислување и да ги забавува престижните гости како Томас Едисон.

3. Станица 61 на Grand Central Station во Њујорк

Длабоко под салата на хотелот Валдорф Асторија има таен терминал кој датира од 1930-тите. Изграден заедно со остатокот од Grand Central Station, станицата 61 имала посебна намена да му овозможи на претседателот Френклин Делано Рузвелт да пристигне незабележано така што никој нема да го види во инвалидска количка, во која што завршил поради полио. Се верува дека овој премин сѐ уште се користи од познати личности и претседатели.

4. Балкон на 103-тиот кат од Емпајер Стејт Билдинг

Туристите обично ја посетуваат набљудувачката палуба на 86-иот кат од Емпајер Стејт Билдинг. Најентузијастичните одат со лифтовите до 102-тиот кат за да гледаат од зад прозорците. Но, малку знаат, дека има уште еден балкон, таен, на 103-тиот кат. Тој е резервиран само за познатите што знаат за него и повеќето од посетителите се бестрашни личности.

5. Тајната комора на Национална библиотека на Индија

Историјата на зградата на Националната библиотека датира од деновите на Раџ. Затоа археолозите биле прилично возбудени да ја откријат мистериозна соба во 250-годишната зграда. Соба за која никој не знаел и никој не можел да влезе затоа што немало никакви врати, прозорци, па дури и скриени врати. Нејзината употреба останува мистерија.

6. Забележително тајно место на Тајмс Сквер

Сите тајни места не се невидливи. Понекогаш ги гледаме цело време. Познатиот Тајмс Сквер крие една тајна, односно подобро кажано чудна околност. Зградата од каде што се спушта топката за Нова Година е празна. Walgreens ги изнајмува првите 3 спрата. Горните катови се окупирани од One Times Square тимот за менаџирање за новогодишната ноќ. Но, во меѓувреме нема ништо друго што е причино чудно за толку познато место.

7. Тенискиот клуб Вандербилт во Grand Central Terminal

Друга тајна на Grand Central Terminal е скриена уште од 1960-тите години. Тоа се неколку ексклузивни тениски игралишта на горните нивоа. Тие биле отворени за јавноста еднаш, но потоа во 1984 година Доналд Трамп ги превземал и одлучил да ги претвори во приватен тениски клуб каде познати личности и други богати луѓе би можеле да играат тенис. Во 2009 година, клубот Вандербилт бил затворен и бил изграден салон со целосна услуга за вработените во железничката линија Метро Север. Во 2011 година биле изградени нови игралишта и клубот Вандербилт се преселил на новоизградениот 4-ти кат.

8. Остатоци од стари улици под Лондон

На пресекот на улицата Шаринг Крос-Роуд и улицата Стар Комптон во Сохо, има сообраќаен остров. Ако застанете право на него и погледнете надолу кон металната решетка на теренот, ќе видите 2 плочки, на кои има викторијански имиња на улици под земјата и ќе видите увид во заборавениот остаток од стариот Лондон.

9. Салата за бал во Флиндерс Станицата

На горниот кат од најпрометната железничка станица во Австралија има напуштена прекрасна сала за танцување. Просторот бил првично салата за предавања на Викторискиот институт за железници. Подоцна во 1950-тите и 60-тите станало место за јавни танци.

10. Апенинскиот колос

Оваа огромна статуа, изградена во 16 век, крие неколку тајни. Во внатрешноста се сокриени неколку соби со различни функции, кои го оживуваат. Чудовиштето кое тој го држи со левата рака порано исфрлало вода од подземен поток, а се верува и дека просторот во неговата глава е всушност камин, кој кога ќе се запали правел од неговиот нос да излегува чад.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Сподели на Facebook
пати видено