Порано да се има свој блог беше начин да се искаже креативноста и да се зголеми самодовербата. Сега социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм се повеќе од тоа. Блогерите, моделите и познатите пронашле начин како „лајковите“ да ги претворат во пари. Ова се 10 популарни Инстаграм профили од кои сопствениците заработуваат вртоглави суми на пари.

Даниел Бернштајн

TBT • so excited for another #REVOLVEinthehamptons this wknd!

A post shared by Danielle Bernstein (@weworewhat) on

25-годишната дизајнерка Даниел Бернштајн стана позната кога го објави својот блог We Wore What. Нејзиниот блог брзо стана популарен, како и нејзиниот профил на Instagram. Сега, со 1,7 милиони следбеници на Instagram, стана една од најпознатите модели. И покрај тоа што таа мрази да зборува за пари, таа заработува речиси 15.000 американски долари за еден пост.

Кјара Ферањи

Milano fashion week got me like ✨ @emiliopucci @papermagazine #ad

A post shared by Chiara Ferragni (@chiaraferragni) on

The Blonde Salad блогот на италијанскиот моден инспиратор Кјара Ферањи, е на врвот речиси 9 години. Денес нејзиниот профил достигна скоро 10 милиони следбеници, а секој спонзорски пост и носи на Кјара илјадници долари. Нејзиниот годишен приход е околу 8 милиони долари.

Венди Нгуен

Венди дипломирала на УК Беркли, магистрирала психологија и станала многу познат моден блогер на Твитер, Фејсбук и Јутјуб. Нејзиното видео со наслов „25 начини да се носат шами“ во 4.5 минути стана вирално и било прегледано повеќе од 25 милиони пати. Нејзиниот профил на Instagram достигнала1 милион следбеници. Иако нема многу податоци за нејзиниот годишен приход, експертите велат дека тој може да достигне еден милион долари.

Bryanboy

Guccify your home, Guccify your life!

A post shared by Bryanboy (@bryanboycom) on

Профилот на Bryanboy во моментот е контроверзен, двосмислен, но и многу популарен. Bryanboy е познат по различни и екстравагантната облека. Многу познати модни дизајнери се пријатели со блогерот.

Аиме Сонг

Montauk bound. ✈️ #jetsetAimee

A post shared by Aimee Song (@songofstyle) on

Калифорнискиот блогер и дизајнер на ентериер Аиме поседува блог наречен Song of Style. Иако на почетокот објавувала бесплатно сега кога има 4,5 милиони следбеници работи со светски познати дизајнери и заработува многу пари.

Антоанета Кулас

L E V E L S @runawaythelabel

A post shared by A N T O I N E T T E M A R I E (@sydneyfashionblogger) on

Антоанета е еден од најуспешните блогери во Австралија. Пред 3 години, таа ги објавила своите фотографии само за забава, но денес нејзиниот профил на Instagram достигна 1 милион следбеници. Блогерот има договори со врвни модни брендови и се подготвува да создаде своја линија за облека.

Џули Саринана

COUP DE FOUDRE ❤️ @shop_sincerelyjules

A post shared by JULIE SARIÑANA (@sincerelyjules) on

Џули започнала да пишува исклучително популарен блог наречен Sincerely Jules и истиот бил читан од илјадници луѓе секојдневно. На нејзиниот профил на Instagram, таа промовира дизајнерска облека и додатоци за нејзините 4,6 милиони следбеници. Не е ни чудо што со секој спонзориран пост заработува речиси 150.000 долари.

Вики Одинцова

Just wanna say I love you all😜 #MAVRIN #MAVRINmodels #VikiOdintcova

A post shared by VIKI ODINTCOVA (@viki_odintcova) on

Вики Одинцова од Санкт Петербург е врвен модел во руската агенција Маврин Модели. Нејзините провокативни фотографии привлекуваат многу внимание и често може да се видат на насловните страни на списанијата за возрасни. Вики рекламира облека, долна облека, производи за слабеење и фитнес објекти.

Амра Олевиќ

Thanks for the love on my last post 🤗💛 back home & and I already miss Paris 😭 Dress @abyssbyabby

A post shared by Amra Olević | Artist (@amrezy) on

Амра е една од најпознатите мејкап артисти на Инстаграм. Таа има 5,5 милиони следбеници и веќе има сопствена линија на производи за веѓи и таа се подготвува да лансира своја палета на сенки за очи.

Џесика Стеин

Never enough…. Hope to see you again soon NYC ✌️❤️

A post shared by Jessica Stein (@tuulavintage) on

Профилот на Џесика навистина воодушевува, затоа што оваа 23-годишна девојка посетила 27 земји, а нејзината цел е да посети уште 229. Таа има 2,7 милиони следбеници и заработува од спонзорство на најразлични производи.

Сподели на Facebook
пати видено