Како правилно и лесно се сече калинка?

Како правилно и лесно се сече калинка?

Ако чистењето и начинот на јадење е причината зошто не купувате калинки, изгледајте го видеово и веднаш отидете на пазар да си купите калинки. Во некои делови од светот се смета дека калинката, а не јаболкото бил плодот со кој Ева паднала во искушение. Тајните на калинката се познати уште од дамнешни времиња, а современата […]

Здравко Богдановски, 18 годишниот скопјанец кој растура на кошаркарските терени во Америка

Здравко Богдановски, 18 годишниот скопјанец кој растура на кошаркарските терени во Америка

Ова е иднината на македонската кошарка! Здравко имал среќа да отиде да учи средно и да живее во Феникс, САД, каде што сите врати за кошаркарски успех му се отворени. Здравко има 18 години и допрва ќе слушаме и ќе се гордееме со него. Благодарност до Кице Џингов

Како правилно се облекува градник?

Како правилно се облекува градник?

Ова е најдобрата сцена од било кој понов акционен филм. Филмот се вика „Мртов или жив“ и е правен по истоимената видео игра.

Најсреќниот играч на квизот Милионер до сега!

Најсреќниот играч на квизот Милионер до сега!

Алекс е студент кој се појави на Австралискиот милионер, појма немаше од ништо и сите прашања до едно ги одговараше на среќа. Ако сте нестрпливи гледајте после 8:40 откако погоди 5 прашања апсолутно на среќа и играше за 100.000 долари.

Љубов на прв поглед фатена на камера

Љубов на прв поглед фатена на камера

Дечкото е во дискотека и девојката му даде микрофон со прашањето што сакаш најмногу кај жените. Дечкото како од пушка одговори „Големи гради“, а потоа се случи љубовта на прв поглед.

Хрватски боксер го претепа судијата и доби доживотна забрана и притвор

Хрватски боксер го претепа судијата и доби доживотна забрана и притвор

Хрватскиот боксер Видо Лончар го претепа судијата по изгубениот натпревар од Алгирдас Баниулис од Литванија, на Европскиот јуниорски шампионат во Загреб.

busdriver

Возачот на автобус и бабичката (виц)

Автобус патува кон далечно село.
Од задниот дел некој му вика на возачот:
– Еј! Глупчо! Вози побавно! Не возиш компири!
Малку подоцна истиот глас:
– Еј! Глупчо! Вози побрзо ќе задоцниме!
Возачот почнал да се нервира… Повторно истиот глас:
– Еј! Глупчо!…

nun-taxi

Таксистот и калуѓерката (виц)

Седејќи на задното седиште во таксито, калуѓерката забележала дека возачот ја гледа.
– Не сакам да те повредам – рекол тој. – Но отсекогаш сум сакал да бакнам калуѓерка.
– Па добро. – Одговорила калуѓерката. – Но, само ако си католик и ако си разведен.
Возачот рекол дека никогаш не се женел и дека е католик. Тогаш калуѓерката го бакнала долго и страсно на усните…. …

sue10

25 бизарни суеверија од ширум светот

Празноверијата се дел од човечката природа. Луѓето отсекогаш верувале дека со некои свои постапки можат да влијаат врз случувањата околу него, или пак дека постојат некои натприродни сили кои можат да влијаат врз неговиот живот и животот на неговите блиски. Запознајте се со разни суеверија од целиот свет и обидете се да најдете некои сличности со верувањата раширени во нашите краишта.

Како руските камионџии прават пауза?

Како руските камионџии прават пауза?

Релаксирано и опуштено, со кафенце на совозачкото седиште… ЛУДАК!

ebola_01

Животот на болните од Ебола во карантин во Либерија (40 фото)

Либерија продолжува да се бори Еболата, но прогнозите на докторите не се охрабрувачки. Министерството за здравство има направено официјална прогноза на земјата за наредните шест месеци. Иако бројот на можните жртви не е објавен, сепак властите порачаа итно да се купат 79.490 кеси за тела, и речиси еден милион (989.985) заштитни одела за луѓето кои […]

Хорор скриена камера: Девојка опседната од демон оди како пајак

Хорор скриена камера: Девојка опседната од демон оди како пајак

Нова скриена камера на браќата Ерик и Ченек од Чешка, кои се станаа славни по екстремните плашења што си ги направија еден на друг. Но и кога работат заедно се добри.

zivotni11

15 кутри животни чиј живот се променил на подобро благодарение на технологијата

Во минатото со животните кои ќе изгубеле еден или повеќе од своите екстремитети било свршено. Сега, благодарение на технологијата и некои добри луѓе, на животни со различна големина им е дадена втора шанса благодарение на протезите.

vonz02

Човеков верува дека бил грабнат од вонземјани… и слика слики за тоа

Дејвид Хагинс не е обичен седумдесетгодишен човек. Почнувајќи од осумгодишна возраст, вели тој, бил жртва на серија грабнувања од страна на вонземјани коишто продолжуваат до ден денес. Сега, како начин да се справи со овие искуства, овој жител на Њу Џерси ги документира овие грабнувања преку серија уметнички слики.

3d01

Опипливи сеќавања: Компанија печати стари фотографии во 3D техника за да им помогне на слепите лица да се потсетат на минатото

Како што Брајловата азбука била измислена за да им се помогне на слепите полесно да апсорбираат информации, овој метод има потенцијал да им го отклучи пристапот кон слики и сеќавања од нивното минато кои во даден момент станале неповратно заклучени за нив, со можноста старите фотографии да бидат печатени како 3D скулптури или релјефи.

bv12

Нема да ви се верува колку е убава оваа куќа на дрво во Костарика

Финка Белависта е имот кој се протега врз 600 хектари, опфаќајќи пешачки патеки, мостови, куќи на дрво (од кои дел се издаваат за туристи по цена која се движи од 100 до 250 долари за вечер) и прекрасен живот во природа. Основан од брачната двојка Матео и Ерика Хоган, кои со макотрпна работа и стрпливост го граделе својот дом.

macki04

Како да заробите мачка во 3 лесни чекори

Една можна причина за тоа што мачките толку ги привлекуваат кругови е нивната потреба од безбедност. Мачките сакаат мали и безбедни места, па така дури и илузијата може да им биде попривлечна од местото кадешто се наоѓаат во моментот.

Како рускиот војник го спаси мачето качено на врвот на дрвото?

Како рускиот војник го спаси мачето качено на врвот на дрвото?

Она што се случува во видеото не се опишува, туку мора да се види. Операцијата успешна, пациентот речиси мртов, а наоколу општ хаос!

Мачорот се обидува да се извини затоа што ја повредил својата сакана

Мачорот се обидува да се извини затоа што ја повредил својата сакана

Но, девојката не се дава така лесно…

15591949522_43c231636b_o

Приказната за необичното пријателство на слепото куче Тервел и неговиот водич… мачката Пудитат

Тервел е 14 годишен Лабрадор кој порано бил злоупотребуван, трескан од ѕид, поради што сега е слеп и делумно глув. Поради оваа негова состојба, Тервел бил заглавен во својата кошница, се додека сопственичката во домот не ја донела мачката Пудитат. Пудитат не е многу фина со другите мачки, но за чудо таа и Тервел станаа […]

Во Англија дуваше толку силен ветер што водопадот на реката го врати назад

Во Англија дуваше толку силен ветер што водопадот на реката го врати назад

Иако ова звучи неверојатно, токму тоа се случуваше на водопадот на реката Киндер во областа Дербшир Пик. Гледајте и воодушевувајте и се на силата на природата.

Апликација за телефон која решава задачи по математика

Апликација за телефон која решава задачи по математика

Се што треба е само да ја фотографирате задачата. Дојде време кога за се измислија апликации! Дали човештвото успеа да најде систем кој ќе произведе екстремно мрзливи генерации, кои нема да мислат со своја глава?

Чудо го спаси девојчето при гранатирањето на стадионот Донбас Арена во Украина

Чудо го спаси девојчето при гранатирањето на стадионот Донбас Арена во Украина

Девојчето безгрижно си шеташе со татко си и си трчкаше околу стадионот…

Фудбалот не е ништо без ПОЧИТ!

Фудбалот не е ништо без ПОЧИТ!

Големите фудбалски моменти, оние кои што се паметат долго време, се моментите на човечност и на почит.

kina (3)

Најчудните кинески згради (13 фото)

Кина се развива со молскавична брзина и веќе е водечка светска економска сила. За Кинезите нема предизвик кој не може да се оствари. Така и архитектите често си ја пуштаат фантазијата и си земаат слобода да изградат нешто невообичаено, како на пример зграда во форма на прстен или некоја друга чудна градба како овие подолу.

Луд товарен авион од 50-тите години

Луд товарен авион од 50-тите години

Замислете какви ќе беа патничките авиони денес, да продолжеа да се развиваат во овој правец. Експерименталниот авион се вика Fairchild XC-120 Packplane, а намената му била да пренесува огромни контејнери. Прв пат летнал на 11 август 1950 година.

Таткото и го направи на Зои најјакиот костим за Ноќта на вештерките

Таткото и го направи на Зои најјакиот костим за Ноќта на вештерките

Многу едноставно, но креативно. Браво за идејата!

2 одлепени типови се преправаат дека служат 100% органска храна на конвенција за храна

2 одлепени типови се преправаат дека служат 100% органска храна на конвенција за храна

Претходно отидоа во Мекдоналдс, купија сендвичи и ги насецкаа. Гледајте ги реакциите на „експертите“ кои веднаш кога ќе каснат познаваат дека јадат здрава органска храна :).  

Новата реклама на Икеа, инспирирана од легендарниот хорор филм на Кјубрик „The Shining“

Новата реклама на Икеа, инспирирана од легендарниот хорор филм на Кјубрик „The Shining“

Рекламата е дека продавниците на Икеа ќе работат до доцна во ноќта.  

nes (56)

Смешни слики #373

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 373-ти дел ;).