Пребирливата девојка – поучна приказна

Во минатото еднаш живеела една преубава ќерка на еден владател. Дошло време за нејзино мажење, но на девојката никој не и се допаѓал, ниту синови на кралеви, ниту везири, ниту богати трговци. Девојката на сите им наоѓала мани и ги одбивала. Во истата земја живеел еден згоден, но сиромашен млад дечко кој собрал храброст и […]

Пожар – поучна приказна

Никола и Марија, имаа убав дом и две прекрасни деца. Никола имаше убава работа и требаше да оди на службено патување во друг град и да биде отсутен неколку дена. И Марија имаше некоја работа таму и одлучи да одија да одат заедно. Тие изнајмија жена од доверба да се грижи за децата, и отидоа […]

Мала снегулка – поучна приказна

Една птица го запраша момчето: – Колку е тешка една мала снегулка?. – Ни малку потешка од ништо. – одговори тоа. – Во тој случај, ќе ти раскажам една приказна – рече птицата. – Си седев во моето гнездо на една гранка, кога почна силно да паѓа снег. Не беше невреме, немаше ветар, туку само мирно […]

Соочете се со потешкотиите на позитивен начин (поучна приказна)

Некој фармер си имал старо муле. Еден ден мулето паднало во бунарот на фармерот. Фармерот го слушнал мулето како се моли, или што и да прават мулињата кога ќе паднат во бунар. Откако внимателно ја проценил ситуацијата, на фармерот му паднало жал за мулето, но решил дека ниту тоа, ниту пак бунарот не се вредни […]

Стапицата за глувци (поучна приказна)

Глушецот погледнал низ дупката во ѕидот и здогледал како фармерот и неговата жена отвараат некој пакет. „Каква ли храна има внатре?“ се прашувал глушецот. Но силно се потресол кога видел дека тоа е стапица за глувци. Стрчувајќи се назад кон дворот на фармата, глушецот почнал да вика предупредувајќи: „Има стапица за глувци во куќава! Во […]

Ангели (поучна приказна)

Босоного и валкано, девојчето само седеше и гледаше како минуваат луѓето. Таа ниту еднаш не се обиде да зборува, ниту еднаш не изговори ни збор. Многу луѓе минуваа, но таа не запре никого. Токму на истото место кадешто беше и претходниот ден, со најтажниот поглед во очите. Еден ден, еден човек којшто постојано го гледал […]

Утрото после предновогодишната пијанка (поучна Мотика приказна)

Петар се разбуди во ужасен мамурлак, после луда предновогодишна ноќ во кафана. Тој дури и не се сеќава како си отишол дома. Едвај ги отвори очите и првото нешто што го виде, беа два аспирина и чаша вода. До нив една црвена роза. Петар се исправи, а до него стоеше неговата облека чиста и испеглана. […]

Поучна животна приказна за една љубов

Таа рече: Немаш убаво тело. Тој почна да спортува и стана успешен спортист. Таа рече: Не си доволно храбар… Тој отиде мировник во Авганистан и се врати со орден за храброст. Таа рече: Глуп си. Тој заврши факултет, докторира, и напиша книга. Таа рече: Не можеш да ме издржуваш. Тој отвори фирма и започна свој […]

Кое е вистинското богатство во животот? (поучна приказна)

Еден ден, еден богат татко решил да го прошета синот по државата. Сакал да му покаже на синот колку бедни луѓе има и како живеат тие за да почне да го цени она што го има. Тие го поминале денот во селска куќа на едно сиромашно семејство. На патот кон дома, таткото го прашал: – […]

Мирисот на омразата (поучна приказна)

Учителка им рекла на децата да играат една игра. Им донела торба со компири и им рекла да земат толку компири колку што мразат луѓе. Секој компир го претставувал еден човек кој го мразат. Некои деца зеле по 2 компира, некои 3, некои 5… Учителката им рекла да ги носат компирите со себе каде и […]

Стапица за глувци – кратка поучна приказна

Глувчето забележало дека сопственикот на фармата поставил стапица за глувци. Глувчето им кажало за тоа на кокошката, овцата и кравата и побарало помош од нив. На тоа тие му одговориле: Стапицата за глувци е твој проблем, а не наш! Малку подоцна во стапицата се фатила змија и ја каснала жената на фармерот. Обидувајќи се да […]

Поучна приказна

Во едно далечно село живеела сама една бремена жена, на која сопругот и починал пред да се роди детето. Еден ден бремената жена нашла ранета невестулка во планината и одлучила да ја земе со себе и да се грижи за неа се додека не оздрави. Таа толку се грижела за невестулката што и станала како […]

Мудрецот и кршливите играчки (кратка поучна приказна)

Во едно cело живеел мудрец. Тој многу ги cакал децата и чеcто им давал кршливи играчки. Децата cе обидувале да cи играат внимателно, но играчките постојано им cе кршеле и тие многу тагувале за нив. Мудрецот повторно им давал играчки, но уште поубави и уште покршливи. Родителите не издржале и отишле кај мудрецот: – Вие […]

Орелот кој мислел дека е кокошка (поучна приказна)

Еден човек нашол јајце од орел и го ставил во гнездото на својата кокошка. Орелот се испилил заедно со пилињата и растел со нив. Целиот живот орелот го правел она што го правеле кокошките, мислејќи дека е кокошка. Ја гребел земјата за да најде црви и инсекти за јадење. Ќе ги замавнел крилата и ќе […]

Краварчето и мудрецот (поучна приказна)

Едно момче си ги пасело кравите секој ден. Наутро ги водело на ливадата, а вечерта пред да се стемни ги враќало во шталата. Една вечер, кога почнало да ги собира кравите од ливадата, завележало дека му недостасува јажето за една од кравите. Момчето се мислело што да прави, дали да трча да купи ново јаже, […]

Разбуди се сине (кратка поучна приказна)

Еден човек тропа на вратата од собата на својот син. „Чарли“, вели, „развуди се!“ „Не сакам да станам тато“, му одговара Чарли. Таткото повторно: „Станувај, мораш да одиш во училиштето!“ „Не сакам да одам во училиштето“, му вели Чарли. Таткото го прашува: „А зошто не сакаш?“ „Од три причини,“ вели Чарли. „Како прво, училиштето ми […]

Брилијантното последно писмо на дедото кон неговите внуци ни нуди животни поуки и за сите нас

Еден ирски дедо напишал поучно писмо за неговите пет внуци само неколку месеци пред неговата прерана смрт. Во писмото споделил мудрости како: „Бидете благодарни. Има една ирска поговорка – Ова е еден ден од нашите животи, и тој нема да се врати. Живејте го секој ден имајќи го ова на ум.“ На 3. септември 2012 […]

Поучна приказна: Соба полна со балони

Група од 50 луѓе присуствувале на еден семинар. Наеднаш говорникот го запрел предавањето за да направат еден експеримент. На секој од присутните тој му поделил по еден балон и ги замолил на балонот секој да си го напише своето име. Потоа ги собрал сите балони и ги ставил во една соба. Откако ја наполнил собата, […]

Поучна приказна за непобедливоста

Некогаш многу одамна си живеел еден голем самурај. Кога остарел, се повлекол и ги подучувал младите за животот. Иако веќе стар, сеуште за него се зборувало дека никој не може да го победи. Еден ден, се појавил воин решен да му ја земе славата на стариот самурај. Воинот не бил почитуван противник, затоа што за […]

Смешни слики #331

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 331-ви дел ;).

Домашна забава со другарките на сестра ми

Братот камерман знае кога мудро да премолчи :).

Буцкастото индиско дете го освои светот со својот талент

Малиот буцкаст шизик настапи на Индија има талент и изненади со својата подвижност и еластичност, но и со неверојатниот талент за играње, глумење и што уште не. Хит видео на месецот!

Психо тест за вашата личност

Одговорете брзо на следните неколку прашања и прочитајте што всушност значат вашите одговори.

Девојката доби многу цветови од непознати луѓе на фестивал, а дури на крај дозна зошто

Девојката беше навистина изненадена зошто толку многу непознати луѓе и подаруваат цвеќиња. Гледајте до крај!

6 стадиуми на брадата

1) секси;
2) пијан цела недела;
3) капетан на брод;
4) воен затвореник;
5) клошар;
6) волшебник.

Зомби инвазија (игра)

Нормалниот работен ден во канцеларија е нарушен од ненадејна зомби инвазија.

Како звучеа Формула 1 трките во 2013, а како звучат во 2014?

Љубителите на F1 трките сигурно веќе знаат дека од 2014 година важат новите правила, меѓу кои е и замената на 2.4-литарските V8 мотори, кои се користеа од 2006-та, со 1.6-литарски V6 турбо мотори. Снимката кажува се!

20 работи кои ги научивме од рекламите

1. Секоја девојка со посветол фустан носи во чантата дволитарcко шише средство за перење алишта.

2. Луѓето што живеат во огромни, луксузно опремени апартмани, се хранат со најевтинте салами и маргарини.

3. Во диcкотеки и ноќни клубови македонcките убавици јадат cмоки и чипcoви.

Ќе ви се слоши кога ќе видите што најдоа научниците во внатрешноста на една змија во Голем Град на Преспанско Езеро

Македонски научници открија нешто неверојатно на островот Голем Град, на кој покрај тоа што се наоѓаат голем број културно-историски споменици и разновидна флора и фауна, е дом на стотици поскоци. Научниците го истражувале живиот свет на островот кога наишле на нешто неверојатно. Еден истражувач превртел камен и открил мртов поскок-женка на кој од стомакот му […]

Топ 20 највртени песни во 2013

Топ 20 највртени песни во 2013

Едноминутно потсетување на сите хитови кои се вртеа во 2013 година.

+