Мирисот на омразата (поучна приказна)

Учителка им рекла на децата да играат една игра. Им донела торба со компири и им рекла да земат толку компири колку што мразат луѓе. Секој компир го претставувал еден човек кој го мразат. Некои деца зеле по 2 компира, некои 3, некои 5… Учителката им рекла да ги носат компирите со себе каде и […]

Стапица за глувци – кратка поучна приказна

Глувчето забележало дека сопственикот на фармата поставил стапица за глувци. Глувчето им кажало за тоа на кокошката, овцата и кравата и побарало помош од нив. На тоа тие му одговориле: Стапицата за глувци е твој проблем, а не наш! Малку подоцна во стапицата се фатила змија и ја каснала жената на фармерот. Обидувајќи се да […]

Поучна приказна

Во едно далечно село живеела сама една бремена жена, на која сопругот и починал пред да се роди детето. Еден ден бремената жена нашла ранета невестулка во планината и одлучила да ја земе со себе и да се грижи за неа се додека не оздрави. Таа толку се грижела за невестулката што и станала како […]

Мудрецот и кршливите играчки (кратка поучна приказна)

Во едно cело живеел мудрец. Тој многу ги cакал децата и чеcто им давал кршливи играчки. Децата cе обидувале да cи играат внимателно, но играчките постојано им cе кршеле и тие многу тагувале за нив. Мудрецот повторно им давал играчки, но уште поубави и уште покршливи. Родителите не издржале и отишле кај мудрецот: – Вие […]

Орелот кој мислел дека е кокошка (поучна приказна)

Еден човек нашол јајце од орел и го ставил во гнездото на својата кокошка. Орелот се испилил заедно со пилињата и растел со нив. Целиот живот орелот го правел она што го правеле кокошките, мислејќи дека е кокошка. Ја гребел земјата за да најде црви и инсекти за јадење. Ќе ги замавнел крилата и ќе […]

Краварчето и мудрецот (поучна приказна)

Едно момче си ги пасело кравите секој ден. Наутро ги водело на ливадата, а вечерта пред да се стемни ги враќало во шталата. Една вечер, кога почнало да ги собира кравите од ливадата, завележало дека му недостасува јажето за една од кравите. Момчето се мислело што да прави, дали да трча да купи ново јаже, […]

Разбуди се сине (кратка поучна приказна)

Еден човек тропа на вратата од собата на својот син. „Чарли“, вели, „развуди се!“ „Не сакам да станам тато“, му одговара Чарли. Таткото повторно: „Станувај, мораш да одиш во училиштето!“ „Не сакам да одам во училиштето“, му вели Чарли. Таткото го прашува: „А зошто не сакаш?“ „Од три причини,“ вели Чарли. „Како прво, училиштето ми […]

Брилијантното последно писмо на дедото кон неговите внуци ни нуди животни поуки и за сите нас

Еден ирски дедо напишал поучно писмо за неговите пет внуци само неколку месеци пред неговата прерана смрт. Во писмото споделил мудрости како: „Бидете благодарни. Има една ирска поговорка – Ова е еден ден од нашите животи, и тој нема да се врати. Живејте го секој ден имајќи го ова на ум.“ На 3. септември 2012 […]

Поучна приказна: Соба полна со балони

Група од 50 луѓе присуствувале на еден семинар. Наеднаш говорникот го запрел предавањето за да направат еден експеримент. На секој од присутните тој му поделил по еден балон и ги замолил на балонот секој да си го напише своето име. Потоа ги собрал сите балони и ги ставил во една соба. Откако ја наполнил собата, […]

Поучна приказна за непобедливоста

Некогаш многу одамна си живеел еден голем самурај. Кога остарел, се повлекол и ги подучувал младите за животот. Иако веќе стар, сеуште за него се зборувало дека никој не може да го победи. Еден ден, се појавил воин решен да му ја земе славата на стариот самурај. Воинот не бил почитуван противник, затоа што за […]

Смешни слики #331

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 331-ви дел ;).

Домашна забава со другарките на сестра ми

Братот камерман знае кога мудро да премолчи :).

Буцкастото индиско дете го освои светот со својот талент

Малиот буцкаст шизик настапи на Индија има талент и изненади со својата подвижност и еластичност, но и со неверојатниот талент за играње, глумење и што уште не. Хит видео на месецот!

Психо тест за вашата личност

Одговорете брзо на следните неколку прашања и прочитајте што всушност значат вашите одговори.

Девојката доби многу цветови од непознати луѓе на фестивал, а дури на крај дозна зошто

Девојката беше навистина изненадена зошто толку многу непознати луѓе и подаруваат цвеќиња. Гледајте до крај!

6 стадиуми на брадата

1) секси;
2) пијан цела недела;
3) капетан на брод;
4) воен затвореник;
5) клошар;
6) волшебник.

Зомби инвазија (игра)

Нормалниот работен ден во канцеларија е нарушен од ненадејна зомби инвазија.

Како звучеа Формула 1 трките во 2013, а како звучат во 2014?

Љубителите на F1 трките сигурно веќе знаат дека од 2014 година важат новите правила, меѓу кои е и замената на 2.4-литарските V8 мотори, кои се користеа од 2006-та, со 1.6-литарски V6 турбо мотори. Снимката кажува се!

20 работи кои ги научивме од рекламите

1. Секоја девојка со посветол фустан носи во чантата дволитарcко шише средство за перење алишта.

2. Луѓето што живеат во огромни, луксузно опремени апартмани, се хранат со најевтинте салами и маргарини.

3. Во диcкотеки и ноќни клубови македонcките убавици јадат cмоки и чипcoви.

Ќе ви се слоши кога ќе видите што најдоа научниците во внатрешноста на една змија во Голем Град на Преспанско Езеро

Македонски научници открија нешто неверојатно на островот Голем Град, на кој покрај тоа што се наоѓаат голем број културно-историски споменици и разновидна флора и фауна, е дом на стотици поскоци. Научниците го истражувале живиот свет на островот кога наишле на нешто неверојатно. Еден истражувач превртел камен и открил мртов поскок-женка на кој од стомакот му […]

Топ 20 највртени песни во 2013

Топ 20 највртени песни во 2013

Едноминутно потсетување на сите хитови кои се вртеа во 2013 година.

Три во ред (игра)

Нова верзија на легендарната класична игра, која нема човек што не сака да ја игра.

Неуспешни панорамски фотографии (25 фото)

Поновите дигитални фотоапарати имаат опција за фотографирање панорамски фотографии. Резултатите не се секогаш според очекувањата :).

Јапонска 3D логичка игра

Нова усовршена верзија на логичката игра на Мотика која ги сруши сите рекорди на играност во Македонија (над 1 милион пати). Овој пат играте во тридимензионален простор. Пронаоѓајте ги истите коцки и спојувајте ги.

Издржлив дечко 2

Хард кор игра!

Пирати (игра)

Вие сте капетан на пиратски брод. Подгответе ги вашите топови и тргнете во лов на легендарното богатство.

Интервју со м-р Иван Ѓорѓиев, Македонецот што ја пронајде формулата со која се победува најопасната болест на денешницата, ракот

Веројатно многумина од вас слушнале за фабриката во струмичко Ново Село во која се произведува природниот лек „Варумин“. По неколку децении истражувања и усовршување, лекот „Варумин“ на м-р Ѓорѓиев е патентиран и добива сертификат од Светската здравствена организација. Следува разговорот со човекот кој ја пронајде формулата. Што е Варумин? Варуминот е лек на 21 век, […]

Фудбалски глави

Предупредување: Заразна игра!

Јапонска логичка игра

Ваша задача е да најдете парови од исти слики кои можат да се поврзат со искршенa линија, со најмногу 2 прекршувања под агол од 90 степени.

Скокање со вереверичка

+