Како да се направи маса која свети во темнината со помош на фотолуминисцентен прав?

Колку и да изгледа вонземно и на високо техничко ниво изработена оваа маса, всушност секој би можел лесно да направи ваква во својот дом! Сѐ што ви треба се неколку штици од чемпресово дрво, фотолуминисцентен прав, лак, основни алати и малку труд. Мајк Ворен, ентизијаст и блогер подготви упатство како да се изработи оваа атрактивна […]

Ова не се фотографии! Уметница создава неверојатно реалистични цртежи со нејзините прсти во обид да ја крене свеста за околината

На прв поглед овие слики изгледаат како фотографии на глечери и ледени брегови во мирните и студени мориња. Но вистината е нешто поинтересна – тоа се огромни пастели насликани со прсти, дела на американската сликарка Зариа Форман. Нејзините дела често се простираат преку цел ѕид, бидејќи така успева да ги направи фотореалистични, а сепак да […]

Како правилно да завиткате подарок за само 15 секунди?

Како правилно да завиткате подарок за само 15 секунди?

Можеби си мислите дека сте мајстор за виткање подароци, но погледнете како тоа го прави вистински професионалец од стоковната куќа Такашимаја, Јапонија. За време од триесет секунди завиткува две кутии со неверојатен и уникатен пристап.

Мажот во кафана што гледал на часовникот колку да пие (виц)

Маж седнува во кафана. Го вади рачниот часовник, го става пред себе на масата, нарачува ракија и почнува да пие. Пие неколку ракии, го погледнува часовникот и вели: – Време е да се приберам? – Зошто? – Прашува келнерот – Доцна ли стана веќе? – Не, станаа два часовника…

Норвешка, земјата на фјордовите, троловите и викинзите

Норвешка е еден од најсјајните скандинавски скапоцени камени, и дури нејзините најгруби пејсажи сјаат со прекрасен сјај. На Норвешка насекаде ѝ се восхитуваат поради природните реткости и убавини: длабоки шуми, арктички тундри, високи планински врвови, живописните куќи со трева на покривите, и се разбира, величествените фјордови. Затоа воопшто не е чудно што привлекува патници од целиот […]

Можно е навистина да живееме во паралелни светови – но какви?

Последните физички експерименти и математички пресметки ја поддржуваат претпоставката дека ние живееме во мултивселена. Со други зборови кажано, според науката, има голема веројатност дека живееме во една од многуте паралелни димензии.

Лила филиповска на Фејсбук (виц)

Ја аднувам Лила Филиповска на Фејсбук и во порака ми стига:
„Понудата не важи“

Иднината сега: Човек-авион лета над Дубаи

Поранешниот швајцарски пилот на борбен авион и Гинисов рекордер, Ив Роси, познат како Џетмен, се вивна во небото со крила на грбот, поместувајќи ги границите на воздухопловството. За да биде спектаклот уште поголем, на помош му дојде неговиот колега Верес Золтан.

Еве зошто не се прават паркур трикови во стара напуштена зграда

Еве зошто не се прават паркур трикови во стара напуштена зграда

Иако зградата изгеда како идеално место снимање паркур видео, сепак старите напуштените згради знаат да изненадат.

Мајка од Кина се обидела да си го изеде сопственото дете. Предупредување: сликите се вознемирувачки!

Според вработените во болницата, една од медицинските сестри за време на нејзината обиколка ја фатила 24-годишната мајка Ли Женгуа како се обидува да си го изеде сопственото бебе.

Дедото му објаснува некои работи на внукот (виц)

Внучето го прашува својот дедо: – Дедо, Зошто на оваа слика баба стои исправено а ти си седнал на столот како некој цар? – Затоа што Фотографијата е направена следното утро веднаш по свадбата. Во наше време се чекаше свадбата, па така мене нозете не ми држеа… а пак баба ти не можеше да си […]

Многу јака модификација на старо Фолксваген комбе

Многу јака модификација на старо Фолксваген комбе

Рон Бери е 50 годишен Американец од Јута, кој има необично хоби да преправа стари автомобили. Рон е вистински уметник во преправањето автомобили а доказ се неговите 2 уметнички дела во продолжение.

Јако: Питагоровата теорема објаснета на наједноставниот можен начин

Јако: Питагоровата теорема објаснета на наједноставниот можен начин

Вака визуелно претставено, секој може да ја види смислата на една од најкорисните теореми во математиката.

59-годишниот Виктор Мартинс е најнеобичниот Дедо Мраз во светот

Дечињата на кои им дели подароци веќе 15 години, а и возрасните не гледаат ништо необично, но тоа е затоа што Виктор вешто се маскира.

Како полицијата на Мичиген ги изненади возачите за Нова Година?

Како полицијата на Мичиген ги изненади возачите за Нова Година?

Одлична акција која ги изненади возачите кои очекуваа да добијат казна… а што друго да се очекува кога ќе те запре полицаец… 300 мани ќе ти најде.

Камион во Гостивар на раскрсница си ја заборавил приколката

Камион во Гостивар на раскрсница си ја заборавил приколката

Кога ќе стигне на местото за истовар сигурно ќе му текне :).

Жена после сексот му ги врзала очите на нејзиниот бивш сопруг, велејќи му дека има изненадување за него… и го избола во грбот со кујнски нож

Педесет и тригодишната жена која му ги врзала очите на нејзиниот бивш сопруг пред да го избоде со нож е осудена на 12 години затвор.

Овие 14 портрети на постари луѓе докажуваат дека можете да се забавувате на било која возраст

Стареењето е страшно. Секој нов роденден е уште еден потсетник за целите коишто не сте ги постигнале, луѓето со коишто се изгубиле контакт, или за можностите кои ве одминале. Овој проект докажува дека негативните мисли се единственото нешто коешто навистина може да се испречи помеѓу нас и уживањето на секој момент во секоја возраст. Рускиот […]

Шкаф со машка тајна

Овој навидум обичен шкаф крие во себе една голема машка тајна. Шкафот бил поставен во собата додека домаќинката не била дома и од тогаш сопствениците немаат проблеми во бракот :).

Смешни гифчиња 4

Дневна доза анимирани подобрувачи на расположение.

Смешни слики #416

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 416-ти дел ;).

Нула отпад: Необичниот животен стил на едно Американско семејство

Замислете да живеете живот без воопшто да фрлате ѓубре, поточно речено без воопшто да создавате ѓубре.
Во светот има луѓе со високо развиена свест за загадувањето на околината. Така ова семејство решило да го сведе на нула своето уништување на природата, на секаков можен начин. Затоа тие го одбраа начинот на живот наречен „Нула отпад“.

7-те браќа и подарија на својата единствена сестра свадбен подарок кој нема да го заборави

7-те браќа и подарија на својата единствена сестра свадбен подарок кој нема да го заборави

Навистина сите 7-мина добро се потрудиле околу изненадувањето. Позитив!

Чист македонски виц

Разговараат двајца колеги од работа:
– Денес шефот ми соопшти две вести – добра и лоша. Со која да почнам?
– Со лошата.

Реакцијата на малото девојче кога дозна дека родителите ја довеле пред вратата на Дизниленд

Реакцијата на малото девојче кога дозна дека родителите ја довеле пред вратата на Дизниленд

Двајцата родители ја чувале тајната само за да ја снимат реакцијата на девојчето на лице место :).

Супер девојче: Најново од современата руска кинемарографија

Супер девојче: Најново од современата руска кинемарографија

Холивуд може вода да им носи на Русите. Гледајте колку е силно девојчево :).

Бразилски девојки играат игра на ТВ во живо

Бразилски девојки играат игра на ТВ во живо

Вразилците знаат како да направат интересно ТВ шоу, а богами имаат и многу материјал.

Пијан тепач во градски автобус

Пијан тепач во градски автобус

Си го доби она што го бараше – рестарт :).

Како Ангела Игновска си направи необична и прекрасна новогодишна елка?

Како Ангела Игновска си направи необична и прекрасна новогодишна елка?

Гледајте ја и ако ви се допадна резултатот направете си и вие ваква елка… додека сеуште има време ;).

Лицата на ММА борците, пред и по мечот (15 фото)

Бидејќи се работи за тепачки спорт со мешани боречки вештини, повредите кои што може да настанат се многубројни и разновидни.

+