21-годишен Американец пробал да се самоубие, но не успеал и завршил во болница. Откако ја добил сметката, сигурно ќе успее…

Оливер Џордан е 21-годишен Американец кому му дошло преку глава од сѐ и сакал да им стави крај на своите маки, но наместо крај, тоа испаднало сосема нов почеток. Погледнете ја сметката од 93.000 долари за болничкиот третман која му стигнала откако докторите му го спасиле животот, после обидот за самоубиство. Олеснителна околност е што […]

13 традиции од различни земји кои го изненадија целиот свет

Сите сме искусиле некој „културолошки шок“ барем еднаш во животот. Кога би отпатувале во Египет на пример, би се збуниле кога ќе дознаеме дека невестата ја штипат нејзините пријатели пред свадбата за да и донесат среќа. И покрај тоа, секоја традиција може да не научи нешто вредно за земјата и за нејзината култура.

Руски турист во Битола спречува кражба на Широксокак

Туристот го видел крадецот како ги украл парите од касата, додека продавачката гледала на друга страна и не се откажува додека не го натера да ги врати. За помош во вакви ситуации туристот си носи и лут спреј. Благодарност до Филип Капо

Како помина гласањето за претседателските избори во дијаспората, на единственото избирачко место во Падборг, Данска?

Во многу фер и демократска атмосфера, гласачите го остварија своето право, загарантирано со уставот на Републлика Македонија.

Како полицијата во Уганда ги смирува луѓето, кои излегле на улица да го поздрават лидерот?

Лидерот поминува качен на покривот на џипот и мафта со раката, а полицијата позади него се грижи за неговата безбедност на свој начин.

Русинка снима како нејзиниот маж се враќа дома доцна во ноќта, а отишол да работи на викендичката со другарите

Од работа, нозете и рацете повеќе не го држат, одвај оди :).

Кој е всушност Володимир Зеленски? Комичарот кој стана претседател на Украина

Целиот свет е во шок откако Володимир Зеленски, комичар по професија победи на изборите во Украина. Какви теории на заговор кружат околу овој човек? Зеленски во вториот круг освои 73,2 отсто од гласовите, а актуелниот претседател Петро Порошенко 25,3 отсто. Но, иако победата му е прилично убедлива и очигледно е дека ги освоил симпатиите на народот треба да дознаеме кој всушност е Володимир и како всушност од комичар стана првиот човек на Украина?

Малата Ева Спасиќ од Куманово е родена за да биде глумица

Позитив на денот! Оригинал Петранка Костадинова :).

10 изолирани места кои можат да исцелат исцрпена душа

Денешниот брзиот и механички начин на живот нѐ прави уморни и ја осиромашува нашата енергија целосно. Се чувствуваме целосно исцедено и сонуваме да избегаме од нашето секојдневно „цедење“. Нашето тело и душа бараат реставрација и изолација.

Сингапурски милионер купил прескап, луксузен стан, но не бил задоволен од квалитетот, па решил да го покаже тоа на свој начин

Вратите биле нефункционални, плочките искршени, луксузниот мебел изгледал евтино, па тој уредно, со црвен спреј, ги одбележа сите мани што ги најде.

Возач во Тајланд на неверојатен начин си ги спаси својот живот и животот на сопругата

Да не настанеше недоразбирање, дали да застане на паркингот крај патот или не, немаше да го изгубат тој дел од секундата и ќе беа смачкани од огромната карпа.

Имамот во едно село во Дагестан, ја донел својата втора жена на гости кај првата и забавата започна

Според Шеријатот, исламското свето писмо, на муслиманите им е дозволено да имаат повеќе жени, но треба за секоја жена да исполнува многу строги критериуми, меѓу кои и посебни куќи за жените или барем посебни соби. Полигамијата е ограничена на четри жени. – – – Најчеста појава во исламскиот свет во врска со полигамните бракови е […]

Сечењето на старото дрво во центарот на селото е настан кој шпанските селани не сакаат да го пропуштат

Ајде да видиме кој ќе биде среќниот добитник!

Што прави забеганиот Русин, додека другарите го тркалаат во пластично буре надолу по снежниот рид?

Ужива во возењето, а што друго да прави. Гледајте што извади од бурето :).

12 бонтон правила за кои не сме свесни дека се клучни за соодветното однесување на една современа личност

Зборот „бонтон“ се чини дека е многу старомоден. Повеќето од нас најверојатно мислат дека исчезна во заборав, заедно со кавалерите, кои пред жените ги симнуваа своите шапки, но, всушност, сè уште постои. Работата е во тоа што правилата се сменија, но сепак треба да ги следиме за да не се чувствуваме непријатно, во незгодна ситуација.

Кинезите изградија „база на Марс“, но во нивната пустина Гоби

Проектот го нарекоа C-Space, а го правеле колку што е можно посличен на условите што ги нуди Марс. Комплексот се состои од неколку меѓусебно поврзани модули, вклучувајќи и стаклена градина. Откако ја изградија базата, тие веднаш ги отворија вратите за посетителите. Покрај тоа што е туристичка атракција, кампот соработува со кинескиот центар за астронаути (ACC) […]

37-годишната Бразилка, Ана Брага, во костим на зајаче инспириран од празниците, ја доби задачата да ве разбуди овој понеделник

Традиционално понеделничко Мотика будење!

ТЕСТ: Што мислат луѓето за вас, врз основа на вашиот карактер?

Дали некогаш сте се запрашале што навистина мислат луѓето за вас? Решете го овој визуелен тест и конечно откријте ја вистината!

Шармантна плавуша, која не знае ништо за автомобилите, тестира кое Ферари е подобро

Што мислите, кое ќе го одбере? Легендарното Ferrari 458 Italia или чудесното Ferrari F430 Scuderia?

Магионичарот Стивен Казан изведе неверојатен трик со левитација на виљушка

Ако се прашувате како е можно ова, гледајте до крај!

На бабата-возач ѝ пукна филмот и убаво му кажа на младиот, безобразен возач

На што е бабава еј!? Веројатно на хелиум :).

На кучето му го погодија подарокот и не знаеше што да направи од мерак

Позитив на денот!

Туристите им оставиле на домаќините изненадување, во знак на благодарност за гостопримството

Штом вака го закачиле да виси на лустерот, може да претпоставите колку биле задоволни од услугата. Ова е моментот кога ѝ ја соопштуваат лошата вест на мајката, која веројатно ја водела главната битка со туристите.

Најоткачената баба стана од инвалидската количка на забавата во пензионерскиот дом и…

Им викнале млад и згоден пејач, со фризура од нивно време, па се разбуди девојката во неа :).`

Ваков грабеж до сега не сме виделе: Влегоа во продавницата, но наидоа на празна каса…

Имаат ли луѓево роднини, некој близок, некој кој може отворено да им каже дека не треба да снимаат вакви видеа, затоа што немаат смисла за хумор.

Пејачот на холандскиот бенд „De Likt“ скокна во публиката, од највисоката точка на сцената

Пејачот е сигурен дека публиката толку многу го сака, што ќе го спречи неговото самоубиство. Да видиме што се случи!

Азијка „јаде“ виршла од 1 метар, во еден залак

Само едно не ми е јасно: Од каде најде толкава виршла? Бонус: И плавушата сакаше да си го измери капацитетот

Хери Потер доби незаборавен роденденски подарок од плавушата

Според изразот на лицето, ова е најгорната точка до која што стигнал во односите со некоја девојка :).

Мајките треба да се одморат од своите деца барем еднаш годишно, а еве и зошто

Мозокот на жената се менува откако таа станува мајка, во буквална смисла. Научниците откриле дека количината на сива материја се зголемува кај мозокот на мајките 4 месеци по породувањето. Но, тоа не е единствената промена. Нивниот цел живот се менува и се претвора во работа со полно работно време.

Најопседнатото место во Чикаго: Дејвид Олсон тврди дека забележал дух со неговиот современ „духомобил“

Дејвид Олсон е ловец на духови од Чикаго. Тој покажува неверојатни снимки на кои тој тврди дека забележал дух. Овој дух бил забележан во најопседнатото место во Чикаго, Конгресниот театар. Местото е напуштено веќе со години, а луѓето постојано тврдат дека таму има паранормални случувања.

+