ТЕСТ: 10 загатки кои добро ќе ги извежбаат вашите очи

Ако мислите дека имате добар вид, ајде да го ставиме на тест! Некои луѓе веруваат дека имаат „око соколово“ и дека нивното внимание за детали е секогаш наострено, но само неколку од нив можат да ги решат овие загатки за неколку секунди.

11 трикови за преживување, кои никогаш не е доцна да ги дознаете

Околу 2.000 луѓе се губат во шумата секоја година и околу 20 деца се киднапираат, само во САД, секој ден. Во такви ситуации, првите 72 часа се клучни за опстанок. Како ќе рагирате и ќе импровизирате во ситуацијата може да биде разликата помеѓу животот и смртта. Погледнете ги овие неколку совети кои би можеле да ви помогнат во ситуација, во која, се надеваме, дека никогаш нема да се најдете.

Фаќање кривина со 150 на пат во Словенија

Кај ја гази 150, па уште и со едната рака вози, а со другата снима. Некој прво мислел па ги ставал тие знаци за ограничување на брзината на патот.

12 чудни факти кои вреди да се споделат со целиот свет

Ако мислите дека нашиот свет веќе е целосно проучен и дека ништо не може да нѐ изненади, тогаш грешите. Дали знаевте, на пример, дека можете да дознаете колку долго ќе живее личноста и колку е чувствителна на болка, само ако ја погледнете? И ќе бидете уште изненадени кога ќе дознаете што се крие зад желбата на мајката да го бакне бебето.

Пасторот ја ослободи жената од најчудниот демон на уште почуден начин

Жената била опседната од „Демонот на оралниот се*с“, а пасторот знае како да ја спаси со спреј наполнет со света вода. Не е финтата само да ги имаш спрејот, туку и да знаеш каде да го прскаш :). Најсмешниот дел во видеото е тоа што ова не е пародија туку снимка од настан во кој […]

Со шанса од 1 наспроти 4.7 милијарди, за само 9 минути жена од Хјустон роди 6 бебиња

Во неделата наутро, Телма Чика на овој свет донесе 6 бебиња, помеѓу 4 и 5 часот сабајлето. Сите шест бебиња тежат помеѓу 700 и 1300 грама, а се родени како еден пар на девојчиња, близначки кои веќе ги добиле своите имиња- Зина и Зуриел и два пара момчиња.

Џек Мевосек бил Полјак! Конечно е решена мистеријата за најозогласениот сериски убиец

Сите сме гледале барем еден филм посветен на озогласениот убиец, Џек Мевосек кој бил страв и трепет на улиците во Лондон. Иако досега имало многу претпоставки за тоа кој може да биде убиецот, немало ниту еден конкретен доказ, кој би можел да даде точна насока. Сепак, еден шал пронајден до една од жртвите на Мевосек го даде конечниот одговор на оваа долгогодишна мистерија.

Рускиот Роки

Има ли поголема мотивација за вежбање од водката?

Тој решил да се жени, па господ нека дава знаци и нека предупредува колку сака :)

Ако ова не е доказ дека постои вистинска љубов, не знам што е.

Само во Русија: Не знаеш со какви будали ќе се закачиш на улица

Возачот се заинаети на патот со погрешен автомобил. Резултатот е позабеган и од холивудските акциони филмови.

Доказ дека пушењето е навистина штетно по здравјето

Ова видео е за сите оние кои сакаат да видат вистински доказ, а не само да читаат за некакви си научни истражувања.

Холандската госпоѓа си го прошетала кучето и си оди дома, НО…

Но, каде е кучето?

Како борач си фаќа женска?

Згодната новинарка сакаше да искуси какво е чувството да ја грабне борачот и да ја тушира.

Плавушата е мајстор за голф, но топчето се погоди непослушно

Изгледа примети дека никој не го гледа, па реши да отскокне до местото на кое се фокусирани сите погледи.

15 луѓе кои докажуваат дека не постојат изговори, ако сакате да ја постигнете целта

Има луѓе кои никогаш не се откажуваат. И нивните соништа често се остваруваат. Тешко е да се расправате со фактот дека е полесно да ги остварите вашите соништа ако продолжите да се борите, без оглед на сѐ. Најверојатно оваа упорност е она што им помогнало на луѓето од денешната статија да го направат својот живот поубав и поуспешен и да станат луѓето кои отсекогаш сакале да бидат.

Чичко Кире од село Белица Кичевско, живее во приказните, заедно со неговото срнче Бамби

Селото Белица, се наоѓа на околу 20 километри од градот Кичево и има помалку од 100 жители. Но, фактот дека селото е мало не ги спречува жителите секојдневно да споделуваат видеа и фотографии од нивните убавини. Чичко Кире е еден од жителите, кој има прилично необично милениче, на кое би му завидувале многу луѓе.

Ваква песна од деверицата на венчавката, едноставно човек не може да издржи да дослуша до крај

Премногу емоции, а премалку талент за пеење. Нема друго објаснување за она што се случи потоа :).

Јадете многу чоколада и пијте кафе! Најстарата жена на светот, која наполни 116 години, ги споделува своите совети за долговечност!

Гинисовата книга на рекорди официјално потврди дека Кејн Танака од Јапонија е најстарата личност на светот со нејзините 116 години. И после толку многу години, Кане успева да биде среќна и да ужива секој ден, а во продолжение прочитајте ги нејзините совети на кои е благодарна за долгиот живот.

На вработениот на бензинската му ја погодија музиката

Ти го мислиш мераклија за оро, тој да ти бил брејкденсер во душа :).

Австралиски ученик крши јајце од главата на сенаторот

Сенаторот си доби јајце во глава поради изјавата дека зголемената миграција на музлиманите довела до терористичкиот напад во Нов Зеланд.

Снаодливо и креативно дете најде начин како да помине преку калта без да се извалка

НАСА треба да учи од сиромашните! Браво за малиот генијалец!

13 палави деца кои не знаеле дека ги чека светска слава

Сите луѓе се поврзани на свој начин со фотографиите од детството. Станува збор за најубавиот дел од животот кој сакаме да го паметиме засекогаш. Децата имаат големи соништа, но овие деца не можеле ни да си претпостават колку ќе станат славни кога ќе пораснат. Некои од нив воопшто не личат на возрасните луѓе кои што се денес, но некои целосно потсетуваат на нивната „мини верзија“. Погледнете ги „големите“ познати личности како мали и палави деца.

Како камионџијата да го гледа патот, кога девојката до него му го прави ова?!

Многу јака деконцентрација.

Девојчињата мислат пораснале, а помалиот брат им го дотера умот

Задачата на родителот е да знае што точно гледа неговото дете на интернет и да дозволува или забранува одредени работи.

Девојката вели мирисот траел цел ден

А вистината е дека зависи што јадел нејзиниот брат :).

Експеримент: Разликата меѓу пивото и водата

Интересен експеримент со звукот кој се добива од чаша со вода и чаша со пиво.

Мачките ја гледаат газдарицата како вежба јога (чекајте да дојде моментот)

Газдарицата е еластична како трупче :).

Кацигата му го спаси животот на кинескиот скутерџија

Предупредување: Видеото може да ве вознемири! Жител на градот Сужоу не го забележа виљушкарот и да не носеше кацига, инцидентот веројатно ќе завршеше фатално. Вака се извлекол само со гребнатинки.

Фанот му одржа лекција на членот на популарните кошаркарски финташи Харлем Глобтротерс

Само што фанот не е обичен фан туку Павел Кидов, шампионот во кошарка во слободен стил, кој ја објасни ситуациајта: „Одамна, гледајќи видеа на интернет од NBA натпревари, наидов на видео на Харлем Глобтротерс, а тоа беше првиот пат кога го видов дека кошаркарската топка не била само за фрлање во кошот, туку дека со […]

Прекрасни весници на пролетта на социјалните мрежи (35 слики)

Знаеш дека доаѓа пролетта, штом во автобус или на улица ќе почнеш да гледаш вакви девојки.

+