Ќерка ми е трето одделение и ме праша како да го одговори третото прашање на тестот по Општество

Што да ѝ кажам да напише: Крадци, предавници и терористи? Денешните политички шарлатани мислат дека се рамо до рамо со Гоце Делчев, со Кочо Рацин со Цар Самуил, со Кирил и Методиј или можеби и со Александар Македонски. Згора на сѐ, се дрзнале на децата да им ги полнат главите со политика!

Откако Путин победи на изборите, предвидувањата на Баба Ванѓа се појавија на првите страници во светските медиум

Баба Ванѓа позната и како „Нострадамус од Балканот“, која го предвидела нападот на кулите близначки и многу други случувања, го „предвидела и Владимир Путин“. Во 1979 година, Ванѓа, која наводно имала 85% успех во нејзините предвидувања, му рекла на писателот Валентин Сидоров дека Русија ќе стане „господар на светот“ откако Европа ќе стане „пустелија“.

Селани од Англија собрале 1 милион фунти за да го спасат нивниот паб од инвеститор, кој сакал да гради зграда на негово место

Пабот од 15-тиот век повторно ги отвори своите врати денес откако локалното население собра повеќе од 1 милион фунти и користеше малку познат закон за да го спаси од инвеститорите. 470 селани успеале да се организираат и да си го откупат саканиот паб.

13 работи кои е подобро да не се споделуваат на социјалните мрежи

Денес скоро секој поседува Фејсбук профил, или пак профил на некоја друга социјална мрежа, без разлика на годините. Бидејќи толку често ги користиме социјалните мрежи забораваме дека на нив оставаме многу лични податоци и информации кои би можеле да бидат злоупотребени. Овие 13 работи не треба да ги споделувате на социјалните мрежи за да имате спокоен и безбеден живот.

Тркачката „Пегличка“ излета од патеката, но не е проблем!

Кога полскиот рели возач Марчин Шатаник се обиде да излезе од „Пегличката“, гледачите го спречија, затоа што имаа друга идеја :).

Колку се чесни луѓето во Куманово?

„Дечки извинете, ваши да не су паре? Туј ги најде…“ Одлична идеја за скриена камера која многу кажува за обичните луѓе кои живеат кај нас.

Незаборавна викенд забава со најглупиот фраер од другарите

Каде глуп, па уште и сака да биде во центарот на вниманието.

Двајцата пијани другари во мисија да го стишат бучниот мотор

Едниот се обиде со удар со ногата, а другиот беше само поддршка.

Индиски таксист – тракторист го престигнува својот конкурент исто така таксист со трактор

Што може да тргне наопаку, кога имаш полна приколка луѓе, а празна глава?

Професионалната реакција на австрискиот камионџија, кога еден возач во последен момент реши да оди за Швајцарија наместо за Италија

Искуството си го прави своето, дури и во ситуации кои изгледаат безизлезни.

Куп жешки моменти од американските пролетни студентски забави

Еве зошто пролетниот распуст е толку популарен меѓу студентите.

Првиот католички свештеник кој на смртна постела призна за злоставувањето на деца од страна на свештениците

Во 2009 година 67 лицата со хендикеп пријавиле сексуално злоупотребување од група свештеници. Тие биле деца, ученици во Проволо Институтот во Верона, религиозен институт за глувонеми лица. Италијанското судство ги сметало сите злосторства како застарени и никогаш не отвориле истрага. Дури и откако се појавиле снимки на кои свештеникот Дон Пиколо ги потврдува сите негови злосторства и на неговите колеги, жртвите не ја добиваат долго посакуваната правда.

Корејските одбојкарки играат JAKO на секој освоен поен

Не само што ги провоцираат противничките одбојкарки, туку во исто време и си го зголемуваат бројот на обожаватели.

Крадецот во продавницата си доби неколку жешки лекции по ред

Таман ќе отвори уста – лекција… таман ќе помисли дека завршија лекциите – уште една.

Вака се јаде најсвеж можен мед (Гледајте до крај!)

Додека пчелите го прават, Кинезот јаде :).

Кинезите жнеат ориз на шампионски начин

Кина е најголемиот јадач и производител на ориз во светот. Во некои делови од земјата, Кинезите прават и по неколку жетви годишно, затоа што оризот го садат кога е веќе делумно израснат. Кога станува збор за жетвата, Кинезите повторно се снашле со преправка на косилките за трева во машини за жнеење ориз.

Жените споделуваат 9 невообичаени работи кои ги привлекуваат кај мажите

Секој си има свој вкус кога станува збор за избор на партнер и нема конкретни правила кои можеме да ги пратиме за да придобиеме одредена личност. Но, според научниците некои работи се попривлечни од другите. Ова се 9 научни факти кои објаснуваат што ги прави мажите попривлечни за жените.

Никој од гостите не очекуваше првиот свадбен танц на младенците да се претвори во првата тепачка на младенците

Во ред е да се изненадат гостите, но веќе сѐ е видено и сите изненадувања се стари… освен ова.

Жестока сообраќајка на автобус и пожарникарски камион

Пожарникарскиот камион некако бавно се вклучи во сообраќајот, а возачот изгледа зјапал во некоја од сопатничките.

Среќниот момент кога кинески банкомат поради грешка во софтверот почна да „плука“ пари

Случајните минувачи добија џекпот :).

Професорот откри каква порака му нацртале учениците на таблата

Сите се смеат а нему не му е јасно зошто, сѐ додека не ја спушти втората табла.

Стадионот во Осака кој бил направен да личи како населба

На местото каде што денес се наоѓаат величествените паркови Намба во Нанива-ку, во Осака, Јапонија, некогаш стоел стадионот за бејзбол. Отворен во 1950 година со капацитет за 32.000 луѓе, стадионот бил дом на бејзбол тимот Нанкаи Хокс, но кога Хокс се преселиле на стадионот Хеивадаи во 1988 година, стадионот бил продаден на градот Фукуока. Во […]

Мачката се научила сама да си ја отвора вратата, па сопственикот се сети да ѝ постави водена стапица

Кој кого надмудри, погледнете во продолжение.

Реакцијата на мајката на „снешкото“ кој синот го направил во дворот

Колку и да изгледа непристојно, Даниел сепак успеа да предизвика насмевка на лицето на неговата мајка.

Мачето учи да шета како куче

Постарите мачки мразат да имаат нешто околу вратот, но ако почнете на време, тоа е друга приказна. Малите мачиња всушност се многу добри ученици.

Запознајте го студентот, имигрант кој студира на елитен американски универзитет, а спие на под во тесна приколка

21-годишен студент студира во еден од најпрестижните државни универзитети во Америка, но е принуден да живее во тесна приколка без греење или соодветна канализација. Исмаел Чаму студира на „Универзитетот на Калифорнија, Беркли“ и е син на работник мигрант од Мексико. Тој живее во мала приколка со неговите две сестри и неговиот брат каде што треба […]

Ништо нема да нѐ раздели!

Ова е насловот на последното уметничко дело на Бернис Пропаганда, а започнува зо моќниот стих „Родена сум тука и тука ќе се распаднам“.

Смешни слики #1445

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 1445-ти дел.

Жртви на брзата храна (63 слики)

Сите знаеме дека храната која најчесто ни е најзгодно да ја јадеме не секогаш е и најздравиот избор, но сите понекогаш попуштаме пред предизвикот. Оваа тема им е посветена на оние кои секојдневно го прават тоа.

Чудовиштата од Инстаграм (25 слики)

Интаграм обично е синоним за симпатични девојки кои прават селфи во тоалет или дакфејс на сите можни места, но секој може да си направи профил, а светот е голем и забеган. Така на пример, овој пар од Сан Франциско, 22-годишната Хана Роуз Далтон и 24-годишниот Стефан Раџ Баскаран, си направиле заеднички профил, на кој може да се видат прилично забегани фотографии.

+