Има многу работи што ги правиме наутро, како на пример туширањето, но истражувањата покажуваат дека всушност е подобро да го направите тоа навечер.

Сите овие 12 работи е подобро да се прават навечер за да имате подобри утра.

12. Јадење месо или урда

Добро е да се јаде месо или урда, бидејќи двата производи содржат многу протеини и триптофан (амино киселина која придонесува за добар сон). Голем дел од зеленчукот не е добра алтернатива, бидејќи може да ве надуе.

11. Пешачење

Прошетајте пред спиење. Тоа ќе ви помогне да ги „пречекорите“ сите грижи на денот. Можете да уживате во тишината и да размислувате за работи што ви пречат. Исто така, вечерните прошетки се покажале како добри за здравјето и помагаат во справувањето со несоницата.

10. Размислување за (и запишување) дневен план за наредниот ден

Дарен Харди, автор на книга наречена Сложениот ефект, е сигурен дека правењето на вашите планови во текот на ноќта придонесува за одржување на вашиот живот во правилен ред. Ние вообичаено правиме планови во утринските часови кога се брзаме и како резултат на тоа, забораваме на важни работи или преземаме поголема одговорност отколку што всушност можеме да се справиме. Темелно планирање ќе ви помогне да останете смирени во утринските часови и да ги изведувате сите неопходни активности чекор-по-чекор, без губење на драгоцено време и енергија.

9. Проветрување на собата

Телата на луѓето содржат бели масти. Многу често оваа маст се појавува каде што не сакаме да се појави најмногу. Но, постои уште еден вид на маснотии наречени кафена маст. Тие се вклучени во терморегулацијата на телото и делуваат како извор на енергија. Разни тестови докажуваат дека белата маст може да се трансформира во кафеава како резултат на студениот температурен ефект што го подобрува метаболизмот.

Ние можеме да отвориме прозорец во спалната соба во текот на ноќта за да го оладиме воздухот.

8. Подготовка на ручек и облека однапред

Ако подготвите нешто однапред ќе заштедите време и нерви наутро. Ќе го избегнете измачувачкото одлучување, ќе бидете сигурни дека она што сакате да го носите е подготвено.

7. Вежбање јога и медитирање

Честопати ги пропуштаме утринските вежби поради недостаток на време. Но, вечерната јога е таа која помага да ги ставиме нашите мисли и емоции во ред, ослободувајќи ја напнатоста и да нè подготви да го поздравиме следниот ден. Денес, практичноста на медитацијата е многу популарна. Поминете најмалку 10 минути на неколку едноставни вежби пред да одите во кревет.

6. Туширање или капење

Топол туш во утринските часови не е најдобриот избор бидејќи врелата температура всушност ви помага да заспиете. А додека капењето во топла вода помага да се справите со несоница.

5. Читање на нешто што сакате да го запомните

Научниците од Универзитетот во Сасекс докажаа дека читањето е најдобриот начин да се опуштите, бидејќи падот во различен свет помага да се ослободиме од стресот од секојдневните проблеми подобро од чајот и од музиката. Треба само да потрошите 6 минути со книга за да го намалите нивото на вознемиреност и да ги релаксирате мускулите.

4. Јадење киви за подобар сон

Многу луѓе претпочитаат да јадат овошје во утринските часови, но има некои плодови кои е подобро да ги јадеме навечер. Неколку студии покажуваат дека конзумирањето 2 киви еден час пред спиење во текот на еден месец помага да заспиете побрзо и да спиете подобро. Витамини Е и Ц ги регулираат невралните врски во мозокот кои се одговорни за здрави циклуси на спиење и производство на серотонин.

3. Пиење сок од вишни

Новите истражувања од Државниот универзитет во Луизијана откриле дека 2 чаши од сок од вишни ви помагаат да спиете скоро 90 минути повеќе во една ноќ. Пигменти наречени проантоцијанидини во вишните го намалуваат распаѓањето на триптофан и сонот трае подолго.

2. Четкање на косата

Четкањето на косата пред спиење ги чисти мртвите клетки, прашината и мастите. И лесна масажа со мазна четка помага на транспорт на кислород и хранливи материи богати материјали до корените. Во утринските часови, не треба да ја четкате косата во брзање.

1. Анализирање на денот

Анализирајте го денот, потсетете се на сите добри работи што ви се случиле, размислете за тоа што сакате да го промените и направете некои белешки ако имате дневник. Истражувањата покажуваат дека секојдневната анализа е многу корисна. И ако сѐ уште страдате од недостаток на позитивни емоции пред спиење, направете нешто пријатно, како на пример играјте се со вашата мачка.

Сподели на Facebook
пати видено