Оваа проста математичка задача МОРА да знае да ја реши секој човек, НО…

Одговорите пишувајте ги во коментари.

Одговорете на прашањето без размислување, резултатите ќе Ви откријат многу нешта за Вашиот карактер

Изборите кои што луѓето ги прават можат да откријат многу за нив, особено во стресни ситуации кога треба да донесат моментални одлуки. Овој брз тест ќе Ви открие многу работи за Вашата личност, сè што треба да направите е да одговорите на прашањето без многу размислување и споделете ги Вашите резултати во коментарите.

ТЕСТ: Дали сте опседнати со кекс?

Животот е многу поинтересен кога имате „валкани“ мисли! Ќе се изненадите ли до колкава мера Вашиот ум е опседнат со кекс?

Кое е точното решение на оваа проста математичка задача?

Колку е 6/2*(1+2)? Решенијата со објаснувањето пишувајте ги во коментари.

ТЕСТ: Во која држава треба да живеете според вашиот вкус за храна?

Дали Вашето сетило за вкус би било посреќно во некој друг дел од светот?

Загатка на денот: Погодете ја вистинската професија на кловновите Перо, Аце и Мики

Перо, Аце и Мики се циркуски кловнови. Кога се на одмор, секој од нив заработува дополлнително од своите две професии. Сите имаат различни професии и секој еден од нив се занимава со две од шесте професии: писател, трубач, возач на камион, играч на голф, фризер, инженер. Можете ли да одредите кој од нив што е по професија, ако:

Загатка: Две понуди за работа, која ќе ја одберете?

Вие сте добар професионалец во она што го работите и во исто време две конкурентски фирми сакаат да ве вработат. Почетната плата во двете фирми е 180.000 денари годишно. Во првата фирма ви ветуваат дека…

Можете ли да ги пронајдете сите 10 разлики?

Доколку се откажувате, решението е на втората страна.

11 загатки од 18-тиот век кои ќе го збунат и модерниот човек

Пробајте си ги силите, а доколку се откажувате, решението е напишано под секоја од загатките со бели букви, само треба да го селектирате текстот за да се види. Стави ги празните вреќи една во друга и наполни ги со кафе. Едниот има 14, а  другиот 10 сливи. 4 птици и 3 дрвја. 7:12 претпладне. Биле […]

ТЕСТ: Кој македонски политичар си ти?

Само за луѓе со високо развиена смисла за хумор!

Кое од бебиња е женско? Тест, кој открива каква личност сте!

Овој едноставен тест ќе Ви каже каква е Вашата личност – погледнете ја сликата и направете проценка: Кое од овие бебиња е женско? Прикажи ги резултатите

ТЕСТ: Кој хороскопски знак е твојот најголем непријател?

Дали некогаш сте се запрашале кој хороскопски знак е Вашиот најголем непријател? Дали е тоа напнатата Девица или себичниот Овен? Ајде да дознаеме!

ТЕСТ: Колку добро приметувате детали? Дали ќе ве биде за детектив?

На секој од паровите слики постои по една разлика, која не е толку мала, но тешко се приметува, освен ако немате дарба како Шерлок Холмс. Одговорите пишувајте ги во коемнтари.

ТЕСТ: Колку сте ментално јаки?

Дали сте ментален гладијатор, чии ментални способности ги импресионираат луѓето околу вас? Колкава е вашата внатрешна сила да поминете преку сите пречки во животот?

Ова е тестот кој им го даваат на кандидатите за учество во реалните шоуа. Ќе ве примат ли?

Дали сте ментално способни за да бидете дел од реално шоу? Ајде да дознаеме дали го имате она што е потребно за да бидете ѕвезда!

Математичка загатка која што полесно ќе ја решат првачињата од возрасните луѓе

Ваша задача е да ја пронајдете логиката по која е напишан бројот 3 во средина и на ист начин да ги пополните останатите 4 крукчиња.

ТЕСТ: Која раса на кучиња најмногу му одговара на твојот карактер?

Откријте кој е вашиот совршен, верен пријател!

Колкава е веројатноста партнерот да ве изневерува?

Постојат одредени карактерни особини кои укажуваат на тоа колкава е веројатноста вашиот партнер да ве изневери. Одговорете искрено на следните неколку прашања и ќе знаете дали има за што да се грижите.

Дали е можно да се постави топче точно на работ на покривот на оваа мала куќичка?

Точниот одговор е дека може и тоа многу лесно, затоа што ова не е обична куќа туку генијалната оптичка илузија на Кокичи Сугихара.

Која маса е подолга? Очигледно е НЕЛИ?

Размислете 2 пати пред да избрзате со одговорот, а потоа земете линијар или лист хартија па измерете ги страните на двете маси.

Интересна шаховска загатка: Додајте 2 топа и коњ, за да го матирате црниот крал

Матирањето со малку фигури на средината на шаховската табла знае да биде вистински предизвик. Палете ги мозоците и одговорите пишувајте ги во коментари!

Квиз: Ги паметите ли овие ѕвезди од 80-тите?

Ако и вие сте од генерациите кои растеа со нивната музика, гарант ќе освоите 100%.

ТЕСТ: Да се обложиме дека можеме да го погодиме вашиот главен недостаток?

Дали ќе ја погодиме вашата „Ахилова пета“ ?

Можете ли да откриете која фигура е различна? Над 80% од луѓето не можат!

Бил Гејтс решава ваков тип на загатки за 20 секунди, на солиден студент на Харвард во просек му требаат 40 секунди за да ја реши, а има генијалци кои успеваат да најдат решение за 10 секунди.

ТЕСТ: Дознајте ја вистинската возраст на вашето тело!

Без разлика колку години имате реално, вашиот билошки часовник можеби кажува нешто друго? Овој квиз го има одговорот на тоа прашање.

ТЕСТ: Само 3% од луѓето на планетата можат да ги решат точно сите 31 задача од овој основен математички тест

Колку добро ви оди математиката?

ТЕСТ: Ќе погодиме на која возраст е вашиот мозок, според начинот на кој ги запамтувате деталите!

Велат дека со годините ни е потешко да обрнеме внимание на малите детали во животот! Со овој тест ќе можеме да ја определиме вашата возраст врз основа на тоа како гледате на малите детали. Откријте дали сме во право!

Загатка која ќе ги измами вашите очи: Која од двете фигури е поголема?

Понекогаш очите испраќаат погрешни сигнали до нашиот мозок и донесуваме погрешни заклучоци, кои нам ни изгледаат сосема во ред. Погледнете ја загаткава, а потоа и одговорот на втората страна.

Генијални оптички илузии со кои се промовира посвојување на домашни миленичиња

Има многу потенцијални сопственици на домашни миленици, но потребно им е малку инспирација за да посвојат. Фотографот Амол Јадхав и режисерот Пранав Бхиде создадоа моќна кампања за “Свет за сите животни и нивно посвојување” во Мумбаи, за да го промовираат нивниот настан за посвојување на миленици. Најважното од се е дека оваа кампања имала голем ефект.

ТЕСТ: Што ти кажува твојата потсвест? (според науката)

Каква голема промена треба да направиш во твојот живот?

+