Поучна приказна: Доверба

Едно мало девојче со нејзиниот татко поминуваа преку еден мост. Татко и беше исплашен, па милно му рече на девојчето: – Мила, те молам држи ми ја раката за да не паднеш во реката. Малото девојче рече: – Не, татo, ти држи ми ја раката. – Што е разликата ? – праша збунетиот татко. – […]

Необичен подарок (поучна приказна)

Во едно мало богато кралство, секое утро еден просјак без ниеден збор на кралот му носеше по едно јаболко, му го подаруваше и си заминуваше. Кралот, кој беше навикнат да прима многу поскапоцени подароци од ова овошје кое секое утро го добиваше, обожаваше да се изнасмее на сметка на просјакот откако тој ќе си заминеше… […]

Подарок (поучна приказна)

Едно момче се спремало за доделување на дипломата. Бидејќи со месеци им се воодушевувал на спортските автомобили кои стоеле на излозите во авто салоните, а и знаел дека татко му може да си дозволи таков подарок, па затоа и му кажал дека автомобил е се што сака како подарок за дипломирањето. Како што се наближувал […]

Четирите жени – поучна приказна

Еден богат човек имал ЧЕТИРИ ЖЕНИ . Најмногу ја сакал ЧЕТВРТАТА, и и се восхитувал најмногу. Се грижел за неа и и го давал само најдоброто… Исто и ТРЕТАТА ја сакал многу, и сакал да им ја покажува на своите пријатели, но секогаш се плашел да не ја изгуби заради некој друг. И ВТОРАТА ја […]

Вистинското во нас – поучна приказна

Eден признат стручњак од областа на човечкиот потенцијал држи предавање. Во воведниот дел од предавањето тој зема еден портокал во раката и покажувајќи го кон публиката ги запраша… – Ако со сета сила го стегнам овој ПОРТОКАЛ, што би излегло од него? Една девојка од првиот ред веднаш дофрли: – Тоа ви е многу глупаво […]

Алчност – поучна приказна

Си биле еднаш eден маж и жена кои биле многу богати. Мажот секој ден работел до доцна, а кога ќе се врател дома, никогаш не бил расположен и постојано и викал на жената: “Пушти ме на мир“, “Изморен сум“ “Остави ме“. Во близина на нивната ќуќа живеело едно сиромашно, но среќно семејство. Кај нив секогаш […]

Доброто со добро се враќа – ПОУЧНА ПРИКАЗНА

Еден ден, едно сиромашно момче коешто продавало разни нешта од врата на врата за да може да се школува останало со само една паричка во својот џеб, а било многу гладно. Решил на следната врата да замоли за оброк. Како и да е, кога една прекрасна млада девојка му ја отворила вратата, тој се засрамил […]

Цитати за добрината

Вчера ви претставивме една кратка поучна приказна за тоа како никогаш не можеме да знаеме кога сторената добрина ќе ни се врати со добрина. Но, како што забележавте и во вашите коментари, тоа не секогаш е така. Во денешниов прилог ви претставуваме цитати за добрината, кажани од секакви луѓе; моќници, кралеви, писатели, уметници, философи, верници и атеисти, […]

Што е вистинска љубов? – поучна приказна

Една арапска принцеза се заљубила во еден роб толку многу што сакала да се омажи за небо. Колку повеќе нејзиниот татко се спротиставувал и колку повеќе се обидувал да је отргне од таа ЉУБОВ, принцезата се повеќе го сакала робот. Еден ден се појавил еден мудрец кој му рекол: – На погрешен пат сте, калифе. […]

Крадец – поучна приказна

Постоеше еднаш еден крадец по име Артур Бери. Тој беше необичен крадец. Крадеше накит и уметнички дела во времето на 90 тите години и стекна меѓународна репутација како веројатно најистакнатиот крадец на накит на сите времиња. Всушност, Артур стана сноб, почна да ги одбира „клиентите“, не крадеше од било кој – не Артур Бери. За […]

Животот е борба – поучна приказна

Еден ден една млада девојка се учила да вози заедно со нејзиниот татко. Возејќи по патот заврнал силен дожд. Младата девојка го прашала татко си: “Што да направам сега?“ Нејзинот татко на ова одгворил: “Само продолжи да возиш“. Автомобилот почнал да оди се повеќе и повеќе кон едната страна, носен од силниот ветер, а невремето […]

Новогодишна поучна приказна

Некогаш еден човек ја искарал својата тригодишна ќеркичка затоа што таа потрошила ролна златна украсна хартија. Времињата биле кризни и тој збеснал кога детето се обидело да украси кутија којашто сакало да ја стави под Новогодишната елка. И покрај се’, следното утро девојчето му го донело подарокот  и рекло: „Ова е за тебе, татенце.“ Тој […]

Убавината на животот (поучна приказна)

Возот почна да се движи. Во него имаше патници од сите возрасти, вработени мажи и жени, студенти, а покрај еден прозорец седеше постар човек со неговиот син кој имаше 30 години. Тој погледнуваше низ прозорецот со огромна насмевка и задоволство и за цело време зборуваше: – Види тато зелените дрвја кои што се движат додека […]

Штурец и монета – поучна приказна

Во една прилика, некој човек го повикал својот пријател кој живеел во планинско село, на гости во големиот град. Го повел со себе во разгледување на градот и додека шетале, селанецот одеднаш рекол: „Слушам штурче!“. „Невозможно е, во толкав метеж од брмчењето на автомобилите и гужвата, ти да го чуеш штурецот“, му рекол пријателот. „Невозможно!“. […]

Градете најдобро што можете – поучна приказна

Еден постар градител решил предвреме да се пензионира. Тој му кажал на својот работодавач за неговите планови да ја напушти работата со градење куќи, да живее поудобно со неговата жена и да ужива во неговото пошироко семејство. Иако знаел дека ќе му недостига чекот за плата секоја недела, тој сепак сакал да се пензионира. На […]

Надеж – поучна приказна

Некогаш многу одамна, еден човек бил осуден на смрт од страна на кралот. За да се спаси го молел кралот на колена да му прости и да го помилува. Му ветил на кралот дека ако не го убие за една година ќе направи неговиот коњ да лета. Кралот размислувал и одлучил да му даде една […]

Вистинските вредности на човекот (поучна приказна)

Многу одамна некој стар човек на својот внук му зборувал за животната вистина дека во внатрешноста не секој човек се води битка, како борба на две кучиња. Едното од нив го претставува бесот, зависта, љубомората, алчноста, ароганцијата, самосожалувањето, гревот, гневот, горделивоста, егоизмот… Другото куче го претставува доброто, ведрината, љубовта, надежта, срдечноста, љубезноста, сочувстувањето, тоа е […]

Пребирливата девојка – поучна приказна

Во минатото еднаш живеела една преубава ќерка на еден владател. Дошло време за нејзино мажење, но на девојката никој не и се допаѓал, ниту синови на кралеви, ниту везири, ниту богати трговци. Девојката на сите им наоѓала мани и ги одбивала. Во истата земја живеел еден згоден, но сиромашен млад дечко кој собрал храброст и […]

Пожар – поучна приказна

Никола и Марија, имаа убав дом и две прекрасни деца. Никола имаше убава работа и требаше да оди на службено патување во друг град и да биде отсутен неколку дена. И Марија имаше некоја работа таму и одлучи да одија да одат заедно. Тие изнајмија жена од доверба да се грижи за децата, и отидоа […]

Мала снегулка – поучна приказна

Една птица го запраша момчето: – Колку е тешка една мала снегулка?. – Ни малку потешка од ништо. – одговори тоа. – Во тој случај, ќе ти раскажам една приказна – рече птицата. – Си седев во моето гнездо на една гранка, кога почна силно да паѓа снег. Не беше невреме, немаше ветар, туку само мирно […]

Соочете се со потешкотиите на позитивен начин (поучна приказна)

Некој фармер си имал старо муле. Еден ден мулето паднало во бунарот на фармерот. Фармерот го слушнал мулето како се моли, или што и да прават мулињата кога ќе паднат во бунар. Откако внимателно ја проценил ситуацијата, на фармерот му паднало жал за мулето, но решил дека ниту тоа, ниту пак бунарот не се вредни […]

Стапицата за глувци (поучна приказна)

Глушецот погледнал низ дупката во ѕидот и здогледал како фармерот и неговата жена отвараат некој пакет. „Каква ли храна има внатре?“ се прашувал глушецот. Но силно се потресол кога видел дека тоа е стапица за глувци. Стрчувајќи се назад кон дворот на фармата, глушецот почнал да вика предупредувајќи: „Има стапица за глувци во куќава! Во […]

Ангели (поучна приказна)

Босоного и валкано, девојчето само седеше и гледаше како минуваат луѓето. Таа ниту еднаш не се обиде да зборува, ниту еднаш не изговори ни збор. Многу луѓе минуваа, но таа не запре никого. Токму на истото место кадешто беше и претходниот ден, со најтажниот поглед во очите. Еден ден, еден човек којшто постојано го гледал […]

Утрото после предновогодишната пијанка (поучна Мотика приказна)

Петар се разбуди во ужасен мамурлак, после луда предновогодишна ноќ во кафана. Тој дури и не се сеќава како си отишол дома. Едвај ги отвори очите и првото нешто што го виде, беа два аспирина и чаша вода. До нив една црвена роза. Петар се исправи, а до него стоеше неговата облека чиста и испеглана. […]

Поучна животна приказна за една љубов

Таа рече: Немаш убаво тело. Тој почна да спортува и стана успешен спортист. Таа рече: Не си доволно храбар… Тој отиде мировник во Авганистан и се врати со орден за храброст. Таа рече: Глуп си. Тој заврши факултет, докторира, и напиша книга. Таа рече: Не можеш да ме издржуваш. Тој отвори фирма и започна свој […]

Кое е вистинското богатство во животот? (поучна приказна)

Еден ден, еден богат татко решил да го прошета синот по државата. Сакал да му покаже на синот колку бедни луѓе има и како живеат тие за да почне да го цени она што го има. Тие го поминале денот во селска куќа на едно сиромашно семејство. На патот кон дома, таткото го прашал: – […]

Мирисот на омразата (поучна приказна)

Учителка им рекла на децата да играат една игра. Им донела торба со компири и им рекла да земат толку компири колку што мразат луѓе. Секој компир го претставувал еден човек кој го мразат. Некои деца зеле по 2 компира, некои 3, некои 5… Учителката им рекла да ги носат компирите со себе каде и […]

Стапица за глувци – кратка поучна приказна

Глувчето забележало дека сопственикот на фармата поставил стапица за глувци. Глувчето им кажало за тоа на кокошката, овцата и кравата и побарало помош од нив. На тоа тие му одговориле: Стапицата за глувци е твој проблем, а не наш! Малку подоцна во стапицата се фатила змија и ја каснала жената на фармерот. Обидувајќи се да […]

Поучна приказна

Во едно далечно село живеела сама една бремена жена, на која сопругот и починал пред да се роди детето. Еден ден бремената жена нашла ранета невестулка во планината и одлучила да ја земе со себе и да се грижи за неа се додека не оздрави. Таа толку се грижела за невестулката што и станала како […]

Мудрецот и кршливите играчки (кратка поучна приказна)

Во едно cело живеел мудрец. Тој многу ги cакал децата и чеcто им давал кршливи играчки. Децата cе обидувале да cи играат внимателно, но играчките постојано им cе кршеле и тие многу тагувале за нив. Мудрецот повторно им давал играчки, но уште поубави и уште покршливи. Родителите не издржале и отишле кај мудрецот: – Вие […]

+