Many People Thinking of Questions

30 прашања кои ќе го ослободат вашиот ум

Често кога луѓето бараат некој совет, најмногу можете да им помогнете така што ќе им поставите прашање на кое тие самите ќе го најдат одговорот. Кога така прават, тие самите донесуваат свои заклучоци кои што се најправилни во нивниот случај, бидејќи кој подобро ве познава од самите вас? Еве некои такви прашања за чиј одговор вреди да размислите.

Goethe_(Stieler_1828)

Јохан Волфганг вон Гете: 20 цитати кои треба да ги прочитате

„Се додека имаш доверба во себе, ќе знаеш како да живееш.“
„Човекот во светот го гледа тоа што го носи во срцето.“
„Никој не е толку безнадежно поробен како оние кои лажно веруваат дека се слободни.“
„Лесно можете да го процените нечиј карактер по тоа како тој се однесува кон луѓето кои за него не можат да сторат ништо.“

albert-camus

39 мисли на големиот писател Албер Ками кои ќе ве испровоцираат да размислите малку

„Должност на луѓето кои мислат е да не бидат на страната на погубувачите.“
„Единствениот начин да се справуваш со неслободен свет е да станеш апсолутно слободен, така што самото твое постоење да се восприема како чин на бунт.“

nikola-tesla

30 мудрости од големиот научник Никола Тесла

„Парите ја немаат таа вредност која човекот им ја припишува. Сите мои пари беа вложени во експерименти со кои направив нови откритија со кои успеав малку да му го олеснам животот на човештвото.“
„Борбите помеѓу поединците, како и помеѓу владите и нациите, секогаш произлегуваат од недоразбирањата во најшироката смисла на овој израз. Недоразбирањата секогаш се предизвикуваат од неспособноста да се почитува гледната точка на другиот.“

Social-Experiment-5-Monkeys-and-a-Ladder

Познатиот „социјален експеримент“: 5 мајмуни и скала

Група научници сместиле пет мајмуни во кафез и во средината на кафезот поставиле скала и на врвото на скалата ставиле банани. Секогаш кога еден од мајмуните ќе се обидел да се искачи по скалата, научниците ги посипувале останатите мајмуни со студена вода. После неко време, секогаш кога некој мајмун ќе почнел да се качува по скалата, другите ќе го повлекле и ќе го натепале. И така…

Statue of Confucius at Confucian Temple in Shanghai, China

36 цитати од Конфучиј кои и ден денес се водич низ животот за многу луѓе

„Човекот кој придвижува планина, почнува со носењето на мали камења.“
„Избери ја работата која ја сакаш, и нема да мора да работиш ни еден единствен ден во твојот живот.“

galilejo-galilej

Морате да ги прочитате овие 20-тина вистини кажани од Галилео Галилеј

Не можете да научите човек на нешто; можете само да му помогнете самиот да го открие тоа.
Никогаш не сум сретнал толку неук човек од кој не би можел да научам нешто.
Библијата ни кажува како да стигнеме до небото, а не како небото функционира.

aristotel-aleksandar

40 цитати од Аристотел кои ќе ве натераат да размислувате и кои можат да го променат вашиот живот

Единствената стабилна состојба е таа во која сите луѓе се еднакви пред законот.
Еден пријател вреди за педесет непријатели.
Задоволството во работата дава совршеност во делото.
Тој кој е пријател на сите не е пријател на никого.

sokrat

Сократ бил еден од најумните луѓе кои некогаш живееле. Еве 24 од неговите најзначајни цитати коишто секој треба да ги прочита

- Биди љубезен, бидејќи секој кој го среќаваш минува низ тешка битка.
– Силните умови зборуваат за идеи, просечните умови за настани, а слабите умови за другите луѓе.
– Ожени се по секоја цена. Ако најдеш добра жена, ќе станеш среќен човек, а ако најдеш лоша, ќе си станеш философ.
– Тој кој не е задоволен со тоа што го има, не би бил задоволен ни со тоа што би сакал да го има.
Следуваат уште 20…

plato

17 цитати од Платон кои ќе ви помогнат да си го подобрите животот

Луѓето се како земјата. Можат да те хранат и да ти помогнат да пораснеш како личност или можат да го попречат твојот растеж и да направат да се исушиш и умреш.

mnk

10 тајни на шаолинските монаси за тоа како вечно да останете млади

Ако ги прашате луѓето што им е најважно во животот, повеќето ќе одговорат – здравјето. Но колку луѓе живеат во согласност со ова нивно верување? Еве една листа на совети од еден шаолински монах за тоа како да бидете здрави и млади.

10 Pieces Of Wisdom & Quotes From Native American Elders

10 мудрости и цитати од старите Индијанци

Дали културата на Индијанците била причината за геноцидот извршен врз нив Тие живееле во склад со Мајката Природа и често биле нарекувани „Чувари на Земјата“. Тие сакале да „чекорат лесно на Земјата и да живеат во склад и хармонија.“ Можеби ако останале повеќе Индијанци да послужат како пример на останатите народи, нашата планета немало да се соочува со такви проблеми. Секој може да извлече полза од усвојувањето и применувањето на древните духовни учења на индијанските мудреци и старешини.

n06

Професор во средно на своите ученици им дава моќна лекција за привилегираноста. Задолжително погледнете, ќе научите многу!

Ако го читате ова, веројатно уживате во доста привилегии за кои можеби не сте ни свесни, бидејќи тие нешта ги примате здраво за готово. Тешко е да се разбере и доживее тоа, дури и за возрасните, но еден професор нашол прекрасен начин нагледно да им го објасни на неговите ученици. Не испуштајте ја оваа брилијантна лекција!

670px-Send-a-Letter-to-Someone-Important-Step-6

Никој за ништо не ти е должен – писмото на еден татко како новогодишен подарок за неговата 9-годишна ќерка

Покојниот Хари Браун е автор, политичар и инвестиционен аналитичар. Бил претседателски кандидат на Либертаријанската партија за претседателските избори на САД во 1996 и 2000 година. Автор е на повеќе од дванаесет книги кои се продале во повеќе од 2 милиони копии. Како новогодишен подарок на неговата деветгодишна ќерка решил да и подари нешто невообичаено, но и нешто многу искрено – мотивационо писмо полно со вредни совети и животно искуство.

Љубовта денес – Задолжително погледнете!

Љубовта денес – Задолжително погледнете!

Кој висико лета, ниско паѓа!

Краток цртан филм кој морате да го вдите! Ем ќе се насмеете, ем ќе си извлечете добра поука!

Краток цртан филм кој морате да го вдите! Ем ќе се насмеете, ем ќе си извлечете добра поука!

Филмот се вика „Офелија“ и е една многу интересна анимирана романтична комедија за времето во кое живееме, без приватност, кога секој може да дознае се за тебе преку социјалните мрежи.

podg (1)

Неуспешна подготовка за претстојниот викенд (2 фото)

Авторот на фотографиите во продолжение решил добро да се подготви за претстојниот викенд со пријателите. Го наполнил фрижидерот со пиво, ама една работа заборавил… Извадил едно пиво од долниот дел и…  

Борбата за чист град на еден моторџија

Борбата за чист град на еден моторџија

Овие неколку дела што ги направи моторџијата вредат многу, затоа што видеово ќе го видат луѓето од целиот град и ќе размислат два пати пред да фрлат ѓубре на улица нареден пат.

Поучна приказна

Никој човек не е совршен. Кај секој има добри и лоши особини. Кај некој победуваат добрите а кај некој лошоте одобини. Зошто? Дедо на својот внук му раскажува животна приказна: Во душата на секој човек се води битка. Како битка помеѓу два волка. Во душата на секој од нас. Едниот волк го претставува злото, бесот, […]

Дупки во ѕидот на пријателството (поучна приказна)

Еднаш, многу одамна живееше една девојка која имаше многу лош темперамент… Нејзината мајка и дала кеса полна со шајки и и рекла дека секој пат кога не ќе може да ја контролира својата лутина, да закове една шајка во ѕидот. Првиот ден девојката морала да закове дури 37 шајки. Во текот на наредните неколку недели девојката учела […]

Ќе бидам среќен кога… Зошто да ја чекате среќата? (поучна приказна))

Се убедуваме дека животот ќе ни биде подобар кога ќе се венчаме, кога ќе добиеме дете, а потоа и друго дете. Тогаш сме фрустрирани бидејќи децата не се доволно големи и ќе бидеме задоволни кога ќе пораснат. Потоа ние сме фрустрирани бидејќи децата се во пубертет. Си велиме дека ќе бидеме среќни кога ќе излезат […]

Парадоксот на нашето време (поучна приказна)

Прв дел: Имаме повисоки згради но пократки нерви, пошироки улици но тесни ставови. Трошиме повеќе но имаме помалку, купуваме повеќе но уживаме помалку. Имаме поголема куќа но помало семејство, повеќе удобности но помалку време. Имаме повеќе дипломи но помалку разум, повеќе знаење но помалку размислувања, повеќе експерти но сепак повеќе проблеми, повеќе медицина но помалку […]

Поучна машка приказна – задолжително четиво за сите жени ;)

Еден ден, додека дрвосечачот сечеше гранка од едно дрво над реката, неговата секира падна во водата… Еден ден, додека дрвосечачот сечеше гранка од едно дрво над реката, неговата секира падна во водата. Кога заплака, се појави Господ и го запраша зошто плаче. Тој му одговори дека секирата му паднала во водата и дека му е […]

Лубов, успех или богатство (поучна приказна)

Еднаш една жена ги полевала своите цвеќиња, кога здогледала тројца старци пред градината.. Не ги познавала, но сепак им прозборела: “Мислам дека не ве познавам, но ми се чини дека сте гладни. Ве молам влезете внатре и каснете нешто.” Старците ја прашале: “Дали вашиот сопруг е дома?” “Не”, рекла таа, “не е.” “Тогаш треба да […]

Малото дете и ангелот чувар (поучна приказна)

Си било еднаш едно дете кое се подготвувало да дојде на свет. Еден ден го прашало Господ: -“Господе, ми рекоа дека утре ќе ме испратиш во Светот, но јас сум толку мал и немоќен, како ќе живеам таму?” Бог му одговори: “Од сите ангели, еден одбрав само за тебе. Тој ќе те чека и штити. […]

Секој сам е одговорен за својата среќа (поучна приказна)

Еден 92 годишен старец секое утро се шетал во чиста облека, со модерна фризура, совршено избричен. Неговата 70 годишна жена неодамна починала и затоа одлучил да се пресели во домот за старци… После неколку часа трпеливо чекање во ходникот на домот, пријатно се насмевнал кога му кажале дека собата му е подготвена. Додека одел кон […]

Важните нешта во животот (Поучна приказна)

Еден професор по философија пред да започне часот ставил некои предмети на катедрата. Кога започнал часот, тој без ниеден збор зел една голема и празна тегла од мајонез и почнал да ја полни со камења со дијаметар од околу пет сантиметри. Потоа ги прашал студентите дали теглата е полна. Тие кажале дека е полна. Зел […]

Поучна приказна: Доверба

Едно мало девојче со нејзиниот татко поминуваа преку еден мост. Татко и беше исплашен, па милно му рече на девојчето: – Мила, те молам држи ми ја раката за да не паднеш во реката. Малото девојче рече: – Не, татo, ти држи ми ја раката. – Што е разликата ? – праша збунетиот татко. – […]

Необичен подарок (поучна приказна)

Во едно мало богато кралство, секое утро еден просјак без ниеден збор на кралот му носеше по едно јаболко, му го подаруваше и си заминуваше. Кралот, кој беше навикнат да прима многу поскапоцени подароци од ова овошје кое секое утро го добиваше, обожаваше да се изнасмее на сметка на просјакот откако тој ќе си заминеше… […]

Подарок (поучна приказна)

Едно момче се спремало за доделување на дипломата. Бидејќи со месеци им се воодушевувал на спортските автомобили кои стоеле на излозите во авто салоните, а и знаел дека татко му може да си дозволи таков подарок, па затоа и му кажал дека автомобил е се што сака како подарок за дипломирањето. Како што се наближувал […]