Шенонсо: Замокот на дамите, изграден над река во мало француско село

Замокот Шенонсо кој се наоѓа во близина на малото село Шенонсо во Франција, е еден од најпознатите замоци на долината на Лоара. Тој е особено посебен поради тоа што е изграден над реката Шер, која во сончевите денови е толку мирна што наликува на езеро. Втората работа поради која е познат овој замок е тоа […]

Мистериозните резби во пештерата Ројстон, која се поврзува со Темпларите и Масоните

Ројстон е град во областа на Северен Хертфордшир во Англија. Едно од обележјата на овој мал град е пештерата Ројстон која е скриена под Мелбурн-стрит.

Како оваа подземна урбана фарма во Стокхолм ќе обезбеди греење за зградата над неа?

За само неколку месеци, новата стартап компанија во Стокхолм ќе се обиде да го промени начинот како урбаните фармери размислуваат за одржливост и како сопствениците на зградите можат да имаат корист од тоа да бидат еколошки. Шведска компанија наречена Плантагон се очекува да отвори подземна фарма под канцелариската кула од 26 спрата во градот без […]

Смешни слики #1360

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 1360-ти дел.

Девојки во смешни ситуации 105 (40 фото)

Позитивни девојки прават чудни и смешни работи. Гледајте, ќе ве насмеат :).

Тренерот по боречки вештини им ја покажува најважната лекција на учениците

Лекција 1: Секогаш бидете подготвени! Овој ја научи. Дај друго дете!

Каков сендвич ќе добиете доколку многу мрчите во сендвичара?

Нареден пат кога ќе решите да јадете сендвич, немој случајно да сте имале некаква забелешка и да ги враќате да ви го прават повторно!

Како еден генијалец се снајде да си го постави телевизорот на ѕидот?

Телевизорот е правен за на ѕид, но неговиот имал еден дел вишок, кој што никако не влегувал во ѕидот :).

Бугарски зимски џемпер кој чини само 250 евра, но дизајнерот заборавил нешто

Сега да му дадат да го облече и да го послужат со едно кафе на пример. Како ќе ги извади рацете? Да не зборуваме за стилот кој е како од „Бурда“ од 1980.

Кутрото девојче се изморило чекајќи ред за да се слика со Дедо Мраз

Кога Дедо Мраз ја праша: „Што сакаш Дедо Мраз да ти донесе за Нова Година?“, неговиот одговор беше едноставен: „Сакам да дремнам малку“.

Безобразен работник снимен на дело како се испогани врз секој предмет од собата на работодавачот

Работодавачот поставил камера, за секој случај, но вакво нешто од еден од работниците, дефинитивно не очекуваше.

Кучето на Александар мисли дека може да лета :)

Видеото е испратено за наградната игра на Мотика. Автор: Александар Лучков

Фраерот најде начин како да си ја излечи девојката од телефонската зависност

Лекот бил 5 пари, само треба да ти текне и да бидеш сигурен дека нема да ти раскине :).

Инстаграм ѕвездата Сиера Скај е горда носителка на најсовршениот задник во светот

Таа со мерак на своите 3 милиони следбеници им го покажува она што сакаат да го видат :).

Нисан во 2018 ќе ги тестира новите такси возила што возат сами

Nissan сака да има својата целосно автоматизирана услуга за превоз на патници во Јапонија до почетокот на 2020 година. Планот е да се започне со „јавен тест на терен“ за услугата Easy Ride во Јокохама. Нисан соработува со технолошката компанија DeNa, а целта е сè што треба да се направи за да се добие соодветната […]

6-годишната Анастасија Књазева е најубавото девојче во светот (12 фото + видео)

Младата московјанка го привлече вниманието на британските медиуми, кои што ја нарекоа „најубавото девојче во светот“. Иако не е дозволено мали деца да имаат профили на социјалните мрежи, сепак Анастасија веќе има половина милион следбеници.

Трудовата инспекција и македонскиот земјоделец (виц)

Трудовата инспекција дошла кај еден македонски земјоделец, бидејќи некој го пријавил дека не им плаќал доволно на работниците…
Човекот ги пречекал и почнал да одговара на прашањата:
– Значи имам тројца работници, едниот е Јован…

Е ова е ловџија со рефлекси!

Затоа што со пушка може секој!

Кучето го учи својот нов најдобар другар како се оди, имитирајќи ги неговите движења

11-месечното бебе го следи својот 11-годишен пријател кој во неколку наврати му покажа како треба да се исправи на нозе. Дневна доза позитивна енергија!

Легендата за кучето Боби, кое 14 години го чувало гробот на неговиот сопственик

Оваа приказна започнува со градинарот наречен Џон Греј, кој пристигнал во Единбург, Шкотска во 1850 година заедно со своето семејство. Тој сакал да најде подобра работа и да ги обезбеди своите деца. По неуспешно барање на работа како градинар, тој одлучил да се приклучи на полициските сили во Единбург како ноќен чувар. Набрзо откако почнал […]

Бебето Хитлер и уште 4 интересни филозофски дилеми за кои нема јасни одговори

Британскиот филозоф Бертран Расел (1872-1970) рекол: „Смислата на филозофијата е да започнеш со нешто толку едноставно што дури и не вреди да се дискутира за тоа и да се заврши со нешто толку парадоксално што никој не може да поверува во тоа“.

3 Сонца: Редок природен феномен во Швајцарија

Скијач-турист на швајцарските Алпи го сними атмосферскиот оптички феномен, кој што народски се вика лажно сонце и најдобро се забележува кога сонцето е во близина на хоризонтот.

Ако колегата не ти направи да пукне… Незгодна ситуација, но има решение!

Хокеарот се најде во таква ситуација и тоа пред камера, но се снајде како шампион.

Двајцата дебели и заљубени се снајдоа како да вртат хулахоп

Прво проба девојката, но не е лесно да манипулираш со толкава тежина.

Младоженецот на многу романтичен начин ја внесе својата невеста на свадбата

Кога во раце имаш габарит од 150 килограми, мора да се снаоѓаш како знаеш и умееш :).

Приказната за замокот Усе, кој бил инспирација за бајката „Заспаната убавица“

Вгнезден на работ на шумата Шинон и со поглед на бреговите на реката Индре, во француската комуна на Ригниј-Усе, се наоѓа замокот Усе. Замокот првично бил изграден во 11-тиот век како тврдина, но со текот на времето се развивал за да стане скапоцен камен од ренесансната архитектура, а подоцна станал прекрасен станбен дом. Во замокот […]

Гладната патка и грашокот

Ова беше брзо!

9 земји каде што следната година не е 2018

Која година е сега? Прашањето не е толку едноставно како што звучи. Сè е релативно. Луѓето создале календари за мерење на текот на времето. Но, времето е ефемерно, не може да се фати, а одбројувањето не може да се означи. Тука започнува сложеноста. Како да го пронајдете почетокот? Од каде да се смета? И со какви чекори? Многу повеќе календари постојат денес и постоеле во текот на годините, но дури и тие се доволни за да се почувствува сета релативност и ефемерност на времето.

Детево знае да каже само 1 збор и тоа не е мама или тато, туку Гугл!

Благодарение на животинските звуци на уредот „Google Home“, кој се активира кога ќе слушне „OK Google“, првиот збор на ова дете е Гугл.

„Барам спонзор во добра финансиска состојба. Изгледот и карактерот не ми се важни“ (20 огласи)

Ако џебот е длабок, од дебела свиња ќе се претвори во плишано мече :). Атрактивни Русинки отворено си бараат спонзори на социјалните мрежи, а изгледот и карактерот не им се многу важни.

+