Македонијо ти ли си? (виц)

Се вратил Трифун во Скопје по 20 годишна печалба во Австралија. Штом слегол на аеродромот, толку му станало мило што згазнал на македонска земја, ги оставил куферите, ги кренал двете раце кон небото и рекол:

Антониот Митровски го свири Кирил Џајковски на тарабука

Антониот Митровски го свири Кирил Џајковски на тарабука

Браво шампионе, ова е јавен повик до Кирил Џајковски, на нареден настап да те земе тебе и да ги исклучи ритам машините! Антонио е средношколец во Средно Музичко Училиште во Штип.

Шаолин монасите од Македонија (2 дел)

Шаолин монасите од Македонија (2 дел)

Дечките имаат свое место, свој храм на Водно, каде што живеат, тренираат и го остваруваат духовниот мир. Ова е вториот дел од приказната.

Чупе, џабе ти е диета – битолски рап 90-ти левел

Чупе, џабе ти е диета – битолски рап 90-ти левел

Само пуштете си ја песната и слушајте го текстот. Некој многу огорчен дечко ќе да е авторот :).

Задникот на Елена Ристеска ја огреа цела Екс-Југославија (4 фото + видео)

Настапот на Елена Ристеска на вчерашното ТВ шоу „Твоето лице звучи познато“ започна со нејзиниот задник во гро план. Еве неколку фотографии и видео, се разбира ;). Шоуто кај нас се емитува на ТВ Сител.

Нови податоци за средните плати во Европа! Македонија е на „завидното“ 4-то место!

Ова се официјални бројки за просечните плати, а ако не знаете како се сметаат, ЗАДОЛЖИТЕЛНО кликнете тука!

Касандра

Сакале ние или не, мораме да признајме дека Касандра како лик во нашата понова историја има остаено еден добар белег. Кога Касандра ќе играше на времето, дури траше серијата од 7 до 8 надвор се слушаше само реката, да се повредиш немаше кој да те спаси. Денот се планираше околу времето на серијата, а важеше поговорката како за Бадник „Кај и да си во 7 за Касандра дома да си“, па дури памтам баба ми сато го навиваше према Касандра, ко ќе почнеше Касандра таја го местеше 7, многу доверба имаше во неа, ако ѓупка.

50 лаги, без кои македонските мажи не можат!

1. Глупости, воопшто не си поправена.
2. Ќе се напијам само една мала чашка оти утре сум на работа.
3. Политичарите влегуваат во парламентот само за да крадат. Јас, ако влезам, нема да крадам, ќе работам за Македонија.

Марсовци во Охрид (виц)

Во Охрид случајно слетуваат марсовци. Ѕвонат на вратата на некој стан. Отвара мажот и целиот уплашен ја вика и жената да види дали нешто му се причинува.

Чудо на природата: Во есен расцвета круша во село Бараково

Честопати природата ни приредува моменти кои не се во сооднос со нашите разбирања за неа. По редот на нештата, овошките цутат на пролет. Но, понекогаш се случуваат и невообичаени работи. На почетокот на октомври повторно расцути крушата во овоштарникот на семејството Митевски. Втор пат годинава на дрвото старо четири години има пупки и цветови. Цутењето […]

Работите во Студентскиот дом „Гоце Делчев“, Скопје течат, ама од таванот и од ѕидовите

Ова е писмото и фотографиите што ги добивме од еден наш студент: „Добив место во Студенски Дом „Гоце Делчев“ Скопје и еве што ме дочека кога на 15 септември 2014 отидов да се вселам. Сликите се од собата која ми ја дадоа и во која немаше никакви услови за живот. Од таванот течеше вода и […]

Кој ќе биде идниот претседател на Македонија? (виц)

За да ги избегнат трошоците за избори, Македонското собрание решава изборот на нов претседател на државата да го направи на современ и поефикасен начин.

Македонска скриена камера: Дечко во центарот на Скопје продава кофчези

Македонска скриена камера: Дечко во центарот на Скопје продава кофчези

Леле, што направи човеков! Ви препорачуваме да гледате од 4 минута па натаму.

Модра слива – добра пародија на Мандарина, мегахитот на Влатко Лозановски

Модра слива – добра пародија на Мандарина, мегахитот на Влатко Лозановски

Дечково ја направил пародијата со модри сливи, не дека не чини песната,туку од чисто мултивитамински причини.

Играње позади случајните минувачи во Скопје

Играње позади случајните минувачи во Скопје

Нареден пат кога ќе решите да прошетате во некој трговски центар, внимавајте што се случува позади вас :). Браво за позитивното видео.

Семоќниот Диме прави магични трикови со левитација на железничката станица во Велес

Семоќниот Диме прави магични трикови со левитација на железничката станица во Велес

Диме Пупулиев тврди дека не користи трикови со камера и видео монтажа, туку дека се работи за чиста магија.

Од сајтот на НБА: 9 работи што треба да ги знаете за Перо Антиќ

1. Перо е роден во Скопје во поранешна Југославија, сега Република Македонија и е првиот Македонец што некогаш заиграл во НБА.

Будење на цимерот на македонски начин

Будење на цимерот на македонски начин

Ова е една од убавините на студентскиот живот во нашите студентски домови, но под услов да не сте на местото на тој што спие :).

Дневнико на еден мунасип чоек

Здраво јас сум Николче Симовски имам 28 години, не сум вработен, а и да ви кажам право и не барам работа, оти како велат Србите „Све док је оваца, нече фалит вуне“.

Ефикасен тетовски начин на перење теписи

Ефикасен тетовски начин на перење теписи

Женава со опремата може да испере 10 теписони за 10 минути.

Малезиецот што навива за Пелистер

Малезиецот што навива за Пелистер

Малезиецот Јокехва Лаи кој работи во Америка заедно со битолчани се потруди да ја изрецитира целата навивачка песна за Пелистер. Очекуваме второ видео во кое што Малезиецов пцуе и кажува вулгарни работи на македонски :).

Кажи НЕ на предрасудите! Одлична пародија на рекламата на општина Охрид против насилството.

Кажи НЕ на предрасудите! Одлична пародија на рекламата на општина Охрид против насилството.

Луѓето кои музиката ја дожувуваат како уметност не се насилници! Тоа е предрасудата која на многумина им попречи во новата рекламна кампања на локалната самоуправа на Охрид. Дечкиве направиле пародија во која на многу сликовит начин ги прикажуваат предрасудите против кои треба да се бориме.

Јапонци ја пеат „Брала мома капини“, а спотот мора да го видите!

Јапонци ја пеат „Брала мома капини“, а спотот мора да го видите!

Додека престојувале во Македонија, биле во Крушево на свадба. Снимките ги искористиле за да си направат спот. Секој чест!

Како Македонците ја примија веста на Сител за вонземјаните во Охрид?

Хумор кој нема да ве остави рамнодушни!
Доколку не сте во тек со веста која ја разбранува македонската јавност, кликнете тука.

Коментарот на Баба Роса за изјавата на претседателот за младите и силната економија

Пред неколку дена претседателот изјави: „Младите остануваат во Македонија поради стабилната економија“. Еве што мисли легендарната Баба Роса за оваа изјава. Пред некој да помисли да ја казни или да ја тужи за изјавата, нека го изгледа видеото до крај! Опасна е!

Пријатно изненадување во Колорадо, САД, во националниот парк Rocky Mountain

Кога сите очекувавме од колата да излезе некој каубоец…

Детето со златен глас, кое работи како уличен продавач на балут на Филипините

Детето со златен глас, кое работи како уличен продавач на балут на Филипините

Детево уште од мали нозе заработува и го храни своето семејство продавајќи балут, јајца од патка со ембриони внатре, кои се многу популарна улична храна во Филипините. Човеков случајно го слушна како пее на улица и го сними.

Успивање бебе на улица во Скопје 90-ти левел

Успивање бебе на улица во Скопје 90-ти левел

Техника со чаршав која гарантирано делува :).

Мотика хит на денот: Ќе ми дојде ли?

Мотика хит на денот: Ќе ми дојде ли?

Групата чија што пејачка е загрижена дали ќе и дојде се вика SWITCH, од Кочани се и се надеваме дека и во иднина ќе не почестуваат со вакви ведри и забавни песни.
Вокали: Кате Стојова, гитара: Александар Русески, бас гитара: Стојан Лазаров, тапани: Зоран Цеков.

Преоптеверауваравувања

Преоптеверауваравувања

Мал но смешен кикс на новинарката на Канал 5, а изгледа и соговорникот малку се сплетка.