vlatko-ogan

Македонскиот пинџур заслужува пет ѕвезди во светското кулинарство

“Мојата мисија е да ја вратам македонската традиционална храна на трпезата”, вели Влатко Огненовски, готвачот од кампањата “Здравјето е избор!” и шеф на кујна во ресторанот Ореов Лад. Авантурист по природа, Влатко го минува светот собирајќи знаења и откривајќи нови вкусови. Целото собрано искуство го носи назад во Македонија, воден од желбата да направи нешто повеќе за домашното кулинарство.

Јако: Крадецот се преплаши од разлутениот чувар на домот

Јако: Крадецот се преплаши од разлутениот чувар на домот

Провалникот не ни очекуваше дека куќата што сакаше да ја ограби има ваков опасен чувар.

Бебе се забавува во утробата на мајката

Бебе се забавува во утробата на мајката

Од девојчево ќе биде добра гимнастичарка.

Како правилно се истура течност од тетрапак без да ти плисне?

Како правилно се истура течност од тетрапак без да ти плисне?

Лекот бил 5 пари, само треба да се знае! Проблемот настанува кога прв пат ќе го отворите пакувањето и ќе се обидете да наполните чаша. Речиси секогаш течноста плиснува. Еве како едноставно да го решите тоа.

p (1)

Учениците го фатија на дело професорот, кој заборави дека компјутерот му е вклучен на проектор (3 фото)

Во едно средно училиште во САД, професорот откако им дал задача на учениците, реши малку да исплакне очи на Фејсбук со сликите од профилот на една ученичка. Арно ама, компјутерот сеуште му беше врзан за проекторот, па така учениците го фатија на дело.

21_6

Необична оптичка илузија која ќе го измами вашиот мозок

Кафеавото квадратче во средината на горната страна на коцката има иста боја со портокаловото квадратче во средината на предната страна од коцката. Ако не верувате, погледнете ја сликата на втората страна каде што квадратчињата се поврзани со еднобојна лента.

B2vT8zjIUAAUJ0i

Ова куче ќе ве трогне кога ќе видите што направи за неговиот сопственик

Врската помеѓу човекот и неговото куче е нешто што е вонвременско, почнувајќи уште од времето кога нашите предци се криеле по пештерите во Европа. Кога 85-годишниот ранчер од Тексас, САД, Џ.Р. Николсон бил одведен со амбулантна кола во болница, ништо не можело да го спречи неговото куче Бади. Кога болниот ранчер побарал од медицинските лица […]

Луди Арапи на патот изведуваат трик „Бакни го асфалтот“

Луди Арапи на патот изведуваат трик „Бакни го асфалтот“

Ова е бакнеж кој не се заборава лесно.

mazker

Последниот чек од алиментацијата (виц)

Разведен маж и го дава на 18-годишната ќерка последниот чек за алиментацијата.
– Однеси и го на мајка ти и да ми кажеш како и се измени физеономијата кога и кажа дека овој чек е последен.

sizif

Зошто Сизиф го тркала каменот? (виц)

И Господ му рече на Сизиф:
– Ќе бидеш казнет вечно да тркалаш огромен камен нагоре по ридот!
– Нема ли нешто полесно?

Меси и Пепе се натпреваруваат во битбокс

Меси и Пепе се натпреваруваат во битбокс

Некој успеал да протне микрофон и да ги фати на дело славните фудбалерите.

mars

Теорија за трансформацијата на Марс (виц)

НАСА во моментов прави истражување на планетата Марс, за да утврди зошто од влажна и топла планета, се претворила во ладна и сува. Можеби се омажила…

h01

Во длабочините на Средоземното море нуркачите открија изгубен град

Колку прекрасно е да се биде нуркач! Целиот свој живот го минувате трагајќи по остатоци од потонати бродови, длабоко под површината на океанот. Ќе најдете изгубени богатства и други вредни работи расфрлани по дното на океанот, а еден ден можеби ќе го најдете најголемото од сите богатства – изгубената Атлантида. (плус… ајкули!) Подводниот археолог Френк […]

kuk06

На запад љубовта оди во еден забеган правец

Љубовта може да ве најде на најнеочекувани места и на најнеочекуван начин. Во продавница, на концерт, преку заеднички пријател итн. итн. Но овие „љубовници“ се вљубени во – силиконски кукли во природна големина.

k01

Овие мали куќички се голема помош за бездомниците

Првично групата „Окупирајте го Медисон“ започна како протест против „1%“, т.е. против богатите елити, но денес основната цел на групата е да работат за да им помогнат на луѓето коишто имале помалку среќа во општеството. За време на протестот, многу од учесниците забележале дека поставуваат камп во непосредна близина на поразителен број на бездомни граѓани кои немале […]

Најдобриот настап во живо на дабстеп диџеј што некогаш сте го виделе

Најдобриот настап во живо на дабстеп диџеј што некогаш сте го виделе

Дечкото како да има моторчиња во прстите. Импресивно!

Еден обичен работен ден во Индија

Еден обичен работен ден во Индија

Ако сакаш да стигнеш на работа на време, треба да тргнеш 2 часа порано.

Револуционерен гел за прва помош кој моментално го запира крварењето

Револуционерен гел за прва помош кој моментално го запира крварењето

Производот го развива една мала биотехнолошка компанија од Бруклин, Њујорк, САД и може да направи револуција во медицината, особено во првата помош и спасувањето човечки животи.

Се враќам дома и го гледам татко ми како го прави ова позади куќата

Се враќам дома и го гледам татко ми како го прави ова позади куќата

Џејк е американски тинејџер кој бил затечен и изненаден од лудоријата што татко му ја правел во дворот позади куќата. Втор пубертет :).

Руски малолетници тепаат се по ред во возот

Руски малолетници тепаат се по ред во возот

Неофицијално се работело за навивачка група од Москва која го нападнала возот барајќи ги навивачите на противничката екипа.

До кога ќе ги чекаме мекиците на Наде?

До кога ќе ги чекаме мекиците на Наде?

Колегите од работа со голема желба чекаат да ги видат мекиците на колешката Наде. Има ли поубава тема за песна од ова ;).

257

Уметничките фотографии на Џи Јанг Ли, БЕЗ ФОТОШОП! (22 фото)

Навистина е неверојатно како оваа јужнокорејска уметница усева да ги направи овие надреални фотографии во своето мало студио во Сеул. Џи Јанг Ли не ги обработува своите фотографии со никаков софтвер.

Што ни прави дрогата?

Што ни прави дрогата?

Интересен анимиран филм кој на необичен начин го прикажува целиот процес на станување зависник и постепеното соочување со последиците. Само на почеток леташ, а потоа целиот живот тргнува надолу.

nuala-1

Рачно изработените скулптури на Нуала О`Донован ги имитираат фракталните обрасци во природата

Ирската уметница Нуала О`Донован изработува интригантни рачно изработени порцелански форми коишто потсетуваат на фракталните обрасци кои можат да се видат во природата. Позајмувајќи од формите на корали, магарешки трн и шишарки, О`Донован ги истражува не само обрасците, туку и неправилностите кои се јавуваат при случајни и неочекувани настани. Како што изјавува таа: Резултатот од употребата […]

l (1)

Си купил куќа на Хаваи и наместо да ужива му се случило ова (7 фото)

На островот Хаваи има активен вулкан Килауеа, кој полека еруптира од 1983 година. Лавата постепено се доближува кон населеното место Пахоа, каде што живеат околу 1000 луѓе. Погледнете што се случи со куќата на овој несреќник.

Што се случува во главата на децата со аутизам кои имаат сензорна преосетливост?

Што се случува во главата на децата со аутизам кои имаат сензорна преосетливост?

Националното здружение за аутизам на Англија го објави видеово со цел да ја промени сликата за децата со аутизам, со тоа што ќе го стави гледачот во улогата на едно дете со сензорна преосетливост. Ова е само една од многуте битки со кои секојдневно се соочуваат овие деца.

kinopoisk.ru

Крис Хемсворт е најсекси маж за 2014 година (40 фото)

Специјален поздрав за девојките со куп фотографии од 31-годишниот австралиски актер Крис Хемсворт, кој реномираното списание People го прогласи за најсекси маж за 2014 година.

rab

Албанец на интервју кај Македонец (виц)

Албанец оди на интервју за работа, шефот на фирмата е Македонец.
– Добар дан! Јас за тоа, работа, сум дошла!
– Убаво штом си дошол за работата, сепак кај нас се бара да зборуваш совршено Македонски!
– А-а, јас ќе учим и пак ќе дојдем!

uk# (13)

Рачно изработените оклопни возила на украинските безбедносни служби (13 фото)

Импровизирани, уникатни оклопни возила, изработени оклопи во работилниците на украинските авто лимари.

nes (111)

Смешни слики #398

Смешки + забегани работи + малку еротика = МОТИКА НЕСЕКОЈДНЕВНИ СИТУАЦИИ. На Ваше барање 398-ми дел ;).